Větší přesah do cen aktiv lze čekat u energetického sektoru, kde pravděpodobně porostou ceny ropy či plynu, což pomůže tradičním těžařům na úkor ruských exportérů. Ekonomické sankce také silně zasáhnou ruský bankovní sektor, který bývá jejich velmi oblíbeným cílem. A větší korekce lze čekat i u firem, které se na ruský trh soustředí.
Samozřejmě, okamžitý efekt vypadá dramaticky (viz několikaprocentní poklesy některých cen akcií), ale jde o zcela přirozený proces, kdy se mnoho investorů rizikových investic „zbrkle“ či „pod emocionálním tlakem“ zbaví a na čas utečou do bezpečných aktiv (takzvané roztřesené ruce). Po uklidnění situace se kapitálové trhy s novým „řádem“ smíří a nižší ceny některých aktiv přitáhnou opět investory.
Proto doporučuji nijak zvlášť na situaci nereagovat. Reálný efekt na investice bude jen dočasný, zvlášť pokud máte kvalitně diverzifikovaná portfolia s minimální vahou ruských akcií. Ty jsou totiž utopeny hluboko v košíku mezi akciovými trhy nerozvinutých států s vahou pod 1 %.
Ruský akciový trh současnou situací velice trpí (červená) a jeho korekce akcelerovala v posledních dnech. Určitý pokles je vidět i u indexu amerických akcií S&P 500, kde jsou viníkem technologické akcie, které naopak drtí především utahování měnové politiku ze strany americké centrální banky.
Přímo učebnicově se vyvíjí ceny akcií v konkrétních sektorech, a to v energetickém, kde současné zdražení ropy vede k potenciálnímu růstu ziskovosti, nebo třeba v sektoru spotřebního zboží, který je naopak vítězem v období zvýšené inflace. Oba tyto sektory jsou letos v plusu. Krásným příkladem je také pražská burza, kde opět banky (vyšší základní sazba v ČR) a ČEZ (mega ceny elektriky) rostly.
Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku
Kam dál? Investice na Finmagu:
- Mladí při investování zbytečně riskují, říká Krejčí
- Investiční zelenáči, pozor! Bude to chtít pevné nervy...
- Co se to děje? Proč padá bitcoin i technologické akcie
- Místo Netflixu se radši naučte investovat, říká centrální bankéř Michl
- Do čeho investovat v roce 2022 očima expertů. Bitcoin, dluhopisy, akcie...?
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná