Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Těšíte se na daňový přeplatek? Kdy přijde a jaká jsou pravidla

Petr Kučera
Petr Kučera
14. 4. 2023
 34 783
daně

Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Daňový bonus vás může potěšit i bez záloh. Kdy vám finanční úřad pošle peníze?

Těšíte se na daňový přeplatek? Kdy přijde a jaká jsou pravidla
Zdroj: Shutterstock

Pospíšili jste si letos s daňovým přiznáním, abyste přeplatek na dani z příjmů dostali co nejdřív? I kdybyste přiznání podali už v únoru, finanční úřad vám pošle peníze až během dubna nebo dokonce na začátku května. Za chvilku si to vysvětlíme.

Náš článek se týká případů, kdy daně nevyřizujete přes zaměstnavatele. Tedy když musíte podávat daňové přiznání – typicky jako podnikatelé, ale třeba i zaměstnanci s vedlejšími příjmy. 

Pro úplnost připomínáme, že daňové úlevy jste mohli uplatnit i prostřednictvím zaměstnavatele. Podrobný návod, jak využít roční zúčtování daně, jsme přinesli v samostatném článku. Podklady bylo potřeba odevzdat do poloviny února. Přeplatek byste od zaměstnavatele měli byste dostat nejpozději s výplatou za březen, tedy během dubna.

Do kdy musí finanční úřad vrátit přeplatek na dani?

Podle zákona má finanční úřad na vrácení přeplatku třicet dnů od dne jeho vzniku. Jenže: Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od začátku dubna – od konce základní lhůty pro podání daňového přiznání. Teprve tímto datem oficiálně vzniká přeplatek. Všichni, kdo podali přiznání třeba na konci února, tak požádali o vrácení přeplatku ještě před jeho faktickým vznikem.

Až do pondělí 3. dubna totiž můžete snadno podat opravné přiznání. Finanční úřady proto čekají na „definitivní“ verzi – nechtějí vycházet z té, kterou možná ještě opravíte. Docházelo by ke zmatkům a nutnosti vracet vrácený přeplatek.

Ve standardním případě tedy letos vznikne přeplatek 4. dubna a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začne běžet 5. dubna. Za den vrácení přeplatku se navíc považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu – nikoliv den, kdy se objeví na vašem účtu.

Teoreticky tak můžete na peníze čekat až do 5. května. V praxi však finanční úřady většinou zohledňují, že jste přiznání podali dřív – vyřizují žádosti postupně a pošlou přeplatek třeba už v polovině dubna.

Daně snadno na pár kliků

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut
Ano, to chci

Třicetidenní lhůta na odeslání přeplatku finančním úřadem platí i v případě, že využijete jinou lhůtu k podání přiznání. Tedy: když podáte přiznání elektronicky mezi 4. dubnem a 2. květnem, začíná se počítat teprve od začátku května (konce měsíční „bonusové“ lhůty pro elektronické přiznání) a přeplatek přijde nejpozději na začátku června. Totéž při využití daňového poradce: přiznání stačí podat na začátku července, přeplatek přijde nejpozději na začátku srpna.

Pokud jste podali přiznání nejpozději 3. dubna, ať už na papíře, elektronicky nebo přes daňového poradce, počítá se třicetidenní lhůta už od začátku dubna a na přeplatek se můžete těšit do začátku května.

O vrácení přeplatku jste mohli požádat už během ledna. I v tomto případě se třicetidenní lhůta pro vrácení začne počítat až od začátku dubna. Pro přesnost dodejme, že takovou žádost je potřeba podat současně s daňovým přiznáním (což je obvyklé). Samostatnou žádost by úřad podle zákona zamítl, protože jste ji podali dříve než 60 dnů před vznikem přeplatku – a museli byste pak podat novou.

Připomínáme, že o vrácení daňového přeplatku současně s daňovým přiznáním musíte výslovně požádat v příslušné kolonce na konci přiznání a zvolit si způsob výplaty. Formálně jde o dvě podání (přiznání a žádost o přeplatek) na společném formuláři, přičemž obě musí být podepsána.

Podle zákona vracejí úřady jen přeplatky vyšší než 200 korun – tato hranice se od roku 2021 zvýšila na dvojnásobek z původních 100 korun. Přeplatky se sčítají – takže i když by byl zatím příliš malý, může tuto minimální hranici překonat později.

Jestliže máte nedoplatek na jiném druhu daně, použije finanční úřad váš přeplatek nejdříve na jeho zaplacení.

Do kdy můžu zpětně uplatnit zapomenutou daňovou slevu?

Pokud jste v přiznání zapomněli uplatnit některou z úlev, musíte nejprve podat opravné nebo dodatečné daňové přiznání, v němž si daň snížíte. Dodejme, že jde o možnost, ne povinnost.

Na podání dodatečného přiznání kvůli nižší dani máte v zásadě jen tři roky od termínu pro původní (řádné) přiznání.

O vrácení přeplatku pak můžete požádat nejpozději do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl. Po uplynutí této lhůty přeplatek zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
6
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Petr Kučera

Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média.... Více

Související témata

byznysdanědaňový přeplatekOSVČpodnikáníPodnikavé Česko
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo