Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Daně a jak na ně. Manuál na poslední chvíli

Michal Hron
Michal Hron | 28. 4. 2021 | 49 komentářů | 7 904
daň z příjmudanědaňové přiznání

Sice na to letos bylo o měsíc dva víc, ale jestli v tomhle ohledu patříte mezi podobné flinky jako my, manuál na přiznání dani k příjmu bodne. Protože je dobré vědět, co si na nás cifršpioni zas vymysleli, a jak to mít co nejrychleji za sebou.

Daně a jak na ně. Manuál na poslední chvíli

Zdroj: Shutterstock

Je to tak, taky tam patříme. Patříme mezi ty, co pro hromadu práce či jen ryzí prokrastinaci daňové přiznání ještě nepodali. Protože prostě víme, že to v Česku není zrovna snadné. Slovy klasika: Je to tvrdý a složitý (jazyk či daně, to už vem čert). Prostě Country for the Future.

Ale k věci. Jako první je třeba znát termíny. V papírové podobě je nutné podat přiznání nejpozději 3. května, což je první květnový pracovní den. Ale jelikož jsme moderní a už dávno podáváme daňové přiznání elektronicky, čas je dokonce až do 1. června. Na opravdovou paniku tedy času dost.

Jen bacha na prošvihnutí i tohohle termínu. Jak upozorňují kolegové z Penize.cz, jde jen o formální odložení lhůty pro podání přiznání. Prakticky to tedy znamená, že když ani tenhle termín nestihnete, penále za zpoždění zaplatíte pěkně od termínu původního.

A to by asi vyšlo draho... Ostatně, zkuste si to propočíst:

Kalkulačka: pokuta za pozdě podané daňové přiznání

Další kalkulačky

Pro úplné zapomnětlivce existuje ještě jedno řešení: daňový poradce. Od letoška to nemusíte předem oznamovat a termín podání přiznání poradcem do začátku července se nemění. Ani to ale nebude zrovna zadarmo, pokud tedy nemáte daňového poradce třeba v úzkém kruhu rodinném.

Další letošní novinky podrobně shrnuje tenhle text z Peněz. Co si odečíst a jak a takové podobné drobotiny. Pro nás zapomnětlivce jsou důležité snad už jen možné sankce. Na to ještě mrkněte, ať víte, co vás (nás) to bude stát.

Daně
Shutterstock

Moje vaše naše daně

Letos přibyla jednodušší možnost, jak přiznání podat elektronicky: nový portál Moje daně, který po mnoha letech příprav zprovoznila finanční správa. Dostupnější než dřív je hlavně přihlášení a odeslání, zatímco samotný formulář zůstal stejně složitý. Podrobnou recenzi přinesli kolegové na Penize.cz krátce po spuštění.

Zaměstnanci vs. OSVČ

Asi netřeba připomínat, že pokud jedete takzvaně na vlastní triko (jste OSVČ), nemine vás tohle martýrium nikdy. Naštěstí tu máme pana Hlaváče (asi jakože tomu fakt rozumí...), který detailně a na konkrétním příkladu radí, jak na daňové přiznání pro OSVČ.

Totéž ale zčásti platí i pro zaměstnance. Sice jen specifickou skupinu, která je buď extrémně pilná, nebo si prostě jen vydělává i jinde. Třeba má dneska tak populární e-shop s pionýrskými odznáčky. Nebo tak něco.

Ti první si daňové přiznání dělají sami, protože asi prostě chtějí (jinak by to klidně mohli nechat na svém zaměstnavateli). A ty druhé to nemine, protože si pravděpodobně vydělali víc než 6000 korun za rok (a nešlo o takzvaný příležitostný příjem do 30 000 korun).

Tady je to pak o něco složitější. Ale jen o něco. V tom marastu papírů se to už ztratí. Navrch, i tady máme hlavu pomazanou: pani Hlaváčovou (asi manželka...?). Ta zas radí, jak na daňové přiznání pro zaměstnance.

Jedeme dál...

Hotovo? Tak to gratulujeme! Jen tedy, pokud jste OSVČ, ještě je tu taková drobnost: rovnou se pusťte do vyplňování přehledů pro sociální a zdravotní pojištění. Protože to, co jste právě tak složitě dodali státu, je asi málo. Au!

My snad už jen popřejeme hodně nervů a hlavně času. Protože se současným e-governmentem (jestli se tak dá vůbec nazvat) je to občas fakt na dlouho. A to i když nově máme ty slavné Moje daně (viz box), které jen vlastně maskují ty staré.

Pro mistry prokrastinace, kteří jsou odhodláni vytrvat až do konce května a dále, pak nabízíme aktuální nálož chytrého čtení. Toho – na rozdíl od daní – nikdy není dost.

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Editor Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů. Do Finmagu přešel z týdeníku Euro, dřív vedl domácí redakci Hospodářských novin a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz. Politicky nevyhraněný liberál, v běžném životě konzerva.