Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Drobná ruční práce nezahyne

Nedávno jsem vyslechl povzdech, že zanikají malé opravny čehokoliv, že je stále obtížnější nechat si někde provést drobnou ruční práci. Mou první reakcí bylo automaticky souhlasit. Jak se všechno kolem nás monopolizuje, nějak přirozeně očekáváme, že vše drobné a „lidské“ se vytrácí, zatímco macdonaldizované provozy bují zvesela.

To, nad čím jsme měli tendenci ohrnovat nos, se stává vzácnou komoditou. Zážitkem. Kdo by před dvaceti lety stál o práci kováře. Dřina, špína, čmoud... a přece umělečtí kováři na náměstích lákají davy. Uprostřed záplavy plastových výrobků z Číny najednou oko spočine na svalnatém jinochovi, který s pomocí kladiva, kovadliny a hromádky žhavého popela přímo před naší nosem vytváří něco užitečného. Každý, kdo si jejich dílo odnáší domů, má k takovému předmětu mnohem osobnější vztah. Viděl jeho zrození.

Je s tím vším konec? Potuloval jsem se znovu po letech po pražském sídlišti Spořilov, kde jsem kdysi vyrůstal. V horní části bývalý Dům služeb... nyní obývaný klasickou vietnamskou prodejnou se zeleninou a nápoji – mimo jiné nejnižší štace bezdomovců, na které už pivo neúčinkuje a víno v hospodách je moc drahé. A hned vedle... cosi jako trafika.

Kupuji si magazín, podívám se po obchodu a vidím starý šicí stroj. Otočím hlavu a zpozoruji vzorkovník podlahových krytin. Pod sklem na pultu jsou špulky nití. Vedle stářím zežloutlý xerox. Dům služeb nezmizel. Vešel se do jediné místnosti.

A sdílná paní mi vysvětluje, že původně se zabývali jen broušením parket. Pak lidé projevili zájem o galanterii – přibrali galanterii. Pak zjistili, že stárnoucí obyvatelé stárnoucího sídliště se už netrefí nití do ouška jehly – přibyla služba oprav oděvů. A kopírka. A čistírna...

O drobné služby už nemám strach. Sídlištní mikroekonomika mi ukázala, že nabídka nezůstane vůči poptávce slepá. A současná krize nebo nárůst cen za pronájem prostor mohou zákazníkům paradoxně pomoci. Budou-li podnikatelé hledat nové cesty k přežití, nepohrdnou najednou ani důchodcem, který si přijde jednou za rok nechat podrazit prošlapané boty.

Komentáře

Celkem 2 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK