Dosáhli jsme už inflačního vrcholu? Až zima ukáže...

Lenka Kinclová
Lenka Kinclová | 20. 7. 2022 | 2 308
crowdfundingfinanční gramotnostfingoodinflaceinvesticeKdo hýbe miliardami

Guvernér Jiří Rusnok se na konci svého mandátu rozloučil s Českou národní bankou (ČNB) výrazným zvýšením úrokových sazeb. Dosáhli jsme tím pomyslné poslední dírky utahování opasků, nebo nás čeká další?

Dosáhli jsme už inflačního vrcholu? Až zima ukáže...

Inflaci pociťuje ve svých peněženkách čím dál víc lidí (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Rusnok své dlouholeté působení zakončil zvýšením základních úrokových sazeb o 1,25 procentního bodu na rovných sedm procent. To je hodnota, kterou jsme naposledy viděli v roce 1999.

V řadě již sedmé zvýšení sazeb mělo pozitivní dopad na kurz koruny, která se okamžitě ustálila na hladině 24,68 Kč za euro. 

O mnoho zajímavější ovšem bude srpnové zasedání, kdy do čela ČNB usedne poprvé Aleš Michl, zarytý odpůrce zvyšování sazeb.

Stále víc lidí si uvědomuje, že doba spořicích účtů a stavebního spoření jako investice je dávno pryč.

Černý scénář pro Evropu, pozitivní pro lidi

Obdobná situace panuje i mimo naše hranice. Inflace svírá v klinči také ostatní evropské státy a ustálení cenové hladiny a zpomalování jejího růstu se netrpělivě vyhlíží nejen napříč Starým kontinentem, ale i v USA.

Investor Jaroslav Šura
Tomáš Cetkovský

Výplach trhů jako příležitost? Investor radí, jak se chovat v době pádu

Aktuální masivní odliv investorů z rizikových aktiv se výrazně podepisuje nejen na ceně kryptoměn, ale i na akciových trzích. Situace hraničí s medvědí náladou, kdy převažuje pesimismus, a na hodnotě ztrácejí i dosud stabilně rostoucí firmy. Jak se v takové situaci zachovat? Má snad cenu redefinovat portfolio? Ptali jsme se zkušeného investora Jaroslava Šury.

Většina ekonomů věří, že už příští rok se dostane do „normálu“ a k jednociferným číslům.

Na opačné straně stojí ekonom dánské Saxo bank Steen Jakobsen. Ten zastává zcela odlišný názor a predikuje další růst inflace. Svou předpověď opírá zejména o ceny plynu, uhlí a elektřiny v zimních měsících. Inflační klid vidí spíše až v roce 2024 nebo 2025.

I přes veškeré černé scénáře a negativní dopady se ale dá na této inflační smršti najít něco pozitivního: lidé se začínají víc zajímat o své finance. Zvláště v tuzemsku, kde je finanční gramotnost dlouhodobě poměrně nízká, se i díky inflaci situace výrazně zlepšuje. 

V dobách, kdy se inflace pohybuje okolo dvou procent, je široká veřejnost při péči o své finance spíše přezíravá. Ovšem při současné dvouciferné hodnotě si stále víc lidí uvědomuje, že doba spořicích účtů a stavebního spoření jako investice je dávno pryč.

Zhodnotit své peníze o jedenáct procent je stále lepší cesta, než si je nechat znehodnotit o inflaci celou.

Crowdfunding jako investice

Lidé proto aktivně hledají způsoby, jak se inflaci chránit. Do popředí zájmu se dostávají i do jisté míry opomíjené investiční nástroje. Zářným příkladem nárůstu zájmu široké veřejnosti je investiční crowdfunding.

Anketa

Chráníte své úspory?

Lidé začínají stále víc chápat, že zhodnotit své peníze o jedenáct procent, což je o šest procentních bodů méně než aktuální meziroční inflace, je stále lepší cesta, než si je nechat znehodnotit o inflaci celou.

Vidíme to ostatně i my na růstu databáze našich investorů, kdy jsme od začátku roku nabrali přes 1 500 nových registrací. Široká veřejnost díky investičnímu crowdfundingu dostává do rukou jednoduchý a jasný nástroj.

To i díky tomu, že akcie, kryptoměny a ETF se teď navíc krčí pod tíhou medvědího trhu.

Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu, jehož je Fingood generální partner.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Lenka Kinclová

Lenka Kinclová

Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu se zaměřením na marketing. Miluje solo cestování, ze kterého píše cestopisy. Jako aktivní investorka se zajímá o novinky ze světa investic a fintechu. Nyní má na starosti PR a komunikaci na investiční crowdfundingové platformě finGOOD.cz.