Pandemie zasáhla mezi komerčními nemovitostmi především vícepatrová nákupní centra, která zůstala z větší části uzavřená. Naopak menší retailové obchodní parky fungovaly dál. „Ukázalo se, že naše investiční strategie je odolná i v takto nejisté době. Potraviny, drogerie, lékárny, zverimexy a další obchody – navzdory přísným vládním opatřením mělo 84 procent našich nájemníků otevřeno,“ vzpomíná na krušné chvíle loňského roku Dušan Moskaliev, partner a finanční ředitel skupiny realitních fondů ZDR Investments.
V pokračování našeho podcastového speciálu o českých realitních fondech a nemovitostním trhu Moskaliev popisuje, že větší komplikace nepředstavoval ani byznys na dálku. „Dokázali jsme dobře fungovat online. Poslední akvizici v Německu jsme například dotáhli přes partnerskou advokátní kancelář tak, že nás zástupci německé banky, která poskytla spolufinancování, naživo vůbec neviděli,“ dodává.
Segment trhu, na který se skupina ZDR Investments se svými realitními fondy zaměřuje, do značné míry určuje i kurz její zahraniční expanze. Portfolio firem, které si nemovitosti pronajímají, je totiž z velké míry tvořeno diskontními řetězci z Německa a Rakouska. „Akvizice v Polsku, Maďarsku, na Ukrajině nebo ještě víc na východě nás nelákají. Ty trhy podrobně neznáme, v developmentu i ve financování máme dobré zkušenosti v Německy mluvících zemích a nevidíme důvod na svém zaběhnutém byznysplánu něco měnit,“ říká Dušan Moskaliev a dodává, že roli hraje i transparentnost podnikatelského prostředí ve spojení s menší byrokratickou zátěží.
Finmag podcast
„Na Západě je právní i bankovní prostředí mnohem přehlednější. Úvěrová smlouva s rakouskou bankou na 20 milionů eur je na tři strany, k tomu je pak šest stran doprovodných podmínek. Když si vezmete českou nebo slovenskou smlouvu od stejného finančního domu, tak má těch stran pro podobný typ úvěru třeba čtyřicet,“ upozorňuje Moskaliev, který se rozpovídal také o tom, že by skupina ZDR chtěla už brzy nabízet investice do svých fondů i klientům ze zahraničních trhů, kdepůsobí.
Za pozornost také stojí spolupráce s developerskou skupinou Traxial. Její majitel Zdeněk Prázdný je totiž zároveň partner ZDR Investments. Řada jeho projektů tak končí ve „vlastních“ realitních fondech. „Je to velká výhoda. Do fondů se nám dostávají nemovitosti, u kterých de facto známe každou cihlu. Dává nám to větší klid a možnosti plánovat,“ vysvětluje Dušan Moskaliev.
Dušan Moskaliev
Narodil se v roce 1974. Financováním nemovitostí se zabývá přes dvacet let. Postupně pracoval pro Vereinsbank, skupinu Deutsche Bank, ve vedoucí pozici českých a slovenských společností skupiny Raiffeisenlandesbank Oberösterreich či v představenstvu spořitelního družstva. Od roku 2018 je partner a finanční ředitel skupiny realitních fondů ZDR Investments.
Finmag na léto
„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.
FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem
MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka