Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Strach pominul, „holubičí nálet“ se nekoná. Co čekat od nové rady ČNB?

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 8. 6. 2022 | 1 komentář | 6 103
Aleš MichlČNBinflaceJiří Rusnokrada ČNBúrokové sazby

Koruna posiluje, trh se bál „holubičího náletu“, který se ale nekoná. Noví radní ČNB Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait jsou totiž hlavně pragmatici, dva z nich navíc trhům už dobře známí

Strach pominul, „holubičí nálet“ se nekoná. Co čekat od nové rady ČNB?

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka bude mít bankovní radu s největším zastoupením žen v historii. Půjde o radu více feminizovanou, než je kterákoli z předešlých, ale také o radu více holubičí, než je ta stávající. To může vytvořit určitý tlak na oslabování koruny. Bezprostředně po jmenování ale koruna posílila.

Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové členy bankovní rady, i když hned ve dvou případech jde o členy staronové. V bankovní radě už jednou zasedali dva ze dnes jmenovaných, a to Eva Zamrazilová a Jan Frait.

Zamrazilová byla členkou rady v letech 2008 až 2014. Kromě ní už v radě v její dosavadní historii zasedala jediná další žena, a to Michaela Erbenová v letech 2000 až 2006. Frait v bankovní radě zasedal rovněž v letech 2000 až 2006. Třetí dnes jmenovanou je Karina Kubelková, dosavadní analytička Hospodářské komory.

Noví členové rady ČNB
Hospodářská komora, Národní rozpočtová rada, ČNB

Sníží úroky? Zeman vybral novou trojici do ČNB k Michlovi

O dalším vývoji úrokových sazeb, případných intervencích na měnovém trhu a obecně o měnové politice bude od července rozhodovat bankovní rada České národní banky v novém složení. Prezident Miloš Zeman do ní dnes jmenoval tři nové členy: ekonomky Karinu Kubelkovou a Evu Zamrazilovou a ekonoma Jana Fraita. Zamrazilová bude viceguvernérkou.

Zamrazilová na post bankovní radní přejde z pozice šéfky Národní rozpočtové rady. Frait v ČNB už od roku 2007 působí coby vedoucí pracovník zodpovědný za oblast finanční stability a makroobezřetnostní politiky.

Holibičí rada? Kdepak...

Kurs koruny na jmenování nových radních bezprostředně reagoval posílením. To značí, že trh sázel, že by noví radní mohli být ještě více holubičí, než jak vyhodnocuje ty stávající. „Holubičí nálet“ se ale nekoná.

Kubelková sice coby dosavadní představitelka Hospodářské komory může být vnímavější ke steskům malých a středních podniků v ČR, které často vyjadřují nespokojenost se současným podle nich příliš razantním utahováním měnové politiky. Ani tak však nebude dogmaticky lpět na ponechávání sazeb beze změny, pokud si silné inflační tlaky v ekonomice vyžádají jejich další zvýšení.

Proti možné přechodné, „prázdninové“ stabilizaci sazeb ale patrně nic namítat nebude.

Pragmaticky se k otázce změn sazeb budou stavět i Zamrazilová a Frait, které už trhy poznaly během jejich předchozího působení v bankovní radě, a vnímají je tedy jako jistou záruku kontinuity. To platí zvláště v případě Fraita, jenž v ČNB působil i v mezidobí, po skončení jeho předchozího působení v bankovní radě až do současností.

Stará a nová rada ČNB

Tak se na to podívejme. Dosud ČNB předsedá složení vlavo, tučně jsou uvedeni oponenti většinového názoru. Nově se rada ČNB poskládá dle mustru vpravo. Vytučněni jsou nováčci, jejichž názor na zvyšování úrokových sazem zatím není dostatečně jasně znám: 

Složení rady ČNB před a po 1. červenci 2022
guvernér ČNB: Jiří Rusnok
viceguvernér ČNB: Marek Mora
viceguvernér ČNB: Tomáš Nidetzký
člen bankovní rady ČNB: Vojtěch Benda
člen bankovní rady ČNB: Oldřich Dědek
člen bankovní rady ČNB: Tomáš Holub
člen bankovní rady ČNB: Aleš Michl
guvernér ČNB: Aleš Michl
viceguvernér ČNB: Marek Mora
viceguvernér ČNB: Eva Zamrazilová
člen bankovní rady ČNB: Karina Kubelková
člen bankovní rady ČNB: Oldřich Dědek
člen bankovní rady ČNB: Tomáš Holub
člen bankovní rady ČNB: Jiří Frait

 

Kam dál? ČNB na Finmagu:

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy