Jak vybrat akcie a kde je koupit? Návod pro začátečníky

Jiří Hovorka
Jiří Hovorka | 8. 3. 2022 | 2 komentáře | 14 328
akcieinvesticeinvestiční univerzitaMiliardy v pohybu

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy od expertů.

Jak vybrat akcie a kde je koupit? Návod pro začátečníky

Zdroj: Shutterstock

Investice do akcií je pokročilá disciplína. Zatímco s dobře vybraným podílovým fondem splňujete základní pravidlo o rozdělení rizika (diverzifikace), s nákupem konkrétní akcie volíte jeden konkrétní příběh. Když si koupíte akcii ČEZu, Komerční banky, Volkswagenu nebo třeba Applu, říkáte tím, že věříte v jejich budoucnost, věříte, že budou dál vydělávat a růst.

Za tuto důvěru můžete získat výnos. A to v podobě růstu ceny akcie, pokud k němu dojde a vy nakoupené akcie za vyšší cenu v budoucnosti prodáte, a také v podobě dividendy, pokud ji firma vyplácí.

Dividenda je podíl na zisku vyplácený akcionářům v pravidelných intervalech – bývá roční, ale také třeba čtvrtletní. Dividendy vyplácejí firmy, které už jsou ziskové a mají tedy za sebou přinejmenším několikaleté fungování. Tyto firmy bývají stabilnější a jejich kurzy v normálních časech neskáčou o desítky procent.

Na druhé straně spektra jsou akcie růstové. Jejich typickým představitelem z posledních let je Tesla nebo v Česku Pilulka. Jde většinou o mladé firmy, často v mladých oborech, které investují do své budoucnosti a lidé věří, že budou úspěšné. Jde o firmy, které ještě ani nemusí hospodařit v zisku nebo pokud ho mají, tak z něj nevyplácejí dividendu a používají ho na další růst. Když se taková investice podaří, může se zhodnocení pohybovat i v řádech desítek procent za jeden rok. Když se nepovede, můžete jít stejně výrazně dolů.

„Většina investorů by měla mít portfolio komplexní. Myslím si, že když vynechají jedno nebo druhé, opominou příležitost. Každopádně do podílu dividendových a růstových akcií může investor promítnout svou averzi k riziku,“ říká Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Co je akcie?

Nákupem akcie se stáváte vlastníkem části společnosti, do jejíž akcií jste investovali. Máte pak právo se například účastnit valné hromady, kde se rozhoduje o budoucím vývoji ve firmě nebo se třeba schvaluje výše dividendy. I když si koupíte jen jednu akcii Erste, ČEZu nebo třeba Applu či Microsoftu, máte nárok na výplatu dividendy, tedy na podílu na zisku.

Než začnete

Investovat do akcií se doporučuje zkušenějším investorům, kteří znají zákonitosti trhu a vědí, že když přijde například pandemie koronaviru nebo válka na Ukrajině, může to trhy otřást natolik, že během pár dnů vaše akcie ztratí i několik desítek procent z hodnoty. Musíte tedy být připraveni ustát dočasné propady i skutečné ztráty, pokud by se vaše firma (a s ní i její akcie) už nevzpamatovala. Ideálně byste také měli umět číst z firemních výsledovek a analyzovat z nich finanční situaci firem.

Nedávejte všechny peníze do jednoho titulu – riziko ztráty je pak moc velké. Postupujte jako manažeři fondů a vyberte si více firem, jejichž akcie nakoupíte. Případně si riziko můžete rozložit investicí v podílovém fondu – a se zbývajícími penězi si pak hrát s jednotlivými akciemi.

A rozhodně neinvestujte peníze, které máte jako rezervu na nečekané výdaje. Základem je mít třeba na spořicím účtu desítky tisíc, které jsou kdykoli k dispozici. Z akcií sice peníze také vyberete rychle (v řádech hodin, nejpozději několika málo dnů, než si peníze převedete na účet), jenže můžete se trefit zrovna do situace, kdy hodnota investice klesla. Předčasným výběrem se připravíte o čas, který by vám dal šanci ji znovu zhodnotit.

