Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Akcie jsou nadhodnocené, čekám korekci, říká Weigl

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 8. 10. 2021 | 5 717
akcieakciové indexyinvesticekorekce

„Robot může fungovat efektivněji a zodpovědněji než člověk, nepodléhá totiž emocím. Náš výpočet ukazuje, že jsou americké akciové indexy nadhodnocené. V dohledné době může přijít výraznější pokles,“ říká pro Finmag podcast předseda dozorčí rady Robot Asset Management Patrik Weigl.

Akcie jsou nadhodnocené, čekám korekci, říká Weigl

Patrik Weigl, předseda dozorčí rady Robot Asset Management, ve Finmag podcastu

Zdroj: Tomáš Cetkovský

Stále víc investičních fondů se při obchodování na kapitálových trzích řídí algoritmickými výpočty. V některých z nich dokonce vládu nad portfolii přebírá robot. Ten podle předem určeného klíče stanovuje strategii, jakým způsobem bude fond investovat.

V Česku patří mezi průkopníky robotického investování fond Quant, který spadá pod investiční společnost Robot Asset Management založenou ekonomy Pavlem Kohoutem a Alešem Michlem. Od června je jejím novým předsedou dozorčí rady Patrik Weigl, který je hostem pokračování Finmag podcastu.

Firma se zaměřuje především na americký trh. „Je to stále nerozvinutější kapitálový trh,“ říká dnešní host s tím, že nabízí i nejdelší časové řady. „Z tohoto pohledu je to pro náš algoritmus nejlepší zdroj dat,“ vysvětluje na úvod Weigl.

Dosavadní historie nám ukazuje, že ten robot to dělá dobře...

Robot prostý emocí

Algoritmus fondu řídí rozložení portfolia mezi index amerických akcií S&P 500 a pevně úročené finanční instrumenty. Při výpočtech vychází ze šesti makroekonomických ukazatelů. Oběh peněz v americké ekonomice a podnikové zisky jsou v tomto případě ty hlavní.

Finmag podcast

MikrofounekZdroj: Shutterstock

Weigl nezaujal? Nevadí! Rozhodně není jediný, koho jsme posadili před mikrofon. Mrkněte i na další díly Finmag podcastu.

Robot následně rozhoduje na základě tvrdých dat. Oproti člověku je tedy prostý rozhodování na základě emocí. „Ta dosavadní historie nám ukazuje, že ten robot to dělá dobře,“ tvrdí Weigl. Robotické či algoritmické fondy jsou podle něj navíc jasný trend.

Quant má v tuto chvíli pod správou přes 890 milionů korun, na konci roku 2023 by chtěl dosáhnout na dvě miliardy. „Zároveň uvažujeme o dalších podfondech, jinak nastavených, s jinými podkladovými aktivy,“ plánuje Weigl.

V podcastu ještě uslyšíte:

  • V čem konkrétně je robot lepší investor než člověk?
  • Jak reagovali investoři Quantu během pandemie?
  • Může opět dojít k podobné situaci, jako bylo prsknutí dot.com bubliny?
  • Kdo je dnes pro robotické fondy největší konkurence?
  • Jaké je v Česku budoucnost fondů kvalifikovaných investorů?
  • Můžou pády toxických dluhopisů a alternativních fondů způsobit nedůvěru Čechů k investicím obecně?

160 STRAN FINMAGU

Finmag říjen 2021Zdroj: Finmag

Devadesátky zlatý, budoucnost nejistá. Rozhovor Petra Fischera s Radovanem Vávrou a Dominikem Stroukalem. Dva ekonomové. dvě generace, dva pohledy na devadesátá léta i roky budoucí

MAG. Téma čísla: knihy • Radim Kopáč a kniha za časů korony • Jak Knihobot recykluje miliony knížek • Metoda zettelkasten: jak nikdy nezapomenout, co jste četli • Mistr, Markétka a Audioteka: audioknižní jednička natáčí velké dramatizace • Jakub Žofčák a nerozumná investice – 20 let od zfilmování Pána prstenů • Tři hrsti tipů

FIN. Jiří Hovorka s šéfem pražské burzy: proč se na ni českým firmám nechce? • To se vám vrátí! Mockrát. Dominik Stroukal o magii ekonomických multiplikátorů • Kdo chce bitcoin bít Josef Tětek o lidech, co to neradi krypto

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.