Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Petr Kučera
Petr Kučera
10. 3. 2023

Také při vyplňování přiznání za rok 2022 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled.

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů
Zdroj: Shutterstock

Když od příjmů za rok 2022 odečtete související výdaje, dostanete základ daně. Ale ještě dřív, než z něj spočítáte patnáct procent, si ho můžete snížit o takzvané nezdanitelné části základu daně.

Jak to funguje? Tady je příklad: Jestliže si od základu můžete odečíst 1000 korun, ve výsledku zaplatíte na daních o 150 korun méně. Ušetříte tím patnáct procent z toho tisíce.

Až po snížení základu o nezdanitelné části si pak předběžně spočítáte patnáctiprocentní daň z příjmů fyzických osob. A tu si ještě snížíte o daňové slevy, které podrobně popisujeme v samostatném přehledu.

Teď se podíváme právě na první krok, tedy nezdanitelné části základu daně zvané též odčitatelné položky. I tentokrát lze využít výjimečně vyšší limit pro odpočty darů (podrobněji si to vysvětlíme za chvíli). Jinak se oproti předchozímu roku na základních pravidlech ani výši odpočtů pro fyzické osoby nic nezměnilo.

Ještě připomínáme:

  • Zaměstnanci, kteří sami neplánují podávat přiznání, mohou využít roční zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele. 
  • Kdo se dobrovolně rozhodl pro paušální daň, nepodává daňové přiznání a nevyužije tedy ani zmíněné odpočty či slevy.

Spoření na důchod se státním příspěvkem

Až 24 000 korun za rok si můžete odečíst od základu daně, jestliže máte „penzijko“ se státním příspěvkem. Nezáleží na tom, jestli jde o staré fondy penzijního připojištění (říká se jim transformované), nebo nové fondy doplňkového penzijního spoření (takzvané účastnické).

Odečíst si však můžete jenom takové příspěvky, které jste v jednotlivých kalendářních měsících zaplatili nad limit 1000 korun, a to ze svého.

Vklady do jednoho tisíce korun v každém měsíci odečíst nelze, protože už jste na ně dostali jinou výhodu – přímou státní podporu. Zaměstnanec si nemůže odečíst ani příspěvek zaměstnavatele – za něj totiž využije daňovou výhodu sama firma.

Jestli tedy chcete uplatnit odpočet v plné výši, musíte předtím zaplatit penzijnímu fondu aspoň 36 000 korun za rok (po přepočtu to jsou tři tisíce na měsíc, může však jít také o jednorázový „doplatek“). Z toho si pak odečtete dvanáctkrát dva tisíce (bez tisícovky, k níž jste dostali státní příspěvek), takže základ daně si snížíte o 24 000 korun. Výsledná daň vám tím klesne o 3600 korun (patnáct procent z 24 000).

Kdo každý měsíc posílá na penzijko třeba jenom 1200 korun, může si od základu odečíst dvanáctkrát dvě stovky, tedy 2400 korun. Výsledná daň pak klesne jenom o 360 korun. A kdo si posílá jenom tisícovku nebo míň, neodečte si nic.

Nepříjemná povinnost naopak čeká na toho, kdo si takové úspory na penzi vybral předčasně. Musí doplatit daň za posledních deset let, pokud během nich využíval odpočty.

Životní pojištění

Také životní pojištění vám může snížit snížit roční daň až o 3600 korun. I v tomhle případě musí jít o peníze, které jste zaplatili sami – tedy ne příspěvky od zaměstnavatele.

Podmínkou je, že pojistné plnění vám podle smlouvy vyplatí nejdřív ve vašich šedesáti letech a zároveň ne dřív než po 60 měsících od sjednání smlouvy. Máte-li smlouvu sjednanou na „dožití“ (peníze vám vyplatí při dosažení určitého věku), musíte navíc splnit podmínku určité minimální pojistné částky. Ta činí 40 000 korun u smluv s pojistnou dobou od pěti do patnácti let nebo 70 000 korun u pojistné doby delší než patnáct let.

Odpočet od základu daně se netýká pojištění, které kryje pouze rizika a neobsahuje spořicí složku nazývanou jako investiční, kapitálová či důchodová.

Také u životního pojištění je potřeba zpětně zaplatit daň za posledních deset let, pokud jste ho zrušili předčasně.

Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření

Až o 45 tisíc korun za rok si můžete snížit daň, když splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření – běžný i překlenovací. Zaplacené úroky (ne celkovou výši splátek) totiž lze odečíst od základu daně. Potvrzení, kolik jste loni zaplatili na úrocích, by vám měla automaticky – většinou už během ledna – poslat banka nebo stavební spořitelna.

Když splácíte víc úvěrů, mohou se zaplacené úroky sečíst, a to až do limitu 300 000 korun ročně. Jestli jste spláceli jenom část roku, máte limit 25 000 korun za každý takový měsíc. Tak vysoké stropy ovšem platí jen pro úvěry sjednané do konce roku 2020 – včetně jejich případného refinancování.

Pro úvěry sjednané od roku 2021 klesl limit pro odpočet na polovinu. To znamená, že si můžete odečíst maximálně 150 000 korun zaplacených na úrocích, výslednou daň to může snížit o 22 500 korun. Měsíční limit klesá také na polovinu, tedy 12 500 Kč.

