Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v listopadu na úroveň šesti procent, což bylo o 0,2 procentního bodu víc než v říjnu. Stejný růst spotřebitelských cen jsme naposledy zažili v říjnu 2008. Vražedné tempo inflace bude mít mnoho obětí. Tou hlavní budou úspory českých domácností, které postupně ztrácí svou kupní sílu.
Inflace se dál vzdaluje od svého tolerančního pásma a pohybuje se na trojnásobku cílované úrovně. Z tohoto důvodu mohou přijít další úpravy v měnové politice. Česká národní banka však již pravděpodobně nebude zvyšovat úrokové sazby tak vysokým tempem jako doposud. Růst úroků totiž bude bránit oživení naší ekonomiky, která se vzpamatovává po koronavirové krizi hůře a pomaleji, než jsme doufali.
Růst cen se týká drtivé většiny zboží a služeb v ekonomice. Ceny zboží úhrnem vzrostly o pět procent a ceny služeb o 7,5 procenta. Lidem se letos nevyplatí péct cukroví. Kromě drahých energií si připlatí 26,8 procenta za máslo. Prodraží se i objíždění příbuzných o svátcích. Ceny pohonných hmot stouply o 32,8 procenta. Hlouběji do kapsy si budou muset sáhnout i lidé, kteří sváteční dny spojují s neřestmi. Výrazně totiž roste cena
alkoholických nápojů i tabáku.

Inflace pod drobnohledem. Kde se bere a máme se jí bát?
Meziroční míra inflace se v září přiblížila hranici pěti procent. S hodnotou 4,9 procenta vzrostla oproti srpnu o 0,8 procentního bodu. Ceny letos navíc rostou, kamkoliv se člověk podívá. A zdražovat se bude dál. Podívejme se však na růst cen v kontextu: máme se ho vážně tak bát?