Hořkosladká data. Ekonomika se zvedala z útlumu, válka ji zase srazí

Vít Hradil
Vít Hradil | 29. 4. 2022 | 1 komentář | 3 931
ekonomický růstekonomikahrubý domácí produktnázorválka

Česká ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání dobře a měla našlápnuto zotavit se z covidového oslabení. Ruská agrese na Ukrajině ale přinese další zmar.

Hořkosladká data. Ekonomika se zvedala z útlumu, válka ji zase srazí

HDP v prvním čtvrtletí vykázal meziroční růst o 4,6 procenta. Válka na Ukrajině ale české ekonomice znovu uškodí.

Zdroj: Shutterstock

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázal český hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí letošního roku meziroční růst o 4,6 procenta, což odpovídá mezikvartálnímu růstu o 0,7 procenta.

Výkon tuzemské ekonomiky tak poměrně výrazně překonal tržní odhad, a dokonce i poslední prognózu České národní banky, která byla přitom zveřejněna ještě v momentě, kdy nikdo nemohl předvídat vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině.

Nejnovější data tak mají hořkosladkou příchuť, jelikož ukazují, že se česká ekonomika statečně zvedala z post-pandemického útlumu, tato snaha bude ovšem v následujících měsících patrně opět podkopána pokračující válkou.

Vývoj meziročního růstu českého HDP

Ekonomický růst byl prakticky plošný napříč odvětvími, primárně se pak týkal stavebnictví, obchodu, dopravy či ubytování a pohostinství. Z toho lze usuzovat, že napříč ekonomikou pokračoval návrat k před-pandemickému normálu, s výjimkou zpracovatelského průmyslu. Ten se jednak neodrážel z tak nízké loňské srovnávací základny, a zároveň byl v nedávné době nejvíce sužován výpadky výrobních vstupů.

Podle statistiků se navíc na české poměry příliš nedařilo zahraničnímu obchodu, což dále potvrzuje hypotézu o slabším výkonu průmyslu, a také to vyplývá z rapidně zdražujících energetických surovin, které Česko z drtivé většiny importuje.

Doping české ekonomice bude nadále poskytovat vláda skrze výrazně deficitní rozpočtové výdaje.

Češi budou šetřit

Další vývoj české ekonomiky bude pochopitelně do značné míry záviset na rusko-ukrajinském konfliktu. Již nyní je zřejmé, že se dočkáme zpomalení spotřeby domácností, které budou vyčerpávány zdražujícími energiemi. Nedávná data o spotřebitelské náladě navíc jednoznačně ukazují, že se Češi začínají o svou ekonomickou budoucnost obávat, což povede ke snaze šetřit.

Anketa

Věříte, že se česká ekonomika zase zvedne?

Problémy budou pokračovat i v průmyslu, kde se k post-pandemickým výpadkům dodávek přidávají drahé energie, nedostupnost některých vstupů z Ruska a Ukrajiny, a v neposlední řadě je rizikem i neuspokojivá epidemická situace v Číně, která hrozí opět vyostřit napětí v dodavatelských řetězcích.

Pozitivní zprávou naopak je, že se české firmy dosud evidentně nevzdaly nadějí, a chystají se pokračovat v investicích. Doping české ekonomice pak bude nadále poskytovat i vláda skrze výrazně deficitní rozpočtové výdaje.

V souhrnu tak Cyrrus zachovává svůj odhad letošního výkonu české ekonomiky beze změny, a věří v růst na úrovni 2,2 procenta.

Kam dál? Česká ekonomika na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Vít Hradil

Vít Hradil

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Dříve pracoval například v Raiffeisenbank, kde zastával pozici makroekonomického analytika. Vystudoval podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci a poté ekonomii na CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium) v Praze. Věnoval se ekonomickému výzkumu v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a na univerzitě v Princetonu. Působí jako vysokoškolský pedagog na CIEE Prague (The Council on International Educational Exchange). Hovoří anglicky a německy.