Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 5. 12. 2022 | 5 komentářů | 21 409
názornezaměstnanostplatyprůměrná mzdaživotní úroveň

Průměrná mzda po zohlednění inflace se ve třetím čtvrtletí propadala nejvýrazněji v historii Česka, stejně jako ve druhém čtvrtletí o 9,8 procenta. Životní úroveň Čechů letos klesá takřka o desetinu, což je rekord. A bude hůř. V příštím roce přijde propouštění, jaké v posledních letech nepamatujeme.

Reálné mzdy v Česku dál rekordně padají. A příští rok přijdou vyhazovy

Reálná kupní síla průměrné mzdy se ve třetím čtvrtletí meziročně propadla o 9,8 % (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Za první až třetí čtvrtletí se reálná průměrná mzda propadá o devět procent. Právě o zhruba devět procent poklesne reálná mzda také za celý letošní rok.

S propadem je třeba počítat i v příštím roce, oproti letošnímu roku však bude jen přibližně třetinový. Mírně se totiž zvýší míra růstu nominálních mezd, zatímco citelně klesne inflace, i když z dlouhodobého hlediska zůstane nadále poměrně vysoká.

Za propadem životní úrovně Čechů stojí nejvýraznější inflace od první poloviny 90. let, kterou růst nominálních mezd není s to ani vzdáleně dorovnat, a to ani v podmínkách stále poměrně nízké míry nezaměstnanosti, nejnižší v zemích EU i OECD.

Vývoj meziroční inflace v ČR

Výraznějšímu tlaku na růst mezd, který by dorovnal, nebo dokonce překonal inflaci, bude v příštím roce bránit rostoucí nezaměstnanost. V roce 2023 totiž míra nezaměstnanosti poroste do výšin, na které Češi nejsou z uplynulých let zvyklí, v krajním případě na úroveň odpovídající pěti procentům.

Propouštění lidé si budou moci najít jinou práci, hrozí ale, že bude mnohem hůř mzdově ohodnocená a nebude odpovídat jejich kvalifikaci.

Kde je největší riziko ztráty práce?

Snižovat stavy budou zejména energeticky náročné provozy, jako jsou sklárny, slévárny, ocelárny, či těžký průmysl obecně, ale také třeba pekárny. A zároveň firmy a podniky napříč odvětvími, které mají nízké marže, takže nedisponují dostatečným finančním polštářem pro zvládání krizí.

Anketa

Bojíte se, že v nejbližší době přijdete o místo?

Propouštění lidé si sice budou moci najít jinou práci, vážně ale hrozí, že bude mnohem hůř mzdově ohodnocená a nebude odpovídat jejich kvalifikaci.

V Česku je sice stále kolem 300 tisíc volných pracovních míst, ale na drtivou většinu z nich, zhruba 270 tisíc, není třeba ani maturity. Jde často o prosté manuální, duševně nenáročné, ale také neinspirativní a mnohdy nenaplňující pracovní pozice.

Propuštění lidé, kteří si budou chtít udržet mzdové ohodnocení alespoň v nominálním vyjádření (když už ne v reálném, kvůli inflaci) a kteří budou chtít mít zajímavější a inspirativnější povolání, si tak budou muset doplnit kvalifikaci – a měli by na to myslet už nyní, pokud mají pocit, že je jejich pracovní místo ohroženo.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.

FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu

MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy