Tři minus pro Fialu. Vládní tahy v prvním roce zbytečně zatíží veřejné finance

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 20. 12. 2022 | 3 komentáře | 8 139
mezinárodní vztahynázorPetr Fialaveřejné financevláda

Vláda Petra Fialy se v prvním roce nechala zbytečně zahnat do defenzivy. Chybné bylo hlavně její rozhodnutí rezignovat na adresnou pomoc. Na mezinárodní scéně naopak zabodovala.

Tři minus pro Fialu. Vládní tahy v prvním roce zbytečně zatíží veřejné finance

Premiér Petr Fiala (ODS)

Zdroj: Úřad vlády ČR

Kabinet Petra Fialy (ODS) v prvním roce své vlády, který uplynul o posledním víkendu, čelil nečekaně složitým okolnostem, které však aspoň z ekonomického hlediska nelze srovnávat s těmi z covidového roku 2020. Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíc v historii České republiky, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat víc slibů ze svého programového prohlášení.

Na domácí půdě se vláda nechala až příliš zahnat do defenzivy mimořádnými okolnostmi v podobě ekonomických, zejména inflačních, dopadů války na Ukrajině a energetické krize.

Zbyněk Stanjura
Vláda ČR

Za vyšší daně dostanete od státu míň. Léčba financí zabolí

Ministr financí Zbyněk Stanjura začíná nalévat čistého vína. Kapku po kapce dává najevo, že v budoucnu od státu získáte míň, a přitom zaplatíte víc. Vládní plány hodnotí hlavní komentátor Finmag.cz Pavel Jégl.

Rezignovala na adresnou pomoc potřebným. Místo ní uskutečňovala zbytečně nákladnou pomoc plošnou, která nemístně zatíží veřejné finance a potřebné nakonec podpoří míň, než mohla, protože peníze zbytečně půjdou bohatým a dobře finančně situovaným lidem.

Zároveň zatím stále není zřejmé, jak chce vláda ozdravovat veřejné finance, jak slibovala.

Pasivitu ve snaze ozdravit veřejné finance nelze stále jen svalovat na válku na Ukrajině nebo nutnost vypořádat se s energetickou drahotou. Mimořádná daň a mimořádné odvody jsou také mnohem rozsáhlejší, než měly být.

Zhruba od září je vláda sice aktivnější právě i na domácí půdě, ale to se děje zřejmě až pod tlakem okolností.

Plusové body za pomoc Ukrajině

Fialův kabinet na druhou stranu zabodoval organizací předsednictví EU. Zároveň upevnil reputaci Česka na mezinárodní scéně, stejně jako ji upevnila rozhodná pomoc a podpora Ukrajině.

Anketa

Jakou známku si zaslouží vláda?

Když to shrneme: pozitivně lze hodnotit vládní aktivitu až proaktivitu na mezinárodní scéně, zejména ve vztahu k Ukrajině, negativně pak pasivitu na scéně domácí.

Zhruba od září je Fialův kabinet sice aktivnější právě i na domácí půdě, ale to se děje zřejmě až pod tlakem okolností, například masivní sedmdesátitisícové demonstrace v Praze na Václavském náměstí z počátku září.

Celkově si tak vláda zasluhuje – jako při hodnocení ve škole – známku 3-.

Kam dál? Komentáře na Finmagu:

ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.

FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu

MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy