Jak důležité je míti Německo. Posílení vztahů s Berlínem přichází právě včas

Ondřej Stratilík
Ondřej Stratilík | 19. 5. 2022 | 3 komentáře | 10 347
armádaenergetikanázorNěmeckoválka

Velká aktivita na lince Praha-Berlín v posledních dnech připomněla, jak důležitá ekonomická spolupráce obou zemí je. Zvlášť nyní v době energetické a bezpečnostní krize.

Jak důležité je míti Německo. Posílení vztahů s Berlínem přichází právě včas

Spolupráce mezi Českem a Německem v posledních dnech zesiluje (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Jestli je oblast, kde silné oživení vztahů mezi Českem a Německem v posledních týdnech rezonuje nejvíc, pak je to obranná kooperace.

Po mnoha letech, kdy rezortu obrany vládli ministři za hnutí ANO a o důležitosti spolupráce s Berlínem jen hovořili, dochází aktuálně k velké změně.

Jen pro připomenutí – ministerstvo v minulosti jen spekulovalo, že by mohlo vojákům pořídit vrtulníky Airbus H145M, stejně tak se bez německého řešení obešlo i v případě nevyargumentovaného nákupu 52 samohybných houfnic.

Za staré tanky T-72M1, které čeští vojáci posílají na Ukrajinu, získají darem patnáct starších tanků Leopard 2A4.

Zásadní dar armádě

Teď se ale situace radikálně změnila. Díky výrazné podpoře ukrajinské armády ze strany Česka se Praha s Berlínem dohodla na zásadním daru. Za staré tanky T-72M1, které čeští vojáci posílají na Ukrajinu, získají darem patnáct starších tanků Leopard 2A4 s municí a náhradními díly.

„Německo je dlouhodobě naším klíčovým ekonomickým partnerem. V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ okomentovala dohodu Jana Černochová (ODS), ministryně obrany.

A zatímco čeští vojáci začnou trénovat na německé technice, Praha prý bude s Berlínem ladit detaily a finální cenu mezivládní dohody. Na jejím základě pak těžká moravská brigáda získá 45 moderních a úplně nových tanků Leopard 2A7+. Cena se bude pohybovat kolem dvaceti miliard korun.

Jak si Praha představuje nákup tanků Leopard 2

Nákup nových tanků i modernizace (těch prvních patnácti Leopardů 2A4) bude prováděna ve spolupráci s německou vládou, jejíž armáda plánuje nákup a modernizaci vlastních tanků Leopard 2. Tento přístup zajistí srovnatelné ceny a efektivní vynaložení prostředků.

Zároveň se jedná o příležitost, jak zajistit maximální zapojení českého obranného průmyslu, a to nejenom do dodávek a modernizace pro českou armádu, ale i pro daleko rozsáhlejší dodávky pro armádu německou.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Česko jedná s Německem o společných terminálech na zkapalněný zemní plyn a rádo by co nejdříve navýšilo i kapacity ropovodu TAL.

Pomoc s plynem a ropou

Tohle je prý jen začátek. Německo by nemuselo pomáhat České republice jen s posilováním obranyschopnosti a vyvázání se z nebezpečné závislosti na zastaralé východní technice sovětské konstrukce.

Hlavní věc, která bude zřejmě nejviditelnější, bude odstavení přívodu ruského zemního plynu a ropy. Právě přes energie chce všehoschopný agresor Vladimir Putin dál prosazovat své choutky i v západním světě.

Proto Česko jedná s Německem o společných terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) a rádo by co nejdříve navýšilo i kapacity ropovodu TAL, jímž proudí černé zlato z italského přístavu Terst.

„Německo už s ropou a uhlím (z Ruska) velmi pokročilo, na plynu usilovně pracujeme. Česko stojí na jiných výchozích pozicích, ale náš cíl je společný, tedy co nejrychleji dosáhnout energetické nezávislosti. Chápeme, že v různých zemích hraje závislost (na ruských surovinách) různou roli. Proto budeme jednat společně, abychom to co nejrychleji změnili,“ citovala kancléře Olafa Scholze agentura ČTK.

Obrat česko-německého obchodu se zbožím (v bilionech Kč)

20151,92
20162,02
20172,06
20182,06
20191,91
20202,14
20212,15

Zdroj: Český statistický úřad

To všechno jsou věci z posledních dnů, které ukázaly, jak strategickým partnerem je pro nás Německo. Samozřejmě tu vazbu nejvíc vystihuje obrat česko-německého obchodu se zbožím, který loni dosáhl nového rekordu (viz tabulka). Jenže pak tu jsou symboly, jako právě dodávky tanků, jež jsou z pohledu ekonomické diplomacie snad ještě důležitější.

Mít jako souseda a spojence tak zásadní velmoc, bude stále důležitějším strategickým hlediskem.

Užší spolupráce Praha-Berlín

Německo, byť se ze začátku ruské agrese na Ukrajině tvářilo, že Kyjevu pomáhat nebude, se rapidně mění. Pro Prahu je to výborná zpráva.

Anketa

Má Česko usilovat o posílení vztahů s Německem?

Mít totiž jako souseda a spojence tak zásadní velmoc, bude stále důležitějším strategickým hlediskem.

Že se stále užší spolupráce Prahy a Berlína asi řadě lidí a staromilců líbit nebude, dokládá už to, kolik nepravdivých zpráv a informací se objevilo kolem aktuálního tankového dealu. Že prý nám Německo chce poslat šrot, že nám k ničemu nebude a že je to spíš danajský dar.

Věc je nicméně jednoduchá – 77 let od konce druhé světové války a 54 let od srpnové okupace je největším ohrožením pro naši bezpečnost a ekonomickou stabilitu agresor Vladimir Putin. A právě jasná, čitelná a silná spojnice mezi Prahou a Berlínem je jednou z nejlogičtějších odpovědí.

Autor je členem redakce Reportérů ČT

Kam dál? Energetika na Finmagu:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Ondřej Stratilík

Ondřej Stratilík

Vystudoval žurnalistiku a následně i mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Člen redakce Reportérů ČT a externí dopisovatel magazínu Jane's Defence Weekly pro oblast střední Evropy. V letech 2016 až 2020 působil v týdeníku Euro, předtím šest let v Lidových novinách a v úplných začátcích prošel ostravskou a pražskou redakcí deníku MF Dnes a serverem iDnes.cz. Je aktivní na twitteru (twitter.com/OndrejStratilik).