Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Ceny nafty letí vzhůru, oproti benzinu rekordně zdražily. Co se to děje?

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 1. 9. 2022 | 161 607
ceny pohonných hmotnázorpohonné hmotyropaRuskoUkrajina

Motorová nafta je v Česku oproti benzinu aktuálně rekordně drahá. Nahrazuje totiž drahý plyn. Není to však jediný důvod.

Ceny nafty letí vzhůru, oproti benzinu rekordně zdražily. Co se to děje?

Ceny nafty šroubuje nahoru vysoká poptávka (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Po letním cenovém poklesu začaly pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu viditelně zdražovat, nafta pak poměrně dramaticky. Jen v uplynulém týdnu zdražila o skoro 2,40 koruny na litr.

Ve středu tak byla průměrná cena nafty, 45,23 koruny na litr, nejvyšší od začátku srpna.

Zato benzin zdražuje o poznání pomaleji. Za poslední týden přidal na ceně jen 22 haléřů na litr.

Celosvětové rozevírání cenových nůžek mezi naftou a benzínem souvisí s otřesem globálního trhu kvůli válce na Ukrajině.

Proč je nafta drahá

Prudké zdražování nafty v porovnání s benzinem je celosvětovým fenoménem, nastává od Spojených států, přes Evropu až po Nový Zéland. V Česku byla ve středu nafta průměrně o zhruba 4,70 koruny na litr dražší na benzin. To je historicky zcela mimořádné, zejména pak s uvážením faktu, že začátkem roku 2021 byla snížena spotřební daň z nafty a jednu korunu na litr, zatímco z benzinu nikoli.

Benzin
Shutterstock

Zaklekne Fialova vláda na pumpaře? Priority Česka přece leží jinde

Regulace marží u pohonných hmot nepomůže. Mnohem důležitější je, co by měla vláda udělat, až nebude dost benzinu, upozorňuje v komentáři Pavel Jégl.

Na obě pohonné hmoty se pak vztahuje letošní přechodné snížení spotřební daně o 1,50 Kč na litr. To mělo původně končit na konci září, ovšem vláda jeho platnost zřejmě prodlouží (u nafty snad i trvale).

Celosvětové rozevírání cenových nůžek mezi naftou a benzínem souvisí s otřesem globálního trhu, k němuž dochází v důsledku války na Ukrajině a souvisejících sankcí. Rusko je nejen významným vývozcem ropy, ale také ropných produktů, včetně dieselového paliva. Od přelomu letošního a příštího roku hodlá jak na ruskou ropu, tak ropné produkty včetně dieselu zavést embargo EU. Přitom stále i nyní zhruba polovinu dieselového paliva, jež se do EU dováží, zajišťuje Rusko.

Západní země, ale také země typu Indie nebo Číny, přistupují k odběru ruských paliv stále obezřetně, snaží se nevybočit z určité neutrality, respektive lavírování a hry na obě strany konfliktu. Dochází tedy k předzásobování a k hledání alternativních dodavatelů, což obnáší i přeplácení stávajících odběratelů. To šroubuje celosvětově ceny výš.

Sháňka po topných ropných produktech, jako je mazut nebo nafta, zdražuje právě také motorovou naftu.

Nafta místo plynu

Zároveň s nadcházející topnou sezonou stoupá poptávka po topné naftě. Ta v řadě případů může zastoupit drahý plyn.

Anketa

Šetříte na palivech?

Například německý energetický kolos Uniper nyní shání zaměstnance pro trvalejší provoz své dosud jen občasně využívané elektrárny ve Švédsku, postavené již v 70. letech a využívající k výrobě elektřiny mazut, což je těžký topný olej. Sháňka po topných ropných produktech, jako je mazut nebo nafta, zdražuje právě také motorovou naftu, zatímco na cenu benzínu má slabší dopad.

V příštím týdnu tak benzin dále zdraží v rozsahu do dvaceti haléřů na litr, zatímco nafta přidá zhruba 1,50 Kč na litr.

Kam dál? Dopady války na Finmagu:

NABITÝ LETNĚ-PODZIMNÍ FINMAG

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Každý investor by měl v noci klidně spát,“ řekl Dominiku Stroukalovi Jan Sýkora, spolumajitel investiční skupiny Wood & Company. V příštích 18 měsících podle něj uvidíme celou řadu úžasných příležitostí.

FIN. Hudební byznys: Jak udělat velký a cenově dostupný festival • V kanceláři šéfa Kebooly • Jakub Žofčák o byznysu s přežitím • V hlavě podnikatele a filantropa Jana Školníka • Robert Vlach o zanedbané cenotvorbě freelancerů a nutnosti zdražovat

MAG. Korsika má svá specifika. Kromě divokých prasat na plážích a kaštanového piva i originální způsob vyřizování účtů • Otevřít kavárnu ve druhém patře, a ještě nad hampejzem – to může udělat jen blázen. Café Louvre slaví 30 let • Nejlepší vývrtka na světě má sto padesát let. Všem Francouzům na vztek ji vynalezl Němec

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy