Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Odstřižení Ruska od trhů i systému SWIFT? Jako morová rána

Pavel Peterka
Pavel Peterka | 25. 2. 2022 | 41 401
finanční trhykomunikační technologiemezibankovní trhnázorRuskoSWIFT

Odpojení ruských bank a firem ze světových trhů by mělo horší dopad než odpojení ze SWIFT. A kombinace opatření by byla doslova zničující. Sankce proti Rusku ovšem budou mít znatelný dopad i na západní trhy.

Odstřižení Ruska od trhů i systému SWIFT? Jako morová rána

Mezibankovní systém SWIFT Rusko jen těžko nahradí (ilustrační foto)

Zdroj: Sergei Elagin / Shutterstock.com

Vzhledem k útoku Ruska na Ukrajinu jsou jedním z hlavních témat posledních dní sankce proti Rusku. Řada sankčních opatření miřících ze všech koutů světa byla už k dnešnímu dni zavedena. Sankce jsou zaměřeny především na finanční sektor Ruska, ruské elity a zmražení jejich aktiv v zahraničí, omezení dodávek klíčových technologií a součástek (i pro rafinerie), plynovod Nord Stream 2 a zákaz investic do separatistických oblastí na Ukrajině.

Diskutovaným tématem je pak přirozeně i možnost „odříznutí“ Ruska od systému SWIFT. Co to ale je? SWIFT je standardizovaným komunikačním kanálem mezi finančními institucemi, který je vlastněn několika bankovními domy a od sedmdesátých let minulého století značně zjednodušuje zprostředkování mezinárodních plateb a přeshraniční přesun kapitálu. Tento systém je klíčovým prvkem mezinárodního finančního systému, které v současné době nemá odpovídající alternativu.

Odpojení Ruska od SWIFT by tak významně komplikovalo převod peněz a dalších aktiv z Ruska i do Ruska, což by vedlo ke stavu blízkému izolaci od světových finančních trhů, která by byla ekvivalentem morové rány. Alespoň z ekonomického pohledu. Téměř okamžitě po odpojení Ruska ze SWIFT bychom viděli obrovský odliv zahraničního kapitálu a oslabení rublu. Agentura Bloomberg odhaduje dopady pro Ruskou ekonomiku na úrovni 5 % tamního HDP. Negativní dopady by rostly na velikosti s délkou trvání odpojení.

Ruská vláda v čele s Putinem se ohání vlastním systémem, který lze do jisté míry považovat za klon SWIFT. Jeho funkčnost je však diskutabilní.

Ruský SWIFT? Nesmysl

Zablokování přístupu Ruska do SWIFT by vedlo k obrovským komplikacím v oblasti mezinárodních finančních transakcí, které by bylo spojeno s obrovským růstem transakčních nákladů této směny. Rusko by tak muselo hledat nové, alternativní cesty k provádění samotných převodů peněz a dalších aktiv. Tyto cesty budou téměř jistě podstatně dražší, komplikovanější, budou trvat déle a nedostanou se, alespoň v prvních fázích, na všechna potřebná místa.

Vladimir Putin sankce
Shutterstock

Bluf, nebo realita? Putin prý na sankce za útok na Ukrajinu se*e

Západ se snaží přesvědčit Vladimira Putina, že vysoká cena za invazi na Ukrajinu převáží její přínosy. Může ale diplomacie tvrdých ekonomických sankcí na Rusko vůbec fungovat? ptá se ve svém pravidelném komentáři pro Finmag.cz Pavel Jégl.

Ruská vláda v čele s Putinem se ohání vlastním systémem, který lze do jisté míry považovat za klon SWIFT. Jeho funkčnost je však diskutabilní. Alternativou je pak i čínský systém. Je však nutné říci, že z pohledu světového toku peněz nedá čínský a ruský klon SWIFT dohromady ani jednotky procent jeho objemu. V jazyce logistiky by to bylo jako nahradit kurýrem na kole flotilu nákladních automobilů a lodí.

Vypnutí SWIFT pro Rusko by nemuselo nutně vést k zastavení mezinárodních plateb. Záleželo by na přísnosti, či benevolenci bankovních domů, kdy některé se už nyní v otázce konfliktu hlásí k neutralitě. Mezinárodní obchod vznikl podstatně dříve než SWIFT a platby tak lze provádět i jinými způsoby. Záleží na bankách, zda tyto platby zprostředkují. Jako důležitější součástí sankcí se proto jeví přímé „odstřihnutí“ ruských bank ze světového finančního systému. Tak už do jisté míry ve čtvrtek učinily Spojené státy a brzy se k nim přidá i EU, která slibuje takové opatření až na 70 % ruského bankovního systému.

V momentě, kdy nepůjde o komunikační kanál SWIFT, ale o zákaz, či neochotu spolupracovat s ruskými bankami a firmami, jakkoliv spojených s režimem, pak budou škody pro Rusko obrovské. V podobném, ale přesto velmi odlišném případě v Íránu vedla kombinace sankcí na íránské banky a byznys s odpojením ze SWIFT k propadu tržeb vývozu ropy o 50 % a propadu celého exportu o 30 %. No a v komoditách zřejmě vězí zakopaný pes.

Agresi Ruska vůči svobodě a celistvosti Ukrajiny musíme jako západní svět zastavit.

Západ pocítí ruské protisankce

Stejně jako západ může uvalit sankce na Rusko, tak Rusko může omezit, či přímo vypnout dodávky energetických komodit do Evropy. To by vedlo k dosud nevídanému nárůstu cen energií a v krajním případě i k blackoutu v Evropě, která je na dodávkách z Ruska závislá. Zde lze pravděpodobně hledat příčiny otálení v otázce nejpřísnějších sankcí například v Německu.

Agresi Ruska vůči svobodě a celistvosti Ukrajiny musíme jako západní svět zastavit. Vedle bezpráví a milionů životů je ve hře i velmi nebezpečný precedens pro podobné chování v budoucnu. Nelze popřít, že sankce proti Rusku poškodí i Evropu, další trhy a jednotlivce. Těm však můžeme díky ekonomické síle Západu pomoci přečkat toto náročné období.

Díky této síle existuje také předpoklad, že negativní dopady jednotlivých sankcí přečká Západ podstatně déle než Rusko s jejich spojenci.

Kam dál? Rusko a Ukrajina na Finmagu:

Zbrusu nový Finmag

Finmag prosinec 2021Zdroj: Finmag

Kdo čte, nekrade. „Ta firma stála a padala na Harrym Potterovi,“ vzpomínají Silke a Jaroslav Horákovi, jak kupovali nakladatelství dětské knihy Albatros. Pak z něj udělali miliardový nakladatelský dům.

FIN. Fake it till you make it. Jak lžou startupeři na lovu investic • Zuri. Žádný rozjezd: letadlo Michala Illicha letí přímo vzhůru • Viceguvernér ČNB Marek Mora o evropské bankovní unii a bankovní suverenitě • Koupit místo iPoda akcie Applu, jste v balíku. Jenže…

MAG. Jakub Žofčák píše, jak Alexej Pažitnov nevydělal na Tetrisu. Programoval totiž v pracovní době • Markéta Hronová s Ondřejem Štefflem o čtvrtisícileté školní setrvačnosti • Constantin Kinský z investičního bankéře hospodářem, který sází duby

Autor článku

Pavel Peterka

Pavel Peterka

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, kandidát na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde se věnoval odvětvovým analýzám a analýzám dopadů regulace.