Jak reformovat důchody? Stát by měl najít peníze, ne jen bičovat občany

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 22. 2. 2023 | 1 komentář | 7 825
doplňkové penzijní spořenídůchodová reformadůchodynázorpenzepenzijní připojištění

Zásadním cílem opatření v oblasti penzí by mělo být dostat do důchodového systému víc peněz. Pokud to nemá být na dluh nebo z vyšších daní, nezbývá jiná možnost, než že si lidé budou sami na stáří spořit víc, eventuálně začnou s takovým spořením dřív. Cokoli je k tomu pobídne, stojí za zvážení.

Jak reformovat důchody? Stát by měl najít peníze, ne jen bičovat občany

Husákovy děti dávno dospěly od Kristových let k abrahamovinám. Brzy začnou chodit do penze. Kdo je uživí? Ilustrační foto

Zdroj: Shutterstock

Lidé si budou spořit na stáří víc, pokud jim stát jasně sdělí, že v budoucnu nebude mít na to, aby jim zajistil důstojné stáří. To se ale politici pochopitelně veřejnosti říkat bojí, takže se stále tváří, že „zdroje jsou“.

Reformní krok číslo jedna tedy musí být – „přiznat barvu, nalít čistého vína“. Následně by stát měl umožnit v rámci nadále jím podporovaného třetího pilíře i rizikovější investování. Nedostatečná výnosnost fondů třetího pilíře totiž z podstatné části plyne z toho, že státní regulace neumožňují rizikovější – a tím pádem také výnosnější – investování svěřených prostředků.

Nedá se nic dělat, kdo chce v dnešním světě výnos, který výrazněji poráží inflaci, musí jít do výraznějšího rizika. Jde z velké části o důsledek předluženosti řady zejména západních ekonomik, která centrálním bankám neumožňuje jít se svými úroky výš.

Dlouhodobým receptem na zlepšení stavu penzijního systému je tedy i razantní snížení veřejného zadlužení. V neposlední řadě by státy měly nechávat lidem v kapse víc peněz, aby měli z čeho spořit.

Štíhlý stát, vyšší důchod

Z obojího pak plyne, že dalším zásadním způsobem, jak zlepšit stav penzijního systému, je výrazně zeštíhlit stát. Tedy rušit dotace, příspěvky, přebujelé sociální dávky, pracovní místa placená z veřejných rozpočtů, agendu, kterou místo státu zastane soukromý sektor.

Anketa

Spoříte si na důchod?

Je také třeba rozprodat státní majetek: podniky typu Budvaru i četné nemovitosti. Stát by si zkrátka sám měl „utáhnout opasek“.

Když se splní výše uvedené, ať klidně stát podporuje spoření ve třetím pilíři až od určité pravidelně vkládané částky, třeba až od 500 korun výš. Je to vhodná motivace k tomu, aby si lidé spořili víc a do systému se tak dostalo víc peněz.

Naopak, zdaňování státní podpory a úlev by byl krok špatným směrem. Pokud totiž stát už přikročí k prodloužení věku odchodu do penze, což je žádoucí, možnost zdanění podpory by byla ještě dalším „bičem“.

Stát musí vyslat signál, že se také on omezuje, ne neustále omezovat a „bičovat“ jen občany.

Kam dál? Lukáš Kovanda na Finmagu:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy