Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Korekce cen nemovitostí nás teď nečeká, říká šéf realitního fondu

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 2. 7. 2021 | 5 711
ceny nemovitostínemovitostinemovitostní fondypodcast

„Konzervativní investoři rádi investují do cihel a betonu. Nemovitosti samozřejmě nejsou perpetuum mobile, aby se jejich cena neustále hýbala směrem nahoru, pokles ale přinese jen velká globální ekonomická krize a nic nenaznačuje, že by měla přijít v dohledné době,“ říká managing director fondu Schönfeld & Co Nemovitosti Miloš Filip.

Korekce cen nemovitostí nás teď nečeká, říká šéf realitního fondu

Zdroj: Tomáš Cetkovský

Realitní fond Schönfeld & Co Nemovitosti vznikal těsně před startem pandemie koronaviru. Vzhledem k nejistotě v hospodářství a na finančních trzích i omezeným manévrovacím možnostem kvůli opakovaným lockdownům by se jen těžko hledalo komplikovanější období pro rozjezd ambiciozního byznysplánu.

„Od konce roku 2019 jsme začínali s infrastrukturou fondu, uzavírali klíčové dohody, absolvovali řadu vyjednávání s partnery i distribučními sítěmi, řešili marketing a samozřejmě také nákupy prvních nemovitostí do fondu, což byla vzhledem k situaci opravdu výzva,“ vzpomíná dnes už s úsměvem – v pokračování naší podcastové série – na perný rok 2020 šéf nemovitostního fondu Schönfeld & Co Nemovitosti Miloš Filip.

První polovina letošního roku ale jasně ukázala, že pandemie nemovitostnímu trhu nijak zásadně neublížila. „Nejen v Česku v nemovitostním sektoru nadále poptávka převažuje nad nabídkou, monetární stimuly k této nerovnováze jen přispěly. Přerušení investiční aktivity v důsledku pandemie bylo jen krátkodobé. Problém trhu leží na straně nabídky, především jde o nedostatečný objem projektů a pomalé tempo výstavby,“ říká Pavel Kliment, člen dozorčí rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a partner ve společnosti KPMG.

Cenu zvýšíte i přestavbou

Výhodou fondu Miloše Filipa by mohlo být i to, že byznysově cílí na prémiové nemovitosti, které jsou i při korekcích cen málokdy citelněji zasaženy. Tržní ocenění nemovitostí v tomto segmentu nejen v Praze, ale i dalších velkých městech v Česku naopak dál nabírá na dynamice.

„Od investorů jsme do fondu nabrali za první tři čtvrtě roku fungování přes 300 milionů korun. Do pár let bychom rádi dosáhli na objem v jednotkách miliard korun,“ dodává Miloš Filip. Portfolio fondu Schönfeld Prémiové nemovitosti se má po dvou činžovních domech v Praze během léta rozrůst o komerční logistický areál v Brně. V hledáčku by kvůli diverzifikaci měly být i kancelářské budovy.

Prim ale dlouhodobě prý budou hrát především rezidenční nemovitosti. U těch sice výnosy z nájmů postupně klesají, velký potenciál fond ale vidí ve zvyšování tržní ceny rekonstrukcemi a dalšími stavebními zásahy.

Fond je majetkově propojený se skupinou RSBC miliardáře Roberta Schönfelda. „Díky tomu můžeme využívat nejrůznější byznysové synergie. Přes obchodní partnery RSBC se například dostáváme k neveřejným nabídkám, které se běžně nedostávají na trh. Ale pomáhá nám i využití specialistů a projektových manažerů při přestavbách a rekonstrukcích nakoupených nemovitostí,“ říká v rozhovoru Filip, podle kterého se bude fond v dohledné době po dalších akvizicích rozhlížet i v zahraničí, například ve Slovinsku, Polsku nebo Německu.

Zájem o nemovitosti dál poroste

Jedním z hlavních témat rozhovoru je i rostoucí hlad Čechů po investování. Toho logicky využívají i realitní fondy. Jejich počet bude podle Filipa v následujících letech dál přibývat. „Zájem lidí o investování roste. Nahrává tomu situace na trhu – nízké úrokové sazby, bankovní produkty na nule, bez rizika to zkrátka nejde a investice do cihel a betonu jsou stále považovány za konzervativní. Těžit z toho samozřejmě chceme i my,“ vysvětluje Filip.

Optimista je i na základě rostoucího zájmu institucionálních investorů, kteří jsou na nemovitostním trhu v poslední době hodně aktivní. Realitní fondy se tak stále častěji dostávají do hledáčku pojišťoven a penzijních fondů. „Ve srovnání s rokem 2005 se jejich alokace do našeho segmentu více než zdvojnásobila na deset až patnáct procent tržní hodnoty jejich portfolií,“ uzavírá Filip.

 

Miloš Filip

Narodil se v roce 1973. Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu na Masarykově univerzitě v Brně, kde získal doktorát z finanční ekonomie. Zároveň je držitelem prestižního titulu pro finanční poradce Chartered Financial Analyst (CFA).

V představenstvu společnosti ING Investment Management zodpovídal za obchod a marketing produktů investiční správy v ČR a na Slovensku. Dále pracoval jako konzultant vrcholového managementu v ČSOB, ředitel penzijního fondu a také poradce pro prémiovou klientelu skupiny ABN AMRO. Později se stal ředitelem produktů a marketingu Generali Investments CEE. Dnes působí jako managing director realitního fondu Schönfeld & Co Nemovitosti.

Dlouhodobě se věnuje otázce klientského poradenství, osobních financí a finančního vzdělávání. Je autorem několika odborných finančně-vzdělávacích publikací.

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. Od roku 2010 pracuje pro největší český finanční portál Peníze.cz, zároveň působí jako šéfredaktor časopisu Finmag. Když zrovna neťuká do klávesnice, čte si detektivky, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.