Česká koruna ve středu prakticky poprvé od října 2008 prolomila psychologickou hranici 24 Kč za euro a dál zpevňuje. Je tak nejsilnější od 29. října 2008, vyplývá z dat Bloombergu. Stejnou hranici koruna sice prolomila i během obchodování 8. února 2011, ale tehdy její setrvání pod danou hranicí mělo vyloženě jepičí život.
Aktuálně koruně bezprostředně pomáhá pokles rizikové přirážky na světových trzích, odrážející se v poklesu výnosů a ochotě obecně přijímat vyšší riziko. V porovnání například se švýcarským frankem nebo americkým dolarem je totiž vnímána jako rizikovější měna. České měně také pomáhají poměrně příznivá data z tuzemské ekonomiky.
K těm patří například v úterý oznámený nižší než plánovaný deficit státního rozpočtu za rok 2022. V neposlední řadě pomáhá také to, že energetická krize v EU se navzdory vrcholící topné sezoně nestupňuje a referenční cena plynu v EU naopak dále klesá, pod úrovně z doby před loňským začátkem ruské invaze na Ukrajinu.
Česká koruna v tomto mimořádné obtížném období obstála velmi dobře, dokázala zpevnit i vůči americkému dolaru.
Česká koruna = vítěz pandemie
Agentura Bloomberg už v úterý uvedla, že česká měna patří k „největším světovým vítězům pandemie“. Koruna podle agentury v letech 2019 až 2022 zpevnila vůči euru o 5,4 procenta. Ve stejném období podle agentury polský zlotý ztratil 9,2 procenta, a maďarský forint dokonce sedmnáct procent. Období od samotného konce roku 2019, respektive začátku roku 2020, až do současnosti pokrývá zhruba tříletou etapu, kdy nejprve svět sužovala pandemie a posléze dopady války na Ukrajině a mohutná inflační vlna.
Koruna v dané zhruba tříleté etapě jako jedna z mála na světě zpevnila vůči americkému dolaru. Od konce roku 2019, respektive od začátku roku 2020 až do začátku toho týdne o 0,21 procenta, plyne z údajů agentury Bloomberg. Společně se švýcarským frankem a singapurským dolarem a také spolu s čínskou měnou se tak řadí do kvarteta světově významnějších měn, které vůbec nejlépe zvládly pohnuté období uplynulých tří let.
Česká koruna v tomto mimořádně obtížném období obstála velmi dobře, neboť dokázala zpevnit právě i vůči americkému dolaru. Ten tradičně představuje takzvané bezpečné útočiště a v čase globálních krizí má tedy sklony zpevňovat, neboť mezinárodní investoři se do dolarových aktiv uchylují právě proto, aby zmírnili dopady nejistot a krizí. Kromě české koruny dokázaly od začátku roku 2020 do úterý zpevnit vůči dolaru ze světově významnějších měn právě jen ty další z uvedeného kvarteta, tedy švýcarský frank, tradičně rovněž vnímaný jako bezpečné útočiště, a dále singapurský dolar.
Poslední do čtveřice je čínská měna. Ta je ovšem tamním autoritářským režimem poměrně silně regulována.
Během loňských intervencí ČNB „vypotřebovala“ zhruba jen třetinu rezerv, které nahromadila v letech 2015 až 2017.
Nepřeceňujme intervence
Solidní výkon koruny v čase krizí dokumentuje, že česká měna a také Česká národní banka se stále těší vysoké důvěře mezinárodních investorů. Drtivá většina měn ve světě za poslední tři roky vůči dolaru ztratila. A to měny včetně eura, japonského jenu, britské libry, norské, švédské i dánské koruny a konečně také polského zlotého nebo maďarského forintu.
Koruně určitě pomohly loňské přímé intervence za její posílení v režii ČNB. Nelze je však přeceňovat. Vždyť listopad 2022 byl prvním měsícem od začátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy ČNB objem svých devizových rezerv v dolarovém vyjádření navýšila. Žádné přímé intervence vlastně neprováděla. Koruna i tak zpevňuje.
Navíc, během svých loňských intervencí, probíhajících nejprve v prvních týdnech ruské invaze a posléze od května do října, ČNB „vypotřebovala“ zatím zhruba jen třetinu rezerv, které nahromadila v letech 2015 až 2017, tedy v době „druhého poločasu“ její intervence za slabší měnu. Celkově z devizových rezerv v porovnání s jejich objemem z dubna 2022 intervence „ukrojila“ zhruba 16 procent.
Devizové rezervy ČNB stále i nyní zůstávají po přepočtu na hrubý domácí produkt jedněmi z největších na světě.
Kam dál? Lukáš Kovanda na Finmagu:
- Tři minus pro Fialu. Vládní tahy v prvním roce zbytečně zatíží veřejné finance
- Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy
- Miliarda sem, miliarda tam. Fialův kabinet na ozdravení financí rezignoval
- Češi propadají skepsi, mají strach o práci. Propouštění je nevyhnutelné
- Gazprom, Putin, nebo Západ? Kdo a proč poškodil plynovody Nord Stream
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?