Úspěch je pro ty, co se nebojí, říká manažerka Mattelu. Zabojuje o Senát

Ivo Prax
Ivo Prax | 12. 7. 2022 | 11 789
byznysFinmagpodcastsenát

Její největší pracovní starostí je, co si budou české, slovenské a maďarské děti přát pod stromečkem, zatímco doma se s manželem věnuje péči o těžce postiženého syna Maxe. Lenka Helena Koenigsmark ve Finmag podcastu mluví o tom, jak nyní hodlá své bohaté profesní i osobní zkušenosti využít v politice.

Úspěch je pro ty, co se nebojí, říká manažerka Mattelu. Zabojuje o Senát

Marketingová ředitelka společnosti Mattel Lenka Koenigsmark ve Finmag podcastu

Zdroj: Tomáš Cetkovský

Na pozici marketingové ředitelky společnosti Mattel pro Česko, Slovensko a Maďarsko působí už skoro deset let. „Naší vlajkovou lodí zůstává Barbie. V Česku jsme unikátní sloganem Ta pravá od Mattela, to v žádné jiné zemi není,“ říká Lenka Helena Koenigsmark.

Kromě toho šéfka marketingu Mattelu (jak se správně firma skloňuje) přednáší o diverzitě a inkluzi a účastní se různých PR projektů. A brzy se chystá na vstup do politiky.

V novém Finmag podcastu jsme se s Lenkou Koenigsmark zaměřili nejen na byznys a finance, ale i na to, jaké osobní výzvy život přináší a proč se chystá na působení ve veřejném životě.

V korporátu jste obvykle svázán mnoha pravidly, zároveň se ale jedná o stabilní prostředí.

Dramatický rozvoj marketingu

V průběhu profesní kariéry se nikdy nebála jít si za svým cílem, i když to třeba znamenalo oslovit napřímo ředitele firmy, pro kterou dělala agenturní zakázku, aby ji zaměstnal. Díky bohatým zkušenostem přesně ví, jak se dělá marketing v malých a velkých firmách.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! Finmag podcast: Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

„V korporátu jste obvykle svázán mnoha pravidly, často je to o adaptacích a lokalizacích,“ popisuje Koenigsmark hlavní výhody i nevýhody tvorby marketingových strategií u velkých a malých společností.

„Zároveň se jedná o stabilní prostředí, zatímco v menších firmách existuje větší prostor pro kreativitu. Na druhou stranu to v menších podnicích občas funguje tak, jak se zrovna probudí majitel – jeden den chce jít doleva, a druhý den doprava,“ dodává s tím, že sama sebe považuje za „korporátního člověka“.

Zásadní je umět po práci vypnout „vypnout“ manažera a věnovat se rodině.

Jaké to je být team leader

Svým lidem dává svobodu, snaží se o to je motivovat, být pozitivní a mít s každým členem týmu osobní vztah. „Když jim důvěřujete, tak pak to funguje,“ tvrdí. V kolektivu pracuje s přístupem, kterému se v angličtině říká can-do attitude, tedy všechno jde zvládnout, i když se objevují různé překážky či nečekané výzvy.

Zásadní je podle ní umět po práci „vypnout“ manažera a věnovat se rodině. „Díky těžce postiženému synovi vím, že život je barevný, že v jeden moment můžete být vládce světa a vedoucí korporátního týmu, načež přijdete domů a přebalujete šestileté dítě, které nechodí na toaletu, a vy doufáte, že jednou bude,“ popisuje Koenigsmark.

„Člověku to dá jinou perspektivu a ukáže lehkost bytí, protože si uvědomíte, že ne všechno je tak důležité. A že bychom si měli pokorně vážit toho, co máme,“ dodává.

Když vám onemocní dítě, tak zjistíte, že stát vlastně nefunguje.

Osudová zkouška a vstup do politiky

Proč se rozhodla podzimní kandidaturou do Senátu vstoupit do bouřlivých vod české politiky?

Anketa

Volili byste Lenku Koenigsmark do Senátu?

„Když vás osud zasáhne na tom nejcitlivějším místě – onemocní vám dítě –, tak zjistíte, že ten stát vlastně nefunguje,“ vysvětluje. „Všude si vás předávají jako horkou bramboru, nikde neporadí a nepomohou. Zároveň to spousty lidí dožene k tomu, že musí začít žebrat o různé speciální pomůcky,“ kritizuje nefunkční systém péče.

„Jsem nestraník a nejsem kovaná v politice, ale chci upozornit na témata týkající se postižených i neformálně pečujících, jichž je v Česku přes milion,“ poukazuje Koenigsmark na své hlavní motivace.

Kampaň odstartuje v nejbližší době, ale dle svých slov ji dělá vlastně pořád, protože to je to, co žije. „Chtěla bych být hlasem i těch lidí, kteří nedokážou být tak hlasití,“ uzavírá.

V podcastu se dále dozvíte:

  • Jak je těžké zvládat role matky a úspěšné manažerky?
  • Jak si udržet pozornost v práci v dnešní době nekonečných video callů?
  • Jakou kampaň před senátorskými volbami chystá?

Kam dál? Podcast na Finmag.cz:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Ivo Prax

Ivo Prax

Aktivní networker a propojovatel byznys příležitostí. Vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Moderuje podcasty a pořádá networkingové akce. Je aktivním šachistou.