Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Nedostupnost bydlení nahrává investorům, roste zájem o nájmy

Michal Leština
Michal Leština | 11. 7. 2022 | 3 586
crowdfundinginvesticeKdo hýbe miliardamiMiliardy v pohybunázornemovitosti

Od konce loňského roku vzrostly dle HB Indexu ceny bytů o víc než pět procent. Byl to nejrychlejší růst za poslední rok. Společně s rostoucími úroky hypoték se tak vlastní bydlení opět stává víc nedostupným. Pro investory je to ale i dobrá zpráva: roste totiž zájem o nájemní nemovitosti.

Nedostupnost bydlení nahrává investorům, roste zájem o nájmy

Dostupnost bydlení se dál zhoršuje, roste zájem o nájmy (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Ceny bytů v České republice rostou dlouhodobě, od roku 2010 o 114 %. V posledních měsících navíc výrazně rostou i úrokové sazby, které zásadně prodražují hypotéky. Vlastní bydlení je stále nedostupnější, a to se začíná odrážet na pomalejším prodeji bytů.

Úrokové sazby hypoték vzrostly během posledního roku zhruba na dvojnásobek a zpřísnily se i podmínky pro posuzování žadatelů o hypoteční úvěr. Hypotéky se tak staly pro střední třídu téměř nedosažitelné. Aktuální průměrná úroková sazba hypoték se blíží k šesti procentům a do budoucna se nedá vyloučit ani překročení sedmiprocentní hranice.

Z tohoto důvodu si může vlastní bydlení dovolit jen malé procento lidí. Ve výrazně výhodnější pozici jsou ti, kteří mají dostatek vlastních prostředků.

Lidé – ať už dobrovolně, nebo jim nic jiného nezbývá – vyčkávají, jak se situace na nemovitostním trhu bude dál vyvíjet.

Poptávka po nájmech roste

Zásadní urychlení bytové výstavby je v nedohlednu. Tento fakt spolu se zmíněným růstem cen a zpřísněním podmínek pro schválení hypoték ze strany České národní banky (ČNB) jsou hlavní důvody, proč opět roste zájem o nájemní bydlení.

Lidé – ať už dobrovolně, nebo jim nic jiného nezbývá – vyčkávají, jak se situace na nemovitostním trhu bude dál vyvíjet. A v tomto mezidobí zůstávají v nájmech.

Současně už odezněl šok, kdy v reakci na lockdowny spojené s pandemií covid-19 došlo k poklesu cen nájmů. V dlouhodobém horizontu to byla jen mírná korekce, od roku 2010 nájmy vzrostly o víc než 30 %. A s ohledem na výše zmíněné se dá předpokládat, že ceny nájmů mírně porostou i v následujících letech.

Nemovitosti dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější aktiva: investuje do nich až čtvrtina populace.

Nemovitost jako investice

Stále tedy platí, že nemovitosti, a zejména pak ty rezidenční, jsou relativně bezpečná a stabilní investice. Měly by být součástí každého portfolia, v kontextu dění na českém nemovitostním trhu to platí dvojnásob.

Anketa

Investujete do nemovitostí?

Češi si to velice dobře uvědomují a nemovitosti tak dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější aktiva. Dle našeho průzkumu do nich investuje až čtvrtina populace.

Je to způsobeno také tím, že jsou investice do nich mnohem dostupnější, a to díky moderním technologickým platformám. Nejsou pouze pro ty, kteří mají na účtě miliony, ale díky systému crowdfundingu je možné investovat už od pár set korun.

Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Leština

Michal Leština

Má přes deset let zkušeností s vedením firem z pozice výkonných a kontrolních orgánů společností a s budováním vztahů s významnými hráči v České republice i Evropě. V Investownu má na starosti budování bezpečných investičních příležitostí pro investory. Stará se o akvizici, správu, rekonstrukce a prodej nemovitostí.