Přituhuje, sazby letí vzhůru. Vyhlíží snad ČNB nového guvernéra?

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda | 5. 5. 2022 | 6 komentářů | 5 566
centrální bankaČNBekonomikainflacenázorúrokové sazby

Česká národní banka (ČNB) zvedá úrok víc, než se čekalo. Základní sazby se tak dostanou nejvýše od října 1999. Kromě výraznější inflace. na kterou má vliv válka na Ukrajině, ale i tvrdé lockdowny v Číně, může být důvodem také očekávaný příchod nového guvernéra.

Přituhuje, sazby letí vzhůru. Vyhlíží snad ČNB nového guvernéra?

Zdroj: ČNB

ČNB překvapila a zvedá základní úrokovou sazbu z pěti na 5,75 procenta, na nejvyšší úroveň za celé období od konce října 1999. Čekal se přitom nárůst jen na 5,5 procenta. Bankovní rada ČNB tedy z nové prognózy analytického týmu banky převážně nazřela, že inflační tlaky v české ekonomice jsou ještě silnější, než dosud mínila, takže je třeba vyslat takto razantní signál.

Je nyní otázkou, zda se růst základní úrokové sazby zastaví na úrovni šesti procent, nebo ještě výše. Nelze vyloučit letošní růst základní sazby až na 6,25, nebo dokonce 6,5 procenta.

Úrokové sazby
Shutterstock

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách.

Dalším inflačním činitelem je kromě důsledků pandemie a ukrajinské války čerstvě také mohutný lockdown v Číně, která bojuje prostřednictvím své politiky nulové tolerance s novou vlnou šíření covidové nákazy. Dochází tak k vážnému narušení logistiky v Číně a tamních přístavech, což vyvolá inflační vlny po celém světě. Ty se přidají k již existujícím inflačním tlakům v podobě „pandemické“ a „válečné inflace“.

Citelně inflační by bylo také odstřižení České republiky a potažmo EU od ruských energií, zejména od plynu. Proinflační rizika tedy nepolevují, což je další důvod, proč se dnes ĆNB rozhodla zvýšit základní sazbu vydatněji, než se čekalo.

Vyhlídka více holubičí bankovní rady mohla přispět k tomu, že se rada ve starém složení rozhodla pro razantnější zvýšení základní sazby.

Děsí radu nový guvernér?

Je dále otázkou, kudy se bude ubírat měnová politika ČNB ve druhé polovině letoška, kdy již centrální banku povede jiný guvernér než Jiří Rusnok a obměny dozná také bankovní rada. Pokud by v čele ČNB stanul například Vladimír Dlouhý, o němž jako o favoritovi spekulují média, nelze vyloučit, že ve druhé polovině roku bude ČNB méně razantní ve zpřísňování své měnové politiky, než pokud by se stal guvernérem třeba některý ze stávajících viceguvernérů.

Vývoj inflace v ČR

Ti totiž podporují jestřábí postoj většiny současné bankovní rady, zatímco Dlouhý, šéf Hospodářské komory, jež prosazuje zájmy i malých a středních podniků ČR, bezprostředněji vnímá nepříznivý dopad razantního utahování měnověpolitických šroubů právě na podnikovou sféru ČR.

Právě vyhlídka více holubičí bankovní rady mohla přispět k tomu, že se dnes bankovní rada ještě ve starém složení rozhodla pro jestřábí, tedy razantnější než předpokládané, zvýšení základní sazby. Analytický tým ČNB má v instituci svůj vliv a může si takto připravovat půdu pro působení pod novým vedením.

Kam dál? Úrokové sazby na Finmagu:

 

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal dva sborníky rozhovorů (nejen) s laureáty Nobelovy ceny za ekonomii.Osobní web Lukáše Kovandy