Tuhle měnu nezničíte. Proč by konzervativci měli mít rádi bitcoin

Michael  Durčák
Michael Durčák | 13. 5. 2022 | 1 komentář | 10 595
Bitcoincentrální bankainvesticekryptoměnyMiliardy v pohybunázor

Jsem konzerva. A jsem přesvědčený, že konzervativci by měli mít rádi bitcoin. I když to je proti jejich instinktům. Dává jim možnost odejít z institucí, nad kterými dávno ztratili kontrolu.

Tuhle měnu nezničíte. Proč by konzervativci měli mít rádi bitcoin

Ilustrační Campbellova polévka s bitcoinem.

Zdroj: Shutterstock, vařil Finmag

„Dobrý den, volám vám kvůli tomu, že zvyšujeme úrokové sazby na spořicím účtu zhruba na trojnásobek a k tomu vám dáme jednorázový finanční bonus. Měl byste zájem?“

Zhruba tak zněl před několika měsíci telefonát z mojí banky. Finanční instituce bleskově reagovaly na inflační tlaky a zhoršený hospodářský výhled do budoucna.

Slušně jsem poděkoval, nabídku odmítl, větší část úspor vybral. A vložil ji do bitcoinu. Měl jsem to v plánu vlastně už dlouho, jenom ne a ne se k tomu rozhoupat.

Šetrnost a střídmost, jedny z nejdůležitějších pravicových hodnot, dnes jsou ve stavu klinické smrti, na což všichni doplatíme.

Než bouře pomine

Důvodů pro bitcoin mám několik. Například mu (i dalším kryptoměnám) narostla od začátku koronavirové krize hodnota o stovky procent. Navíc blockchain je zajímavá technologie, které stojí za to porozumět.

Ani jedno z toho ale není hlavní důvod, proč bychom my konzervativci měli mít bitcoin rádi, popřípadě do něj investovat. Ostatně růst dokázal na začátku roku zas smazat a tím určitě období nahoru-dolů ještě nekončí. Skutečný argument je prozaičtější.

Bitcoinu a spol. hrozí těžká rána, varuje zakladatel první české kryptosměnárny

Kryptoměny se stávají přístavem, kam lidé postižení ruskou agresí i sankcemi Západu vůči Kremlu ukrývají své rubly či hřivny, říká ve Finmag podcastu zakladatel a majitel první české kryptosměnárny Simplecoin Pavel Niedoba. To s sebou nese i riziko možného zákazu krypta v Evropě či USA, pokud se ukáže, že Rusové za krypto nakupují zbraně.

Stav hospodářství nejen u nás, ale i ve světě se kvůli pandemii zhoršil, stejně tak kondice veřejných financí. A všechny nás to zasahuje: rostou státní dluhy, inflace i úroky půjček.

Opravdu špatná zpráva je pro konzervy to, že přišly o jakoukoli „ideovou kontrolu“ nad finančními institucemi a ze sousloví zodpovědná fiskální politika je buď vyprázdněný buzzword, nebo rovnou nadávka. Šetrnost a střídmost, jedny z nejdůležitějších pravicových hodnot, dnes jsou ve stavu klinické smrti, na což všichni doplatíme.

Negativní efekty spojené s nezodpovědným rozhazováním lze vyřešit vystoupením z finančního systému a sázkou na kryptoměny. Připomíná to zhruba hlavní myšlenku knihy Benediktova cesta od Američana Roda Drehera. Jestli chcete v tomhle světě přežít, musíte se dostat z mainstreamu, čekat a vysedět si, než bouře kolem pomine.

Jak na horské dráze: Aktuální kurz bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Škarohlídi, kteří upozorňují, že státy by mohly bitcoin šmahem zakázat, si neuvědomují, že tuhle měnu fakticky nejde zničit.

Mocní si bitcoin vzít nenechají

Podobně už mnozí konzervativci (především v Americe) vystupují ze škol a univerzit, když zjistili, jak dekadentní v jejich očích vzdělávací instituce jsou. Tak proč to neudělat i s financemi?

Koronavirus navíc umocnil snahu o definitivní zničení hotovosti a kompletní přechod na digitální finance. Svět bez mincí a bankovek ale bude ve zkratce znamenat, že lidé budou se svými úsporami vydáni na milost a nemilost centrálním bankám, které je můžou šachováním s úrokovými sazbami poslat utrácet peníze, kdy se jim zlíbí.

Anketa

Zhroutí se finanční systém?

Jediným únikem před takovou budoucností je opuštění systému a práce na vytvoření alternativy. Třeba právě v podobě kryptoměn.

Povede se to, pokud centrální banky přijdou o monopol na peníze. Respektive tehdy, pokud státy nebudou s to tento monopol vynucovat.

Škarohlídi, kteří upozorňují na to, že státy by mohly bitcoin šmahem zakázat, si neuvědomují, že tuhle alternativní měnu nejde kvůli její decentralizaci fakticky zničit. Lidé s ní budou obchodovat i dál, ať se to vládám líbí, nebo ne.

A pak taky zapomínají, že nejslavnější kryptoměna světa se už dnes nachází v příliš mnoha portfoliích bohatých a mocných lidí.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Bitcoin na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Michael  Durčák

Michael Durčák

Má rád fotbal a kočky. Kromě Finmagu píše pro magazín Reportér nebo komentáře o dění v USA pro Seznam Zprávy. Zároveň je redaktorem videoherního časopisu Score.