SPAC aneb Prázdná schránka na burze. K čemu je a proč by vás měla zajímat?

Vojtěch Boháč
Vojtěch Boháč | 16. 3. 2022 | 5 579
akcieinvesticeKdo hýbe miliardamiMiliardy v pohybuportfoliopražská burza

Na Burze cenných papírů Praha se aktuálně realizuje úpis prvního SPAC ve střední a východní Evropě. Víte ale, co to vlastně je? Dnes se na tento způsob úpisu a investice podíváme blíž.

SPAC aneb Prázdná schránka na burze. K čemu je a proč by vás měla zajímat?

SPAC pomáhá firmám rychleji na burzu (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Zkratka SPAC pochází z anglického spojení Special Purpose Acquisition Company. Jedná se v podstatě o „prázdnou“ schránku, do níž byly vloženy finanční prostředky investorů, aby se spojila s jinou firmou, a pomohla jí tak vstoupit na burzu. Jinými slovy je to alternativa k tradičnímu primárnímu úpisu akcií (IPO).

V poslední době je navíc velmi využívaná. V letech 2020 i 2021 se například ve Spojených státech zalistovalo pomocí SPAC víc firem než přes tradiční proces IPO. A i když se dosud SPAC upisovaly hlavně v USA, několik desítek se jich realizovalo také v západní Evropě, především v Nizozemsku.

S prvním pražským úpisem přichází finanční skupina WOOD & Company. S akciemi prvního SPAC na pražské burze by se mělo začít obchodovat na regulovaném trhu Standard v průběhu dubna.

Úspěšnost úpisu za pomocí SPAC silně závisí na týmu sponzora. Ten musí hlavně správně identifikovat cílovou firmu.

​Co je to SPAC?

Základní princip úpisu pomocí SPAC je poměrně jednoduchý. Takzvaný sponzor, který je organizátorem procesu, vytvoří prázdnou firmu, do které vloží nejen své peníze, ale i ty, které vybere od zkušenějších investorů. Následně ji zalistuje na burze a vyhledá vhodnou cílovou společnost, se kterou se SPAC po souhlasu investorů spojí. Tím bude společnost uvedena na burzu a její akcie se stanou obchodovatelnými.

Kde koupit akcie?
Shutterstock

Jak vybrat akcie a kde je koupit? Návod pro začátečníky

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy od expertů.

Hlavní výhoda tohoto způsobu vstupu na burzu pro cílovou firmu tkví především v tom, že je oproti standardnímu IPO rychlejší a jednodušší. Pro investory zas může SPAC být zajímavým produktem, kterým mohou doplnit své portfolio. Může nabízet slušné zisky, ale také ztráty. Právě proto je tento produkt považován za poměrně rizikový a doporučuje se hlavně zkušenějším investorům.

Úspěšnost úpisu za pomocí SPAC silně závisí na týmu sponzora. Ten musí, kromě získání kapitálu od investorů, správně identifikovat cílovou firmu. Pokud najde takovou, kterou trh pozitivně ocení, investor může realizovat zajímavé zisky. Může se ale také stát, že nově upsané akcie oslabí pod cenu nákupu cenných papírů původní „prázdné“ schránky a investoři se dostanou pod hodnotu své původní investice.

Ve hře je i možnost, že sponzor nenajde vhodnou firmu, anebo že investor v hlasování o spojení schránky s cílovou společností sloučení neschválí. V tom případě sponzor vyplatí peníze investorům zpět.

Sponzoři prvního středoevropského SPAC věří, že se jim podaří najít vhodnou cílovou firmu, kterou trh příjme kladně.

​První SPAC v Praze

SPAC ke vstupu na burzu vyžívá stále víc firem, z poslední doby například ta, která stojí za sociální sítí bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pomocí „prázdné“ schránky se na newyorskou burzu chystá vstoupit také společnost Allwyn Entertainment českého podnikatele Karla Komárka, která se dřív jmenovala Sazka Entertainment a v České republice vlastní sázkovou kancelář SAZKA.

Anketa

Máte ve svém portfoliu SPAC?

Výjimečnost SPAC od WOOD & Company pak spočívá v tom, že bude upsán přímo na burze lokalizované v regionu střední a východní Evropy. Na jeho realizaci se podílí také mezinárodní poradenská firma Oaklins, která má s podobnými transakcemi předchozí zkušenosti. Založila například schránku, pomocí níž vstoupila na amsterdamskou burzu firma CM.COM zabývající se telekomunikačními technologiemi a cloudem. Oaklins spolupracovala také na čtyřech SPAC procesech na milánské burze.

Sponzoři prvního středoevropského SPAC věří, že se jim podaří najít vhodnou cílovou firmu, kterou trh příjme kladně. Zároveň chtějí nabídkou tohoto v České republice nového investičního nástroje ukázat, že je zdejší kapitálový trh na úpis této schránky připraven. A doufají, že se jim podaří pražskou burzu zatraktivnit poté, co ji několik titulů opustilo, nebo se opustit chystá.

Kam dál? Investice na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Vojtěch Boháč

Vojtěch Boháč

Studuje magisterský obor ekonomie na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci vedlejší specializace se věnuje statistice a kvantitativní analýze. Ve společnosti WOOD & Company se zabývá především děním na pražské burze. Zajímá se také o makroekonomii a měnovou politiku. Ve volném čase si rád vyjede na kole, nebo si přečte severskou detektivku.