Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

A dost! Inflace polevuje, lidé přestávají tolerovat zdražovací mánii

Vít Hradil
Vít Hradil | 10. 8. 2022 | 126 513
Český statistický úřadekonomikainflacekrizenázorspotřebitelské ceny

Meziroční růst českých spotřebitelských cen v červenci dosáhl tempa 17,5 %, což je pouze o 0,3 procentního bodu víc než v červnu. Právě do meziročního srovnání ovšem nadále vstupuje nízká srovnávací základna z „levného“ loňska, což budí dojem dalšího zrychlování tempa zdražování. Jeho meziměsíční dynamika ovšem naopak poklesla ze 1,6 na 1,3 %. Lidé mají zdražování dost.

A dost! Inflace polevuje, lidé přestávají tolerovat zdražovací mánii

Na zelené inflaci se dá vydělat. Jen na to musíte mít peníze (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Červencová data lze hodnotit jako pozitivní překvapení, když přinesla pokračování trendu nastaveného červnem, tedy zpomalování meziměsíčního tempa zdražování. To sice nadále dosahuje z historického pohledu nepříjemně vysoké hodnoty, ovšem pozorované uklidňování už patrně nebude náhodné.

Aktuální naměřená hodnota meziměsíční inflace je nejnižší od letošního února. Z významných kategorií cenový růst zpomalil prakticky všude, s výjimkou rekreací, které ovšem v období dovolených zdražují standardně. Zdá se tedy, že pod tíhou růstu nákladů na základní životní potřeby a propadu spotřebitelské nálady čeští obchodníci už narážejí na limit ochoty spotřebitelů tolerovat zdražovací mánii.

Pokud nyní vlivem problémů s dodávkami ropy do střední Evropy nedojde k opětovnému vyhrocení situace u čerpacích stanic, mohli bychom se v dohledné době dočkat inflační úlevy. Příslovečné vidle do ní sice i nadále budou házet ceny energií, kde už ohlášené nové ceníky míří směrem nahoru, ovšem to by mohlo být už posledním zdrojem cenového dramatu.

Vývoj meziroční inflace v České republice

Obávané „dvacítky“ bychom tak v letošním roce nakonec nemuseli dosáhnout a průměr za celý rok by se mohl pohybovat poblíž 16 %.

Překvapením měsíce je oddíl bydlení, kde navzdory zdražení významných dodavatelů energií ceny narostly „pouze“ o 1,1 %

Inflace roste méně

Žebříček meziročně nejsvižněji zdražujících kategorií doznal tentokrát změn, když se na první místo vyšvihl oddíl stravování a ubytování (23,5 %), následovaný bydlením (23,1 %) a dopravou (23,0 %). Za zmínku pak stojí i odívaní a obuv (19,6 %) a potraviny (19,3 %).

S přihlédnutím k vahám v samotném českém spotřebním koši ovšem hlavním tahounem zdražování zůstává bydlení, které do celkového výsledku přispělo 6,0 procentními body. Až teprve s odstupem následují potraviny (3,4pb) a doprava (2,4pb).

Anketa

Vidíte to pozitivně?

Směrodatnější statistikou ovšem v aktuální situaci je tempo zdražování na meziměsíční bázi, jelikož není zkreslováno srovnáváním s nesrovnatelným loňskem. Zde dominují rekreace a kultura (5,5 %), což ale vyplývá ze standardního sezónního efektu období letních dovolených. Na druhé místo se poněkud nezvykle dostalo bytové vybavení (1,8 %).

Následují pak potraviny (1,5 %), které ovšem vykázaly poměrně znatelné uklidnění, když ještě o měsíc dřív hlásily 2,2 %, a poté stravování a ubytování (1,4 %). I zde je oproti červnu patrné uklidnění.

Překvapením měsíce pak je oddíl bydlení, kde navzdory červencovému zdražení významných dodavatelů energií ceny narostly „pouze“ o 1,1 %, zatímco o měsíc dřív to bylo 1,8 %. Do celkové meziměsíční inflace pak po zohlednění vah jednotlivých kategorií nejvýznamněji přispěla rekreace a kultura (0,4 pb), potraviny (0,3 pb) a právě bydlení (0,3 pb).

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Inflace na Finmagu:

 

NABITÝ LETNĚ-PODZIMNÍ FINMAG

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Každý investor by měl v noci klidně spát,“ řekl Dominiku Stroukalovi Jan Sýkora, spolumajitel investiční skupiny Wood & Company. V příštích 18 měsících podle něj uvidíme celou řadu úžasných příležitostí.

FIN. Hudební byznys: Jak udělat velký a cenově dostupný festival • V kanceláři šéfa Kebooly • Jakub Žofčák o byznysu s přežitím • V hlavě podnikatele a filantropa Jana Školníka • Robert Vlach o zanedbané cenotvorbě freelancerů a nutnosti zdražovat

MAG. Korsika má svá specifika. Kromě divokých prasat na plážích a kaštanového piva i originální způsob vyřizování účtů • Otevřít kavárnu ve druhém patře, a ještě nad hampejzem – to může udělat jen blázen. Café Louvre slaví 30 let • Nejlepší vývrtka na světě má sto padesát let. Všem Francouzům na vztek ji vynalezl Němec

Autor článku

Vít Hradil

Vít Hradil

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Dříve pracoval například v Raiffeisenbank, kde zastával pozici makroekonomického analytika. Vystudoval podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci a poté ekonomii na CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium) v Praze. Věnoval se ekonomickému výzkumu v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a na univerzitě v Princetonu. Působí jako vysokoškolský pedagog na CIEE Prague (The Council on International Educational Exchange). Hovoří anglicky a německy.