Když budeme přesnější: rozhodující je, kdy přesně došlo k obstarání bytové potřeby financované z konkrétního úvěru – nižší limit platí od 1. ledna 2021. Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Když splácíte víc úvěrů, můžete zaplacené úroky sečíst, a to až do zmíněného limitu 300 000 korun ročně (150 000 u úvěrů k obstarání bytové potřeby od roku 2021). Jestli jste ale spláceli jenom část roku, máte limit 25 000 korun za každý takový měsíc (12 500 u nových úvěrů).

Ještě jednou zdůrazňujeme, že daňový základ si snižujete jenom o zaplacené úroky, ne o celkovou výši splátek. Výsledná daň vám tedy teoreticky může klesnout maximálně o 45 000 korun (patnáct procent z 300 000).

Potvrzení, kolik jste loni zaplatili na úrocích, by vám měla automaticky – většinou už během ledna – poslat banka nebo stavební spořitelna. Jestli jste ho nedostali, požádejte ji o to. Na potvrzení máte nárok a musíte ho přiložit k daňovému přiznání.

Daně snadno na pár kliků

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut
Ano, to chci

Podmínkou je použití úvěru na „bytové potřeby“. Může jít o stavbu, rekonstrukci nebo nákup nemovitosti určené k vašemu trvalému bydlení (přihlášení k trvalému pobytu není podmínkou), nikoliv jenom k rekreaci. Může jít také o nákup družstevního bytu (převod členských práv). Podrobnosti najdete v § 4b zákona o daních z příjmů.

Odečítat si úvěr může jenom ten, kdo je jeho „účastníkem“. Nestačí, když ho v praxi splácí. Rozhodující je osoba uvedená ve smlouvě – tedy i na potvrzení z banky nebo stavební spořitelny. Když splácí víc lidí, může si odpočet uplatnit buď jenom jeden, nebo každý rovným dílem.

Odpočet od základu daně lze využít i při refinancování hypotéky.

Dary

Od základu daně si můžete odečíst hodnotu darů, které jste loni věnovali na zákonem uvedené účely. Vedle klasické charity sem patří třeba kultura, školství, ekologie nebo tělovýchova.

Podmínkou je, že celková hodnota těchto darů v předchozím roce dosáhla aspoň 1000 korun nebo přesáhla dvě procenta vašeho (původního) základu daně.

Cenu těchto darů si pak odečtete od základu daně, maximálně však do výše 30 procent tohoto (původního) základu. Limit je sice standardně 15 procent, ale v předchozích letech se výjimečně zvýšil kvůli koronaviru a ruskému útoku na Ukrajinu. V souvislosti s pomocí Ukrajině se zároveň rozšířil okruh uznatelných darů.

Jestliže jde o společný dar manželů (ze společného jmění), může daňový odpočet uplatnit jenom jeden z nich, nebo každý poměrnou část. Limity se posuzují u každého z manželů zvlášť.

K daňovému přiznání je potřeba přiložit potvrzení o daru.

Darování krve

Speciálním darem je bezplatné darování krve nebo jejích složek. Jako bezplatný se počítá i odběr, za který vám proplatili případné cestovní náklady.

Za každé darování krve si můžete snížit daňový základ o 3000 korun. Dárci kostní dřeně si mohou odečíst 20 000 korun.

Jděte si pro další rady!

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? 

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi


Na rozdíl od akcií nemůžete využít takzvaný časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Poradíme, jak na to.

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas


Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze nebo cizí měnu.

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Počet odpočtů je sice neomezený, nesmíte ale přesáhnout 30 procent (původního) základu daně – jde totiž o jednu z forem daru a počítá se tedy do celkového limitu.

K daňovému přiznání je potřeba přiložit příslušné potvrzení.

Členské příspěvky odborům

Od základu daně si lze odečíst příspěvky, které jste v předchozím roce zaplatili odborové organizaci – pokud jste jejími členy.

Odpočet odpovídá zaplaceným příspěvkům, maximální limit je však 3000 korun za rok a současně nesmí přesáhnout 1,5 procenta zdanitelných příjmů ze zaměstnání.

Zvyšování kvalifikace

Až o 10 000 korun si můžete snížit daňový základ, jestliže jste absolvovali „zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání“. V praxi jde hlavně o zvyšování profesní kvalifikace.

Do zmíněného limitu si smíte odečíst pouze skutečné výdaje. Podmínkou je, že vám je ani neplatil zaměstnavatel, ani jste si je neuplatnili v nákladech (výdajích) jako podnikatel. U lidí se zdravotním postižením se limit zvyšuje na 13 000 korun, u těžce postižených na 15 000.

Neuznávají se platby za běžné studium na střední nebo vysoké škole, neprojdou ani výdaje za autoškolu.

Po snížení základu o nezdanitelné části si můžete předběžně spočítat patnáctiprocentní daň z příjmů. Tu si pak ještě snížíte o daňové slevy – jejich podrobný přehled najdete v dalším článku.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Petr Kučera

Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média.... Více

Související témata

danědaňové přiznáníodpočty z daníOSVČpodnikánípodnikavé česko

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo