Zdaňme roboty, je nejvyšší čas!

Pavel Semerád
Pavel Semerád | 4. 1. 2022 | 15 komentářů | 10 495
automatizacebudoucnostdanědaňový systémnázorroboti

Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak tyto roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím víc se budou snižovat příjmy státních rozpočtů. Jak ale navrhnout zdanění tak, aby bylo spravedlivé a přínosné?

Zdaňme roboty, je nejvyšší čas!

Pandemie covidu nebývale nakopla i robotizaci výrobních procesů, je na čase bavit se o zdanění robotů (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Pracovní trh se bude dramaticky měnit. Odhaduje se, že do roku 2030 zanikne třetina pracovních míst, nahradí je roboti. Sice vzniknou nová místa, ale někteří lidé se možná nebudou chtít rekvalifikovat. Anebo bude přechod tak rychlý, že se někteří nebudou schopni rekvalifikovat tak rychle.

Nejvíc ohrožení jsou lidé vykonávající monotónní práci, kterou je možné automatizovat. Stačí přitom, aby k tomuto kroku přistoupila jedna firma, a ostatní firmy v daném oboru se tomuto trendu budou muset přizpůsobit.

Zdanění robotů
Shutterstock

Až roboti budou platit daně…

Co budou dělat lidé, až za ně veškerou práci udělají roboti? No přece kontrolovat daňová přiznání robotů, píše Pavel Jégl.

Zánik pracovních míst tak nabere velmi rychlé tempo. Výsledkem bude, že místo toho, aby lidé do rozpočtů aktivně přispívali, stane se část z nich naopak příjemcem různých podpor.

Stát přijde o daň z příjmů, o zdravotní a sociální pojištění a naopak bude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky. To jsou obrovské peníze.

Je proto potřeba začít přemýšlet, jak nahradit výpadek na straně státního rozpočtu.

Firmy sice nebudou úplně nadšené, ale víceméně s tím počítají. Zatím jen neumíme říct, jak takového robota definovat.

Je třeba shody

V každém státě může být rychlost robotizace odlišná, ale zasáhne všechny. I proto je nutné globální řešení a také nepříliš administrativně složité.

Pokud se k tomu přikloní státy G7 a další velké ekonomiky, je šance, že se podaří daň globálně zavést. Pokud ale například Čína nebo USA budou proti, bude to komplikované až nemožné. A je otázka, jak je přesvědčit, protože sankce vytvářejí nerovnost a nepřátelství.

Zdaniti, či nezdaniti...?

Otázka zdanění robotů se vyskytla i ve volebním speciálu Finmag.cz. Chcete vědět, jak na ni hledí jednotivé strany, které měly potenciál se dostat do Sněmovny? Padlým čest, ale řada z nich se tam dostala, tak mrkněte.

Za pozornost stojí i tenhle text Tima O’Reillyho. Protože zatímco pořád dokola slyšíme, že nás umělá inteligence a roboti připraví o práci, jeho rychlovarná konvice tenhle názor nesdílí.

Diskuse se už ve světě vedou, ale spíše na lokálních úrovních. A například zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates mluvil o nutnosti zdanění robotů už v roce 2017.

Firmy sice nebudou úplně nadšené, ale víceméně s tím počítají. Zatím jen neumíme říct, jak takového robota definovat.

Nejde totiž jen o roboty, kteří pracují v továrnách. Roboti v podobě umělé inteligence schvalují v bankách půjčky, v marketingu se využívají jako chatboti a velké technologické firmy díky robotům získávají množství dat o uživatelích, které pak marketingově využívají.

V Česku se úbytek pracovních míst potká s dramatickým stárnutím populace, kdy do důchodu začnou odcházet „Husákovy děti".

Jak zdanit roboty

Jak tedy roboty zdanit? Bylo by možné je hodnotit podle čipů, mikroprocesorů, objemu paměti, nebo podle toho, jak velké množství lidí při práci robot nahradí.

V úvahu připadá paušální zvýšení daně z příjmu fyzických či právnických osob. Ale to je administrativně náročné. Další možností je zrušit odpisy u robotů, nebo by se mohla zvýšit DPH na roboty, nebo sazba daně u výrobků produkovaných roboty.

Anketa

Mají se roboti zdanit?

My se přikláníme k samostatné dani z robotů.

Souběžně se zavedením daně by ovšem státy měly, Česko nevyjímaje, změnit přístup ke školství tak, aby se lidé chtěli vzdělávat celý život a byli připraveni na to, že mohou změnit několikrát i svůj obor. Navíc nejen v Česku se úbytek pracovních míst potká s dramatickým stárnutím populace, které nabere na intenzitě po roce 2035, kdy do důchodu začnou odcházet „Husákovy děti".

Když o práci přijdou ještě další tisíce lidí kvůli robotům, zatíží to neúměrně státní rozpočet. Stát bude čelit obrovskému tlaku, aby zajistil důchody, které umožní alespoň důstojné žití. Rozhodně ale nebude možné udržet standard, na který jsou lidé dnes zvyklí.

Kam dál?

 

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Pavel Semerád

Pavel Semerád

Akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně. Působí jako odborný asistent Ústavu účetnictví a daní vedeného Danuší Nerudovou. Externě spolupracuje i s univerzitním Oddělením komunikace a marketingu.