Jak vybrat akcie

Jak z tisíců akcií, které jsou dostupné na burzách celého světa, vybrat tu pravou? Nejlíp tak, že budete rozumět, co firma dělá, budete rozumět i sektoru, v němž podniká, budete vědět, jak hospodaří, jaké výsledky měla v minulosti a budete věřit, že její podnikání jde správným směrem a má šanci uspět i v příštích letech. Musí mít produkt, který je kvalitní a nejlépe i jedinečný.

Jak vhodné akcie hledají v investičních společnostech, které je pak zahrnují typicky do svých podílových fondů? „Celý proces začíná vymezením okruhu investic s následným vytipováním těch společností, které mají v porovnání s ostatními konkurenční výhodu, jsou atraktivněji oceněny nebo třeba mají zajímavý dividendový výnos. Následně probíhá detailní seznámení s danou společností, zkoumáme její byznys plán, historický vývoj marží, studujeme kvartální výsledky a strategii společnosti,“ popisuje Ondřej Koňák, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

Investiční profesionálové, kteří trh neustále sledují, mají z průběhu své praxe vytipované desítky firem, nakupují ale jen ty, o kterých jsou nejvíce přesvědčeni. „V poslední fázi vybíráme z trhu společnosti na základě růstu tržeb, zisku, dividend či revize analytických odhadů,“ říká Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czShutterstock/Finmag.cz

Kde informace o firmách hledat? „Pokud mě zaujme nějaká společnost, velice často začínám na YouTube, kde je nepřeberné množství krátkých videí (Business Insider, CNBC a další) o tom, co daná společnost dělá, jak fungují její produkty nebo jak vydělává peníze. Dívám se i na různé analýzy, ideálně, pokud narazím na názorově odlišné. Kromě finančních výsledků sleduji i návštěvnost webu, jak firmě rostou followeři na Instagramu, na jakém místě se umisťuje její aplikace v App Storu, jak jsou její produkty vyhledávané na Google Trends v porovnání s konkurencí nebo jaké jsou na ně recenze,“ dává konkrétní tipy Lenka Schánová, organizátorka investičních akcí a autorka podcastu Jak investovat. Investiční podcasty jsou také dobrým zdrojem informací, profesionálové v nich nechávají nakouknout hluboko do své kuchyně a občas dají i tipy na konkrétní akcie.

„Dívám se i na LinkedIn profily vrcholového managementu a na jejich rozhovory. Zajímají mě i názory odborníku z daného oboru. Pokud někoho znám, zeptám se i jich. Sleduji i žebříčky nejshortovanějších akcií, aby na seznamu zrovna nebyla mnou zvažovaná akcie na nákup,“ dodává Schánová.

Můžete se také spolehnout na doporučení analytiků, dobrým zdrojem informací o aktuálních investičních trendech jsou také pravidelné zprávy portfoliových manažerů, někteří jsou aktivní třeba na Twitteru. Když budete chtít být jako profíci a vědět, jak se stanovuje vnitřní hodnota firem, k čemu jsou různé analýzy, jako sektorová nebo technická, pak to bude chtít samostudium odborné literatury. Doporučujeme začít třeba „investorskou biblí“ od Benjamina Grahama Inteligentní investor.

Vždycky záleží na konkrétní situaci, každému může vyhovovat něco jiného. Na začátku roku 2022 pohled ovlivňovalo i to, že jsme za sebou měli prudký růst hodnoty akcií nebo třeba nemovitostí – jenže nikde není psáno, že růst bude plynule pokračovat a množily se hlasy, že letošní rok bude návratem k normálu, k pomalejšímu růstu. Pak přišla ruská válka na Ukrajině a rozdala karty zase jinak, akcie většinou ztrácely. I když i zde jsou vidět specifika a tak třeba akcie České zbrojovky na pražské burze výrazně rostly. Je zatím tato logika: když je válka a státy chtějí přezbrojovat, dá se čekat, že tržby zbrojařů porostou.

Očima experta

Zdroj: Peníze.cz

Jaroslav Šura, investor

Kupuji růstové i dividendové akcie. Přednost dávám lídrům v sektoru. Nečekám na potenciální vítěze, kupuji už hotové, takzvané bluechips. Ideálně po nějakém výplachu. Vždy se najde nějaký podhodnocený sektor, který momentálně není sexy. Domnívám se, že ideální portfolio by se mělo skládat z růstových i tradičních hodnotových firem. Osobně dávám přednost růstovým akciím, zejména technologickým. Tak jako kdysi vévodily trhům banky a například železnice, teď to na dlouhou dobu bude vše kolem internetu. Cloud, e-commerce a podobně.

