Interpretace listopadové statistiky inflace je výrazně ztížena množstvím vládních opatření a metodikou, kterou je statistici zohledňují.
Ceny energií, které hrají významnou roli v inflaci v kategorii bydlení, jsou snižovány letošním zavedením „úsporného tarifu“ a odpuštěním příspěvků na obnovitelné zdroje energie, zároveň zvyšovány loňským odpuštěním DPH, které letos naopak již neplatí. Pro účely posouzení celkových inflačních tlaků tak tahle kategorie – a potažmo i celá oficiálně reportovaná míra inflace – poněkud pozbývá smyslu.
Vývoj meziroční inflace v ČR
Za pozornost tak stojí hlavně ceny, které vládními zásahy nejsou zkreslené. V tomto případě lze pozitivně hodnotit zmírnění inflačního tlaku u potravin, oděvů a obuvi, vybavení domácnosti, rekreací, stravování a ubytování. Bohužel, i navzdory tomuto uklidnění zde inflace zůstává varovně vysoká.
Třeba u potravin a nealkoholických nápojů činí meziroční růst 26 procent, u odívání a obuvi 18,2 procenta. Nejmíň se naopak inflace „zakousla“ do poštovních a telekomunikačních služeb (2,1 %), alkoholických nápojů a tabáku (6,5 %) a oddílu vzdělávání (7,5 %).
Inflační mánie bude pokračovat
Svižným tempem v nominálním vyjádření stoupají maloobchodní tržby (poslední údaj z října hovoří o téměř sedmiprocentním růstu), což dokonce převyšuje růst průměrných mezd. Zdá se tedy, že Češi jsou i nadále ochotni si připlácet i za zbytné zboží a služby a schopnost prodejců navyšovat ceny klesá spíš pomalu.
Poptávková část inflace tak pravděpodobně nepomine, dokud Čechům ceny energií neukousnou z výplaty ještě větší část prostředků, což patrně nastane po Novém roce. Do té doby lze očekávat, že obchodníci budou pokračovat v politice zvýšených marží a těžit tak ze všeobecné inflační mánie.
Průměrná inflace za rok 2022 míří lehce nad hranici 15 % a vládní opatření, spočívající hlavně v rozdávání peněz všemi směry, v kombinaci s nadšením obyvatel do jejich utrácení, pak zřejmě inflaci udrží zvýšenou i v roce 2023, kdy by mohla dosáhnout zhruba devíti procent.
Navzdory tomuto nečekám, že by přišla reakce České národní banky, která na prosincovém zasedání zřejmě ponechá základní úrokovou sazbu beze změny.
Kam dál? Inflace na Finmagu:
- Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy
- Špatný až tragický. Investiční rok 2022 vlivem inflace propadl
- Miliarda sem, miliarda tam. Fialův kabinet na ozdravení financí rezignoval
- Hrozí nám další vlna zdražování? Vývoj inflace očima expertů
- Přepište dějiny! Meziroční inflace konečně poklesla
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?