Inflace za rok 2022 ukázala finální účet. Na co se máme připravit letos?

Miroslav Novák
Miroslav Novák | 11. 1. 2023 | 8 102
energetikainflacenázorspotřebitelské cenyveřejné financevláda

Spotřebitelská inflace v prosinci v meziročním srovnání zvolnila na 15,8 % z listopadových 16,2 %. V souhrnu za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 15,1 %, což je nejvýraznější meziroční nárůst cenové hladiny od roku 1993. Letos začne inflace zpomalovat až ve druhém čtvrtletí.

Inflace za rok 2022 ukázala finální účet. Na co se máme připravit letos?

Stále velmi vysoká inflace bude negativně dopadat na příjmy i spotřebu domácností po celý letošní rok. (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

V meziměsíčním srovnání v prosinci výrazně poklesly ceny pohonných hmot, kde se pozitivně projevil pokles cen ropy na světových trzích v kombinaci s oslabením amerického dolaru, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Zlevnily i alkoholické nápoje. Ve většině ostatních oddílů spotřebního koše se však meziměsíčně zdražovalo. Zdražovaly energie (zemní plyn i elektřina), dovolené či potraviny.

V meziročním srovnání byly v prosinci hlavními zdroji růstu cenové hladiny opět oddíly potraviny a bydlení s energiemi, které se dohromady podílely na růstu inflace více jak z poloviny. Významně se však zdražovalo ve většině oddílů spotřebního koše.

Vývoj meziroční inflace v ČR

Pozitivní alespoň je, že v prosinci došlo k dalšímu zpomalení dynamiky imputovaného nájemného, což se pozitivně promítá do zpomalování jádrové inflace. Výrazně se začíná snižovat i tempo růstu cen pohonných hmot.

K viditelnějšímu zpomalování inflace začne docházet teprve ve druhém čtvrtletí.

Inflace ještě stoupne

Co očekávat v letošním roce? Lednová inflace je vždy zatížena vyšší nejistotou, protože dochází k přeceňování cen zboží a služeb a v aktuálním vysoce inflačním prostředí je tato nejistota o to větší.

Anketa

Překoná letos inflace hranici 20 procent?

Na začátku letošního roku je určitě nutné počítat se skokovým zdražením cen energií až na cenové stropy a meziroční růst spotřebitelské inflace tak může zrychlit až těsně pod dvacet procent. V prvním čtvrtletí je tak i nadále třeba počítat s velmi vysokým meziročním růstem cenové hladiny.

K viditelnějšímu zpomalování inflace začne docházet teprve ve druhém čtvrtletí a na jednociferné hodnoty se dostane pravděpodobně až v průběhu druhé poloviny roku. Zkraje nového roku navíc máme řadu jak protiinflačních, tak i proinflačních rizik, která ještě mohou načrtnutou křivku postupně zpomalující inflace vychýlit.

Stále velmi vysoká inflace bude negativně dopadat na příjmy i spotřebu domácností po celý letošní rok. Souhrnný růst cenové hladiny by se letos mohl pohybovat kolem deseti procent, což je i nadále významně nad dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.

FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu

MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?

Autor článku

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Vystudoval bakalářský obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a inženýrský titul získal na Vysoké škole finanční a správní v oboru Finance a finanční služby. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.