Pock před sedmi let vedl druhý největší hypoteční server v Česku, kde měsíčně zpracovával poptávky v hodnotě kolem miliardy korun. Poté se věnoval vývoji různých technologických projektů aplikací ve startupovém prostředí a pracovně se podíval i do Silicon Valley.
Nakonec Alan Pock Vyšín spojil všechny nabyté zkušenosti dohromady a vytvořil investiční platfomru Investown. Vytvořil tím produkt, který lidem umožňuje investovat jednoduše, tedy skrze mobilní aplikaci a web.
„Zhruba před třemi lety jsme se zamýšleli nad jedním palčivým problémem, kterým je určitá nevyrovnanost ve společnosti v rámci investování financí – jaké možností má člověk, který má relativně málo peněz, a do čeho může investovat někdo, kdo má finančních prostředků opravdu hodně,“ vzpomíná na původní myšlenku Pock.
Existují dva základní typy nemovitostí. Máme tu byty a pak tu jsou zajímavější developerské projekty v hodnotě řekněme 20 až 120 milionů.
Investice do nemovitostí
Aplikaci a webovou stránku Investown.cz spustil Pock se svými společníky zhruba před rokem. Předpokládali, že se zpočátku připojí pár lidí a podaří se proinvestovat pár projektů v řádu cca 30 milionů korun. Díky jednoduchosti a přístupnosti aplikace se ale stihlo zapojit už na 50 000 investorů a proinvestovaná částka se pohybuje kolem 550 až 600 milionů korun.
Ke kafi ku poslechu máme...

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! Finmag podcast: Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!
Nemovitosti jako instrument prý zvolili proto, že jim lidé věří. Byty a domy dlouhodobě patří k nejjistějším investicím, málokdo ale má potřebné miliony korun. Nemluvě o možnosti zapojit se do financování velkých developerských projektů, které slibují i zajímavější výnosy, ale podle Pocka k nim dosud mělo přístup „jen pár strejců z devadesátých let“.
„Existují dva základní typy nemovitostí. Máme tu byty, které vydělávají třeba dvě až čtyři procenta ročně, což je hezké, ale není to zase tolik na to, kolik je s tím spojeno práce. Pak tu jsou zajímavější developerské projekty v hodnotě řekněme 20 až 120 milionů, ke kterým ale běžný člověk disponující stovkami tisíc nebo několika miliony nemá přístup,“ vysvětluje princip Investownu jeden z jeho zakladatelů.
„My jsme využili naše know-how z oblasti financí a technologií a vyvinuji jsme aplikaci, která umožní těmto lidem se spojit a zafinancovat velké projekty. Z nich pak mohou mít dvojnásobné až trojnásobné zisky oproti ziskům z klasických nájmů.“
Někteří naši klienti dokonce opouštějí své dřívější projekty, protože už je zkrátka nebaví se o všechno starat.
Bezstarostné investování
Zisky z investování do nemovitostí prostřednictvím Investownu jsou pevně dané a začínají na 8,5 % ročně. Vyplácení navíc probíhá měsíčně do virtuální peněženky a klient nemusí čekat až do samotného ukončení projektu.
Vedle možnosti zapojit se do financování velkých projektů je podle Pocka jednou z hlavních výhod Investownu i jednoduchost. Investor se podle něj vlastně nemusí o nic starat: veškerou projektovou dokumentaci, analýzy a další papírování zajišťuje sama investiční platforma.
„Ve výsledku je to pro všechny mnohem jednodušší a pohodlnější, což ocení zejména lidé, kteří už mají nějaké zkušenosti s nakupováním nemovitostí. Někteří naši klienti dokonce opouštějí své dřívější projekty, protože už je zkrátka nebaví se o všechno starat,“ říká Pock.
V podcastu se dále dozvíte:
- Jak probíhá analýza a prověřování kvality nabízených projektů?
- Od jakých částek je možno v Investownu investovat?
- V čem spočívají přednosti virtuální peněženky?
- Na jaké další trhy hodlá Investown expandovat?
Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu.
Kam dál? Podcast na Finmag.cz:
- Spousta emitentů nemá na trhu s dluhopisy co dělat, říká Cimala z CFG
- Platební morálka? Paradoxně bývají horší korporace, říká expert přes faktury
- Úspěch je pro ty, co se nebojí, říká manažerka Mattelu. Zabojuje o Senát
- Na digitalizaci tlačí i sami pacienti. Benefity převažují, říká šéf Kyndrylu
- Luxus se nevyplatí, drahé nemovitosti klesají na ceně, říká šéf Next Reality
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?