Co znamená ESG a SRI?
V sociálně odpovědném investování se často zmiňují dvě zkratky: ESG a SRI. ESG (environment – životní prostředí, social – společenská odpovědnost, governance – odpovědný přístup k řízení) společnosti kladou důraz na etickou stránku svého podnikání, ale pořád mají jako primární cíl tvorbu zisku, respektive zvýšení hodnoty společnosti. Firmy, které spadají do kategorie SRI (socially responsible investing – investujících společensky odpovědně) jdou ještě o krok dál a tvorba zisku a sociální odpovědnost pro ně mají stejnou váhu. V praxi to znamená, že se SRI společnost aktivně vyhýbá některým typům podnikání, například výrobě a prodeji zbraní nebo návykových látek, jako alkohol nebo cigarety. Některé firmy se tedy do této kategorie ani nemohou dostat.
Jak silný je tento trend?
Podle průzkumu z poloviny roku 2021 je 52 % investorů připraveno veškeré své investice přesunout do společností, které se chovají odpovědně. Mezi mileniály (nar. 1981–1996) je to dokonce 92 % všech investorů a díky této silné poptávce je možné předpokládat, že se víc a víc společností bude snažit do kategorie „odpovědné“ dostat. Očekáváme, že tento trend bude jen posilovat, částečně přirozeně a dobrovolně, ale jistě také i díky zelené dotační a penalizační (emisní povolenky) vládní politice v Evropě a postupně i v USA.
Je odpovědné investování výhodné?
I když by se dalo předpokládat, že sociální odpovědnost bude pro společnosti nákladná a začne jim snižovat zisky, nemusí tomu tak být. Například tematická strategie v Portu s názvem Odpovědná budoucnost, která je složená z 5 ETF fond, měla za posledních 5 let výnos přes 127 %. Všechny společnosti v těchto ETF fondech mají vysoké ESG skóre. Dnes často zmiňovaný index S&P 500 přitom za stejné období posílil „jen“ o něco přes 100 %. Vyšší výnos je mimo jiné způsoben právě státními pobídkami, které se v budoucnu ještě rozšíří (v EU mají aktuálně podobu Green Dealu).
Portu
Portu nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého. Sestaví vám portfolio na míru a vy se už nemusíte o nic starat. Při správě investic sází Portu na spojení pokročilé automatizace, vlastního unikátního softwaru a zkušeností portfolio manažerů WOOD & Company, české společnosti s 30letou historií. Zkušenější investoři si mohou složit vlastní ETF strategii. Vkládat a vybírat lze kdykoliv.
Jak je možné do odpovědných společností zainvestovat?
Nabízí se více možností, jak do odpovědných firem zainvestovat. Jednou z nich je si zřídit obchodní účet u brokera, vyhledat si společnost a nakoupit konkrétní akcii. To ovšem vyžaduje znalosti, dostatek času a hlavně peněz na nákup dostatečného množství akcií kvůli diverzifikaci.s. Protože jedno z nejdůležitějších investičních pravidel říká, že není vhodné dávat všechna vejce do jednoho košíku. To platí v životě, stejně jako v investování. Pro nákup prostřednictvím brokera nestačí si jen založit účet a poslat peníze, ale také provést analýzu, výběr a manuálně zadat každý jednotlivý nákup.
Mnohem jednodušší možností je investovat do nízkonákladových ETF fondů například u Portu. Riziko se rozloží do velkého množství odpovědných společností, při dlouhodobém investování je možné poplatek snížit až na 0,53 % p.a. a celý investiční proces může probíhat plně automaticky. Stačí si v bance nastavit trvalý příkaz a Portu se o všechno postará.
Smysluplné investování
Investování do odpovědných společností má hned několik výhod. Když opomeneme vyšší výnos, než měl hlavní americký akciový index, investor kupuje podíl ve společnosti, která aktivně přistupuje k ochraně životního prostředí a sociální udržitelnosti. Zároveň se tyto společnosti chovají dobře ke svým zaměstnancům a například bojují proti dětské práci. Takováto investice nejenže může přinést vyšší výnos než klasické investice, ale i klid v duši a pocit, že se investoři podílí na budování lepšího světa.
Zbrusu nový Finmag
Kdo čte, nekrade. „Ta firma stála a padala na Harrym Potterovi,“ vzpomínají Silke a Jaroslav Horákovi, jak kupovali nakladatelství dětské knihy Albatros. Pak z něj udělali miliardový nakladatelský dům.
FIN. Fake it till you make it. Jak lžou startupeři na lovu investic • Zuri. Žádný rozjezd: letadlo Michala Illicha letí přímo vzhůru • Viceguvernér ČNB Marek Mora o evropské bankovní unii a bankovní suverenitě • Koupit místo iPoda akcie Applu, jste v balíku. Jenže…
MAG. Jakub Žofčák píše, jak Alexej Pažitnov nevydělal na Tetrisu. Programoval totiž v pracovní době • Markéta Hronová s Ondřejem Štefflem o čtvrtisícileté školní setrvačnosti • Constantin Kinský z investičního bankéře hospodářem, který sází duby