Na úvod si pojďme takového finfluencera pořádně představit. V principu jde o tvůrce digitálního obsahu pro (nejenom) sociální média, který má sílu a schopnost ovlivnit spotřebu, životní styl, hodnotové postoje nebo politické preference svých diváků a sledujících.
Jeho specifikum spočívá v tom, že se soustředí na jedno konkrétní odvětví – bankovnictví a finanční služby – a v rámci něj tvoří obsah zejména na témata jako osobní finance, rodinné rozpočty, spoření a investice. Obsah může tvořit nezávisle (platí si ho jeho diváci, například přes platformu Patreon) nebo formou placené spolupráce s jednotlivými značkami z finančního odvětví. Často však dochází ke kombinaci obou přístupů.
Nejde o úplně nový fenomén, ale současný nárůst jejich obliby způsobil souběh tří faktorů: digitalizace a demokratizace přístupu k audiovizuálním informacím, ekonomického dospívání příslušníků generace Z, respektive mileniálů a paradoxně také pandemie covidu-19. V aktuálním tištěném Finmagu jim věnujeme celý vlastní text. A jako ukázku přinášíme sondu do jejich mysli skrze pět jednoduchých otázek.
Odpovídá na ně Jakub Dvořák, provozovatel webu rozbiteprasatko.cz, právník, kterého baví investice Ondřej Koběrský a Vojta Žižka stojící za investicnipodcast.cz. A tuhle generaci Z zpovídá boomer.
Kdybyste měl pětiletému synovci vysvětlit, co vlastně děláte, co byste mu řekl?
Dvořák: Ve volném čase si píšu a vyprávím o penězích, protože mě to baví, a zjistil jsem, že číst mé články a poslouchat mé povídání baví i velkou spoustu lidí.
Koběrský: Sdílím s lidmi přes sociální sítě své zkušenosti a názory na téma investování a osobní finance. A zároveň se je snažím informovat lehce pochopitelnou formou o často složitých finančních tématech, která se aktuálně řeší ve světě.
Žižka: Snažím se lidem ukázat, že peníze nejsou jen poukaz k nakupování, ale můžou sloužit i jako nástroj k vydělávání. Rozšiřuji v tomhle směru rodičům obzory, tak aby mohli mít více času na lidi okolo sebe a nemuseli tolik pracovat.

Prodavači hrnců, nebo finanční guruové? Svět „finfluencerů“ není pro starý
Uvažujete o investování? Ať už kvůli části volných peněz, které nebylo kde utratit během pandemických opatření, nebo kvůli strachu z inflace, není divu. Jenže kde sehnat nejspolehlivější informace? Z televize? V bance? Nebo snad od finančních influencerů na Instagramu a TikToku? Tématu finfluencerů se kdysi věnoval na Finmag.cz i Michael Durčák.
Proč jste si vybral zrovna finance jako téma pro svůj obsah?
Dvořák: Zjištění, že s penězi se toho dá dělat víc než je jen uložit na spořicí účet a nechat je požírat inflací, pro mě bylo natolik dechberoucí, že jsem si ho nemohl nechat pro sebe. Pasivnímu investování se v roce 2018 nikdo aktivně nevěnoval, tak proč bych nemohl zrovna já? Myšlenka byla na světě, chuť k práci obrovská, času pro realizaci víc než dost a s prvními návštěvníky blogu už nebylo cesty zpět.
Koběrský: Finance, investování a byznys mě zajímají odmala a jsem pro ně zapálený. Jen teď v posledních letech se o tyhle informace dělím i s veřejností.
Žižka: Ve financích se pohybuji už víc než 14 let a rád bych zlepšil svět kolem sebe. Proto jsem to propojil. Když alespoň základně rozumíte penězům, můžete si hodně zkvalitnit život.
Jaké finanční téma vám dalo nebo dává nejvíc zabrat?
Dvořák: Z pohledu zpracování tématu rozhodně daňová problematika. Z perspektivy aplikace na můj vlastní život jde o finanční rozpočet. Navrhnout si rozpočet a následně ho do puntíku dodržovat jsou totiž dvě zcela rozdílné věci.
Koběrský: Centrální banky a jejich komplexní vliv na ekonomiku.
Žižka: Nemám téma, které by mi dávalo nejvíce zabrat. Vše, co se financí týče, mě baví – od sbírání tenisek přes zlato, kryptoměny až po akcie.
Kterou osobnost finančního světa byste opravdu chtěl vyzpovídat? Jaká by byla vaše první otázka?
Dvořák: Zakladatele indexového investování (dnes už zesnulého) Johna Bogla. Otázka by zněla: Jaký to je pocit pozitivně ovlivnit miliony lidí po celém světě a dát jim do rukou nástroj, díky kterému mohou bez obav a jednoduše budovat generační bohatství?
Koběrský: Charlieho Mungera. Jaké nejtěžší rozhodnutí musel v životě udělat a jak se vypořádal s následky tohoto rozhodnutí.
Žižka: Samozřejmě mě napadl Michael Burry, Warren Buffett nebo Ray Dalio, můj největší vzor však je Naval Ravikant. První otázka by byla: How can I improve who I am?
Bitcoin, nebo ethereum?
Dvořák: Ani jedno.
Koběrský: Bitcoin.
Žižka: Na tuhle otázku naleznete odpověď v rozhovoru s Kicomem z Bitcoinového kanálu a Jakubem Jedlinským na mém YouTube.
Líbilo? Aktuální tištěný Finmag je stále na stáncích! Koncem týdne si navíc můžete skočit rovnou pro nový!
Kam dál? Investice na Finmagu:
- Konopí může být skvělá investice, ale není bez rizika, varuje expert
- Byty v menších městech se vyplatí. Development s investicemi
- Špatný až tragický. Investiční rok 2022 vlivem inflace propadl
- Faktoring může být cool, i proto stojí za fintechovou revolucí, říká Stroukal
- Je rozumné investovat do nemovitostí? Česká „vášeň pro cihlu“ má háček
ZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE TĚŠIT?
„Najednou jsem měla pocit, že jsem už někdo jiný, že jsem ztratila sama sebe,“ přiznala Adéle Vopěnkové sběratelka umění Kateřina Havrlant, když spolu mluvily o jejím odchodu z Googlu.
FIN. Dominik Stroukal tvrdí, že se máme připravit na investiční žně • V kanceláři partnera ZDR Investments • Václav Podzimek: Do čeho investovat v roce 2023 • Robert Vlach o pravidlech růstu freelancerů • Roste cena děl po smrti jejich autorů? • Podle Petra Beny z Alzy dochází k pomalé evoluci kapitalismu
MAG. Nejlepší soukromá gymnázia v Česku • Mladé sítě pryč nepustí a staří žijí v digitálních ghettech, říká marketér Tomáš Jindříšek • Kokain, VHS i Flexaret spojuje jedno: Nejsou a nebudou • Na skialpech od čtyř dubů jezdí nejen beskydští fajnšmekři • Americký pickup RAM 1500. Dává smysl i na opačné straně oceánu?