Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Ondráčka: Agenda voleb? Antibabiš, oligarchové a další „šokující“ odhalení

David Ondráčka
David Ondráčka | 7. 5. 2021 | 2 komentáře | 18 661
Andrej Babišnázorparlamentní volbyPoslanecká sněmovnavolby

Agenda voleb, o to se nyní v české politice hraje. Jsme už uprostřed volební kampaně, která bude letos hodně dlouhá a ostrá.

Ondráčka: Agenda voleb? Antibabiš, oligarchové a další „šokující“ odhalení

Zdroj: Úřad vlády ČR

Teď se brousí zbraně, zaujímají pozice. A především se hraje o agendu, o hlavní téma (nebo témata) voleb. Co vlastně bude (nebo má) lidi trápit v září, to rozhodne šance jednotlivých stran. Současné průzkumy něco naznačují, ale většina lidí se rozhoduje na poslední chvíli.

Opoziční bloky rozehrály výměnu, zda má smysl zkusit vyslovit vládě nedůvěru, nebo se i pokusit vyvolat volby předčasné. Chtít nedůvěru vládě je od SPOLU legitimní opoziční krok, zároveň se tím vymezuje vůči vládě i dalším stranám, získává pozornost a mobilizuje své fanoušky. Blok PirStan trochu lavíroval, že zkusí sehnat 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny. Bylo dost zřejmé, že to velkou šanci nemá, tak to teď odpískali.

Uvnitř obou bloků se vedou souboje o pozice ve stínových vládách (pokud vůbec někdy budou). A zdá se, že to je těžký moment pro tyto volebněkoaliční projekty. Opozice může mezi sebou vyhloubit dost velký příkop nedůvěry, který se nebude snadno zasypávat.

Babiš hraje o hodně, najme profíky, na kampani nebude šetřit...

Taktizování na prvním místě

Naproti tomu Babišova vláda je v zoufalém stavu, nikdo jí už nevěří. Měla by skončit hned, ale pravděpodobně se udrží minimálně do konce listopadu (dnem voleb nekončí). Babiš tak má jistotu, že dalších osm měsíců se nebudou řešit jeho neoprávněné dotace a zakázky (žádá ještě o dalších šest miliard z EU na obnovu kotlů v Lovochemii) ani vyšetřovat jeho trestní kauzy.

Anketa

Věříte, že aktuální kauzy do voleb odezní?

Dává mu to možnost se nadechnout po pandemii a připravit půdu pro závěrečnou masivní kampaň. Hraje o hodně, najme profíky, nebude na ní šetřit. ČSSD bojuje o vlastní přežití, její představitelé o další měsíce ve funkcích a možné diplomatické nebo jiné posty.

Hlavní roli po volbách bude mít prezident Zeman. Může pověřit sestavením vlády, koho chce. Může rozehrát nepřehlednou partii, taktizovat, zdržovat, znervóznit všechny strany i jejich frakce, slibovat funkce. Evidentně si hodlá svou poslední politickou hru užít.

Antibabiš zůstane

Pro volby nejsou tak důležité dnešní průzkumy, ale co budou lidé řešit v září. Covid to už spíš nebude, očkování postoupí. Bude se spíš hrát o interpretaci řešení pandemie. Emoce kolem Vrbětic a Ruska taky opadnou, státní zástupci, deficit rozpočtu nebo nefunkční státní instituce lidi nemobilizuje.

Mohou přijít další odhalení nebo třeba nahrávky přímo Babiše, Faltýnka, nebo „šokující“ informace o podezřelých nákupech...

Myslím, že vysoko pořád bude zbavení se Babiše a konec vlády oligarchických skupin. Mohou přijít další odhalení nebo třeba nahrávky přímo Babiše, Faltýnka, nebo „šokující“ informace o podezřelých nákupech během nouzového stavu.

Vysoko bude postcovidová ekonomická a sociální situace a nejistota. Až skončí kompenzační balíčky, dost firem klekne a vzroste i nezaměstnanost. Svou roli mohou hrát regionální témata, třeba útlum dolů.

Ale odhadovat vývoj chaotické a emoční české politiky je složité.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

David Ondráčka

David Ondráčka

Bývalý ředitel české pobočky Transparency International a spoluzakladatel Lidé PRO.