Akcie, které nakupuji jako investici, se snažím v portfoliu držet co nejdéle, občas s menším přikupováním a uprodáváním při výkyvech kurzů za účelem vylepšení průměrky a realizovaní zisku. Naopak akcie na spekulaci, a tedy ty rizikovější, které mám jako koření portfolia, tak ty si nechávám krátkou dobu, když si odpracují své, jsou prodány.

Nikdy si nestanovuji míru zisku, ten se odvíjí dle sentimentu trhu. Pokud je zřetelný růstový trend, je škoda akcie prodávat. Naopak při zvýšené nervozitě a zejména po velkém růstu v nějakém sektoru část prodám a přesunu se jinam.

Pokud jsem si jistý nějakým titulem, který chci držet fakt dlouhodobě, nevadí mi na něj „vsadit“ větší část portfolia. Tady beru, že si kupuji podíl ve firmě. Namátkou jsem takto držel například Apple, Amazon, ale i české cenné papíry ČEZ, Monetu, teď na několik let vysoce růstovou Pilulku.

Investuji přes české brokery Patria, Wood & Company, Komerční banka. Momentálně mám hlavní stan v Patrii – vyhovuje mě zde servis, robustnost systému, elektronická platforma, přístup ke klientovi. Vzhledem k tomu, že už mám přece jen větší portfolio, nechci experimentovat s levnějšími zahraničními platformami. Chci mít svoje akcie pod kontrolou, doma.

Kde koupit

Akcie můžete nakupovat u takzvaných brokerů, kteří mají licenci na obchodování na burzách. Nejčastěji se dnes nakupuje přes internet v aplikacích podobných přímému bankovnictví. Nabídka je široká – vedle tuzemských firem jako jsou BH Securities, Fio, Patria nebo Wood & Company působí i v Česku mezinárodní platformy se společnou evropskou licenci. Akcie můžete nakoupit i v některých bankách.

Poplatky za nákup akcií se u jednotlivých brokerů liší. Například XTB nebo eToro lákají na nákup akcií bez poplatku, aplikace se vás však budou snažit přesvědčit k riskantnějším spekulacím s využitím páky (nákup akcií s využitím úvěru), na nichž vydělávají víc a jsou extrémně rizikové. Například na webu eToro k tomu najdete následující varování: „68 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.“

U dalších brokerů pak ceny začínají od několika desítek korun za obchody na pražské burze, poplatky za nákupy na zahraničních burzách jsou v řádech několika stovek korun. Konkrétně si výši poplatků u vybraných brokerů ukážeme v následující tabulce pro obchody (nákup či prodej) v řádech jednotek či desítek tisíc korun.

BrokerPražská burzaNěmecké akcieAkcie v USA
BH Securities0,40 % z objemu obchodu, minimálně 100 Kč0,40 % z objemu obchodu, minimálně 20 eur0,40 % z objemu obchodu, minimálně 20 dolarů
Česká spořitelna0,40 % z objemu obchodu, minimálně 300 Kč0,90 % z objemu obchodu, minimálně 23 eur0,60 % z objemu obchodu, minimálně 20 dolarů
eToronelze kupovat akcie na pražské burzezdarmazdarma
Fio0,35 % z objemu obchodu, minimálně 40 Kč0,15 % z objemu obchodu, minimálně 9,95 eurobchod do 100 kusů 7,95 dolarů, větší množství 9,95 dolarů
Lynxnelze kupovat akcie na pražské burze0,12 % z objemu obchodu, minimálně 6 eur0,01 dolarů za kus, minimálně 5 dolarů
Patria0,45 % z objemu obchodu, minimálně 80 Kč16,90 eur14,90 dolarů
XTBzdarma při obchodech do 100 tisíc eur měsíčnězdarma při obchodech do 100 tisíc eur měsíčnězdarma při obchodech do 100 tisíc eur měsíčně

Někteří brokeři také kromě poplatků za jednotlivé obchody vybírají průběžné poplatky – například u Saxo Bank zaplatíte měsíčně minimálně pět eur za „úschovu“ nakoupených akcií. U eTora zaplatíte pět dolarů, když si budete chtít převést peníze zpátky na váš bankovní účet. Nebo Lynx si účtuje měsíční poplatek za neaktivitu, když hodnota vašeho účtu je pod ekvivalent 1000 dolarů, v takovém případě vždy zaplatíte alespoň dolar měsíčně.

