Česko chudne stále víc, inflace zamíří k 20 procentům. Přijde už konec?

Pavel Peterka
Pavel Peterka | 13. 7. 2022 | 2 komentáře | 8 747
inflacenázorspotřebitelské cenystatistika

Meziroční inflace v červnu opět vzrostla a už během léta lze očekávat atakování dvacetiprocentní hranice. Dočkáme se už konce jejího růstu? Tlaky na růst cen neustávají, ale pomoci by mohla klesající cena ropy Brent, píše Pavel Peterka, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Česko chudne stále víc, inflace zamíří k 20 procentům. Přijde už konec?

Inflace by ještě během léta mohla zamířit ke dvacetiprocentní hranici (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v České republice v červnu meziročně vzrostly o 17,2 %. Zásadní vliv měl tradičně vývoj cen v oblasti nákladů na bydlení, kam spadají zdražující energie a v oddíle potravin.

Meziměsíční růst cen naopak zpomaluje, kdy ceny v červnu byly vyšší proti květnu o 1,6 %. Zpomalení meziměsíčního růstu cen může značit, že největší vlna zdražování je již za námi.

Hodnota meziměsíčního růstu cen 1,6 % je stále nicméně citelná a vysoká. Pokračující zdražování jistě pocítí české domácnosti i firmy. Vrchol meziroční inflace může být stále ale ještě relativně daleko.

Inflace 20 %? Nic nereálného

Další zvýšení meziročního růstu cen zřejmě nikoho nepřekvapilo, protože takový vývoj byl v zásadě očekáván. I přesto, že je hodnota červnové inflace vyšší, než očekávala poslední prognóza ČNB, jde její vývoj očekávaným směrem.

Zajímavé ale bude pozorovat další směřování cen v České republice, kdy zástupci ČNB a NERV ještě nedávno očekávali vrchol inflace v červenci či srpnu. Meziroční míra inflace v těchto měsících bude útočit na hranici dvaceti procent.

Vývoj meziroční inflace v České republice

Otázkou je, zda se vrcholu inflace v letních měsících vůbec dočkáme, protože jsou stále patrnější sílící tlaky na růst cen potravin a ceny energií, které jsou hlavním tahounem současné inflace. A tyto tlaky výhledově výrazně klesat nebudou.

V rámci statistického měření pomůže tzv. srovnávací základna, kdy se meziroční inflace měří ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Vysoké ceny z podzimu a zimy roku 2021 budou proto tlačit hodnoty výsledné inflace směrem dolu, což může vést k tomu, že hodnota meziroční inflace bude klesat. Spotřebitelé i přesto citelně ucítí zdražování.

Vysoké úroky hypoték

Nejohroženější jsou domácnosti, kterým končí fixace cen energií a fixace hypoték. Nově sjednané tarify na energie budou výrazně dražší než ty uzavřené v posledních letech. To stejné platí i v případě refinancování hypotečních úvěrů, kde splátky mohou skokově růst.

Anketa

Pociťujete růst cen?

Proti globálnímu růstu cen by naopak mohla hovořit cena ropy. Ropa brent v posledních dnech klesla pod sto dolarů za barel z důvodu obav ze zpomalení světového hospodářství, a tím i ochlazení poptávky po ropě. Dalším strašákem pro trhy je hrozba dalších vln pandemie, a především pak související a přísné uzavírky ekonomiky v Číně, která patří mezi největší odběratele ropy.

Cena ropy by tak teoreticky mohla dále klesat, což by vedlo k ochlazení alespoň části současných inflačních tlaků. Vývoj ceny této komodity však nelze s jistotou předpovídat. Trh proto budeme dále sledovat.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Inflace na Finmagu:

 

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Pavel Peterka

Pavel Peterka

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, kandidát na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde se věnoval odvětvovým analýzám a analýzám dopadů regulace.