Ceny bytů v České republice rostou dlouhodobě, od roku 2010 o 114 %. V posledních měsících navíc výrazně rostou i úrokové sazby, které zásadně prodražují hypotéky. Vlastní bydlení je stále nedostupnější, a to se začíná odrážet na pomalejším prodeji bytů.
Úrokové sazby hypoték vzrostly během posledního roku zhruba na dvojnásobek a zpřísnily se i podmínky pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Hypotéky se tak staly pro střední třídu téměř nedosažitelné. Aktuální průměrná úroková sazba hypoték se blíží k šesti procentům a do budoucna se nedá vyloučit ani překročení sedmiprocentní hranice.
Z tohoto důvodu si může vlastní bydlení dovolit jen malé procento lidí. Ve výrazně výhodnější pozici jsou ti, kteří mají dostatek vlastních prostředků.
Lidé – ať už dobrovolně, nebo jim nic jiného nezbývá – vyčkávají, jak se situace na nemovitostním trhu bude dál vyvíjet.
Poptávka po nájmech roste
Zásadní urychlení bytové výstavby je v nedohlednu. Tento fakt spolu se zmíněným růstem cen a zpřísněním podmínek pro schválení hypoték ze strany České národní banky (ČNB) jsou hlavní důvody, proč opět roste zájem o nájemní bydlení.
Lidé – ať už dobrovolně, nebo jim nic jiného nezbývá – vyčkávají, jak se situace na nemovitostním trhu bude dál vyvíjet. A v tomto mezidobí zůstávají v nájmech.
Současně už odezněl šok, kdy v reakci na lockdowny spojené s pandemií covid-19 došlo k poklesu cen nájmů. V dlouhodobém horizontu to byla jen mírná korekce, od roku 2010 nájmy vzrostly o víc než 30 %. A s ohledem na výše zmíněné se dá předpokládat, že ceny nájmů mírně porostou i v následujících letech.
Nemovitosti dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější aktiva: investuje do nich až čtvrtina populace.
Nemovitost jako investice
Stále tedy platí, že nemovitosti, a zejména pak ty rezidenční, jsou relativně bezpečná a stabilní investice. Měly by být součástí každého portfolia, v kontextu dění na českém nemovitostním trhu to platí dvojnásob.
Češi si to velice dobře uvědomují a nemovitosti tak dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější aktiva. Dle našeho průzkumu do nich investuje až čtvrtina populace.
Je to způsobeno také tím, že jsou investice do nich mnohem dostupnější, a to díky moderním technologickým platformám. Nejsou pouze pro ty, kteří mají na účtě miliony, ale díky systému crowdfundingu je možné investovat už od pár set korun.
Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu.
Kam dál? Investice na Finmagu:
- Klesnou konečně ceny nemovitostí? Změny na realitním trhu očima expertů
- Výplach trhů jako příležitost? Investor radí, jak se chovat v době pádu
- Kdo teď přestane investovat, prohraje, říká obchodní šéf Fingoodu
- Když z prášku upečete součástku. První slovenská firma na pražské burze
- Alkohol jako investice? I na láhvi či sudu lze vydělat jmění
FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?
„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.
UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?
BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden
STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor
HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?