Kdy prodat

Když už si akcii vyberete a koupíte, budete řešit, jak dlouho ji držet. Platí, že není jeden správný postup. Někdo si dopředu řekne, na jakou cenu se chce dostat a když se tam akcie dostane, prodává. Někdo akcie kupuje na dlouhou dobu – a prodává, jen když má pocit, že to s firmou nepůjde dál dobře. Někdo chce vydělat pouze na momentálních výkyvech cen a prodá akcii klidně za pár dnů poté, co ji koupil. Vždy záleží, s jakým konkrétním cílem investujete, ideální strategií může být kombinace všech přístupů.

„Portfolio mám rozdělené do čtyř částí. První tvoří akcie, ve které věřím dlouhodobě a neplánuji je prodat (například Apple, Facebook, Amazon, Google). Druhou tvoří akcie, které plánuji držet střednědobě až dlouhodobě (Booking.com, Microsoft, Visa, Nvidia, Lockheed Martin). Třetí část je čistě spekulativní (Cyber-Ark Software, Walt Disney, Spotify, Victoria's Secret). A poslední část tvoří hotovost, v tuto chvíli mám bohužel jen okolo 5 %. Tu mám připravenou na dokup akcií při poklesu nebo pokud se vyskytne nějaká zajímavá investiční příležitost,“ ukazuje konkrétní přístup Lenka Schánová.

Akcie a daně

Výnosy z akcií nebo třeba podílových fondů se daní. Jsou ale dvě výjimky: buď celkový příjem nepřesáhl 100 tisíc korun za rok, nebo jste cenné papíry prodali nejdříve po třech letech od nákupu. Čtěte podrobnosti:

A jak k tomu přistupují portfolioví manažeři? Když akcii kupují, říkají si dopředu, na jakou úroveň zisku se chtějí dostat, a když se tam akcie dostane, prodávají? „Samozřejmě, že máme představu o výnosovém potenciálu dané společnosti, ale snažíme se být flexibilní. Nemáme proto problém tuto naši představu korigovat, a to oběma směry. Protože každou společnost v portfoliu pravidelně sledujeme, updatujeme náš pohled na společnost na kvartální bázi, jak daná společnost reportuje výsledky,“ odpovídá Koňák.

„Druhým faktorem, který může ovlivnit náš pohled na společnost, jsou tržní vlivy. Ty jsou aktuálně velmi dynamické. Naším úkolem je rozlišit, zda jde o vlivy s krátkodobým dopadem na fundamenty společnosti nebo o dopady dlouhodobější, které tak významně ovlivní i potenciál společnosti,“ dodává. Abychom to shrnuli: vždy je dobré vědět, proč danou akcii kupuji a co od ní zhruba čekám. Při jejím držení je ale dál třeba sledovat vývoj ve firmě samotné i v celé ekonomice a podle toho se pak rozhodovat, zda už přišel čas prodat, nebo ne.

V J&T by například nešli do akcií firem, jejichž cena jim po důsledné analýze nevyjde minimálně o pětinu níže, než je vnitřní hodnota firmy. Ševčík na rozdíl od Koňáka preferuje akcie prodávat v momentě, kdy se jejich cena dostane na předem určenou hodnotu. „Je pravda, že než se akcie na cenový cíl dostane, pravděpodobně se toho na trzích dost přihodí a může to svádět k navyšování investičního cíle, někdy oprávněně. Nicméně mám dobrou zkušenost dodržet hodnoty, které jsme stanovili před vstupem do investice s chladnou hlavou. Hodnoty stop lossů i výběrů zisků měníme výjimečně,“ říká.

V korunách, nebo v cizí měně?

