V roce 2022 stoupl zájem o fotovoltaiky a nejinak tomu bude i v roce 2023. Očekává se, že zájem o solární panely nadále poroste, a to nejen kvůli energetické krizi, ale i díky nové legislativě v podobě novely energetického zákona s označením Lex OZE 1.
Vláda schválila zvýšení limitu výkonu pro menší fotovoltaické elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. Nově bude možné postavit až 50 kWp fotovoltaiku bez stavebního povolení a následně ji provozovat bez licence. Ministerstvo životního prostředí dokonce žádalo, aby byl limit zvýšen na 100 kW, ale tento návrh nebyl přijat.
Dalším důvodem zvýšeného zájmu o fotovoltaické systémy jsou velmi úspěšné dotace na fotovoltaiku zastřešené pod programem Nová zelená úsporám. V případě rodinných domů lze v tomto programu získat dotaci na fotovoltaické systémy, a to 40 000 až 200 000 Kč. Žádost o dotaci je navíc možné podat před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací. O dotaci však mohou žádat i celé bytové domy.
Tip: Hybridní fotovoltaické elektrárny jsou dle odborníků považovány za ekonomicky nejvýhodnější systémy s nejrychlejší návratností investice.
Růst cen solárních panelů
V následujícím období lze očekávat nárůst cen solárních panelů. Zatímco poptávka po těchto panelech je vysoká, při jejich výrobě se objevují problémy. Čína má nedostatek elektřiny z vodních elektráren a je nucena omezovat výrobu. To se týká kromě jiného i výroby solárních panelů a baterií. Chybí také polysilikon – základní surovina pro výrobu solárních článků. A to je hlavní důvod toho, proč ceny solárních panelů rostou. A vysoké tyto ceny pravděpodobně zůstanou až do konce roku 2023.
Pokud tedy máte v plánu fotovoltaiku, na nic nečekejte a s její realizací začněte už nyní.