Za první až třetí čtvrtletí se reálná průměrná mzda propadá o devět procent. Právě o zhruba devět procent poklesne reálná mzda také za celý letošní rok.
S propadem je třeba počítat i v příštím roce, oproti letošnímu roku však bude jen přibližně třetinový. Mírně se totiž zvýší míra růstu nominálních mezd, zatímco citelně klesne inflace, i když z dlouhodobého hlediska zůstane nadále poměrně vysoká.
Za propadem životní úrovně Čechů stojí nejvýraznější inflace od první poloviny 90. let, kterou růst nominálních mezd není s to ani vzdáleně dorovnat, a to ani v podmínkách stále poměrně nízké míry nezaměstnanosti, nejnižší v zemích EU i OECD.
Vývoj meziroční inflace v ČR
Výraznějšímu tlaku na růst mezd, který by dorovnal, nebo dokonce překonal inflaci, bude v příštím roce bránit rostoucí nezaměstnanost. V roce 2023 totiž míra nezaměstnanosti poroste do výšin, na které Češi nejsou z uplynulých let zvyklí, v krajním případě na úroveň odpovídající pěti procentům.
Propouštění lidé si budou moci najít jinou práci, hrozí ale, že bude mnohem hůř mzdově ohodnocená a nebude odpovídat jejich kvalifikaci.
Kde je největší riziko ztráty práce?
Snižovat stavy budou zejména energeticky náročné provozy, jako jsou sklárny, slévárny, ocelárny, či těžký průmysl obecně, ale také třeba pekárny. A zároveň firmy a podniky napříč odvětvími, které mají nízké marže, takže nedisponují dostatečným finančním polštářem pro zvládání krizí.
Propouštění lidé si sice budou moci najít jinou práci, vážně ale hrozí, že bude mnohem hůř mzdově ohodnocená a nebude odpovídat jejich kvalifikaci.
V Česku je sice stále kolem 300 tisíc volných pracovních míst, ale na drtivou většinu z nich, zhruba 270 tisíc, není třeba ani maturity. Jde často o prosté manuální, duševně nenáročné, ale také neinspirativní a mnohdy nenaplňující pracovní pozice.
Propuštění lidé, kteří si budou chtít udržet mzdové ohodnocení alespoň v nominálním vyjádření (když už ne v reálném, kvůli inflaci) a kteří budou chtít mít zajímavější a inspirativnější povolání, si tak budou muset doplnit kvalifikaci – a měli by na to myslet už nyní, pokud mají pocit, že je jejich pracovní místo ohroženo.
Kam dál? Inflace na Finmagu:
- Špatný až tragický. Investiční rok 2022 vlivem inflace propadl
- Miliarda sem, miliarda tam. Fialův kabinet na ozdravení financí rezignoval
- Hrozí nám další vlna zdražování? Vývoj inflace očima expertů
- Přepište dějiny! Meziroční inflace konečně poklesla
- Mzdy rostou, ale Češi rekordně chudnou. Co nás čeká dál?
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?