Investice se dělí také podle toho, v jaké měně akcie nakupujete. Obecně experti spíše radí investice v cizích měnách zařadit do svého portfolia až v momentě, kdy máte více peněz na investice. Řekněme, že to je aktuální v situaci, kdy se pohybujete aspoň v řádech vyšších stovek tisíc.

Abyste pochopili, o co konkrétně jde při takzvaném měnovém riziku, ukážeme si to na příkladu: Dnes investujete 100 tisíc korun do eurové akcie. Při dnešním kurzu kolem 26 korun za euro v hodnotě 3 846 eur. Za pět let se zhodnotí o 20 procent. V eurech tak má vaše investice nově hodnotu 4 615. Když tyto peníze budete převádět zpět na koruny, počítáte s aktuálním kurzem.

Kdyby koruna za pět let o desetinu posílila, bude převod vypadat takto: 4 615 x 23,4 = 107 991 korun. Místo pětiny tak vaše reálné zhodnocení bude zhruba jen osmiprocentní a silnější koruna tak ze zhodnocení samotné akcie odkrojí víc jak polovinu.

Kdyby koruna naopak o desetinu oslabila, bude převod vypadat takto: 4 615 x 28,6 = 131 989 korun. Reálné zhodnocení tak při slabší koruně po převodu do domácí měny vyskočí na téměř třetinu.

Bez měnového rizika je investice v cizí měně jenom pro toho, kdo na konci nemusí výnos převádět zpátky na koruny a koupí si (v případě eurové investice) například auto v Německu nebo chatu na Slovensku. Vždy je třeba brát v potaz konkrétní situaci daného investora. S korunovou investicí se sice měnového rizika zbavíte, ale u akcií si výrazně omezujete výběr – konkrétně na akcie na pražské burze.

Očima experta

Dominik Stroukal
Zdroj: Platební instituce Roger

Jak hledáte akcie, do kterých dáte vlastní peníze?

Nesnažím se spekulovat, ale jsem DCA investor (investor zaměřující se na pravidelný nákup vybraných titulů třeba v měsíčním nebo čtvrtletním intervalu – poznámka redakce), akcie jsou pro mě vedle dalších produktů spíše druhem spoření. Mám své oblíbené tituly a zhruba jednou za rok je rozšířím o jeden další, který během té doby vykrystalizuje. Snažím se mít klidné spaní a příliš nekoukat na intradenní výkyvy.

Když akcii kupujete, říkáte si dopředu, na jakou úroveň zisku se chcete dostat? A když se akcie na tuto úroveň dostane, prodáváte?

Akcie jsou pro mě dlouhodobou investicí, takže nikoliv.

Co se musí stát, abyste dříve nakoupené akcie prodal dříve, než jste původně zamýšlel?

Akciový trh je závislý na centrálních bankách. Je to smutné, ale je to tak. Více než výsledovky tak musíme sledovat, co zrovna říkají šéfové Fedu či ECB. Jakákoliv normalizace měnové politiky je signálem k prodeji (nejen) akcií. Snažím se ale mít delší horizont, i přes krátkodobou ztrátu, protože centrální banky ukázaly, že jsou ochotné zachraňovat padající trhy za každou cenu. Takže po pádu se bude zase dofukovat. To platí napříč trhy. Děsí mě to, nelíbí se mi to, ale nedá se svítit.

Dává smysl kupovat třeba jen dividendové, nebo naopak růstové akcie? A liší se nějak investice do nich? Je to třeba tak, že dividendové akcie kupujete na delší dobu, že se od nich čeká pravidelná dividenda a stabilní růst? A do růstových akcií naopak investujete na kratší dobu?

Nejsem zastáncem dividend irrelevance theory, ale myslím si, že význam dividend v prostředí uměle nízkých výnosů je menší než kdy jindy. Centrální banky shodily výnosy k nule a tlačí nás do spekulací. Bohužel, ale musíme se tomu přizpůsobit, takže akcie primárně kvůli dividendám nekupuji, i když mě to mrzí a rád bych zpátky starý dobrý kapitalismus.

Kam dál?

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Jiří Hovorka

Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům, bankovním produktům nebo dluhovým tématům. Je sportovní nadšenec, fandí Slavii, rád hraje šipky a ping pong. Někdy i s mluvčími, kteří nechtějí odpovídat.