Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pejsku, kočičko, poslanci, ten daňový dort vám nesežere ani velký zlý pes

Pavel Jégl | 23. 11. 2020 | Vstoupit do diskuze – 111 komentářů

Rychle a zběsile. A taky bez zábran. Tak se v Česku rozhoduje o stovkách miliard. Nejnověji to potvrzuje daňový balíček.

Pejsku, kočičko, poslanci, ten daňový dort vám nesežere ani velký zlý pes

Zdroj: Shutterstock

Patrně znáte kouzelné vyprávění Josefa Čapka o tom, Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort. Vrazili do něj samé dobroty – smetanu, škvarky, syreček, oříšky, okurku, čokoládu, myš… A když to všechno „smíchali a rozmíchali, byl z toho dort tak veliký jako kolo u vozu“.

Stejně postupovali naši poslanci, když vařili daňový dort. Zejména pro ty, kteří mají vyšší mzdu, do něj dali nižší daň z příjmů. Těm, kteří mají příjem nižší, ho ochutili vyšší slevou na poplatníka. Rodinám, které mají dětí jako smetí, zase zrušili strop na daňový bonus. A tak postupovali dál a dál, až udělali díru do rozpočtu ještě větší než kolo u vozu. To vše je zevrubně popsáno na Peníze.cz.

Josef Bernard (bývalý hejtman Plzeňského kraje) k tomu na svém facebookovém účtu trefně píše: „Finanční odpovědnost vagabunda a opilce.“

Experti nás nezastaví

Poslanci stihli za jedinou noc připravit veřejné rozpočty o cirka 130 miliard (o 87 miliard rozpočet státu a o 43 miliard rozpočty obcí a krajů). A to jen pro příští rok. Ani jedna z hlavních změn přitom nepodstoupila obvyklé odborné posouzení, nezískala souhlas Národní rozpočtové rady, ani Národní ekonomické rady. Rozpočtová rada před nimi naopak varovala.

Co víc, ani jedna ze změn není započítána v návrhu rozpočtu na příští rok. Přesto daňový balíček zástupci lidu z ANO, ODS, SPD i někteří komunisté schválili.

A hned poté, co ho schválili, volají někteří z nich po jeho revizi. Andrej Babiš. V pravidelné svodce Čau, lidi informuje, že se chystá vyzvat Miloše Vystrčila, předsedu Senátu – instituce, kterou označuje za zbytečnou, aby horní komora vypustila Piráty navrženou slevu na poplatníka. Také správkyně státní kasy Alena Schillerová už oznámila, že o totéž požádá senátory, které nedávno nazvala „senátorskou špínou“.

Neměli by ale senátoři vypustit spíš (anebo také) nový výpočet daně z příjmů, prosazovaný ANO a ODS, který vyvrtá do rozpočtu díru několikanásobně větší?

Šlehy Pavla Jégla

Zdroj: Shutterstock

Doba, kdy je pozornost zaměřena na témata související s koronou, dává zákonodárcům příležitost nenápadně prosadit regulace, které přímo s koronou nesouvisejí a které za normální situace ztroskotávají.

Korona nás připravuje o svobody. Dočasně?


Když Babiš roku 2013 nastoupil do vlády pracovalo pro stát 413 595 lidí. Do loňska se jejich počet zvýšil na 449 018. Ve stejné době se zvýšily výdaje státního rozpočtu na platy o 77,5 miliardy korun, ze 132 miliard vzrostly na 209,5 miliardy. 

A tebe taky sním. Státnímu otesánkovi za Babiše roste apetýt


Začínal vpravo a luxoval vpravo. Posunul se doleva a luxoval vlevo. Mění se doba, mění se politika, Andrej Babiš zůstává.

Politika se mění. Babiš zůstává

Krize-nekrize, pořád kyneme

Nic proti nižším daním, pokud by na ně nepraskla hromada nových dluhopisů a pokud byly plánovány jako přesun peněz od státu k lidem. Jenže žádný takový transfer kabinet nechystá. Vláda nemá v úmyslu razantně snížit své náklady. Naopak, státní aparát má podle jejích představ pořád kynout.

Česká televize upozorňuje, že státní rozpočet na příští rok počítá s tím, že počet zaměstnanců státu se zvýší o sedm tisíc. Budou se přibírat nejen noví učitelé, vojáci, policisté, ale také úředníci. Počet zaměstnanců placených ze státního rozpočtu má vzrůst na víc než 482 tisíc a výdaje na jejich platy povyrostou na 240 miliard korun.

Chystané daňové změny nejsou také ani zčásti vyváženy vyššími nepřímými daněmi – daní z přidané hodnoty a spotřební daní. Vláda postupuje opačným směrem. Tyto daně v posledních letech snižuje a nový daňový balíček navíc seřízl spotřební daň z nafty.

Předseda ODS Petr Fiala na stranickém webu hlásá, že občanští demokraté snížili lidem daně a teď navrhnou úspory ve výši osmdesáti miliard korun. Podstatné v tomto slibu je sloveso „navrhnout“, protože u něj také slib skončí.

Na to, aby tak razantně osekali náklady vlády, nemohou občanští demokraté při současném rozložení sil v parlamentu pomýšlet a sotva to budou schopni prosadit po volbách.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


Porosteme i s koronou

Andrej Babiš předložil daňový balíček v šílené době. Míra nejistoty je vysoká a plánované změny ji ještě zvyšují.

Není jasné, zda a v jakém rozsahu se přivalí třetí vlna koronaviru. Dá se ale předpokládat a vláda na ni dodnes není připravena. Nebyla například schopna dotáhnout do konce zákon o kurzarbeitu, který slibuje od března, a tak v programu Antivirus B platí statisícům lidí prázdniny.

Vládní rozpočet na příští rok, který ve Sněmovně postoupil do druhého kola, stojí na vodě. Nejenže kalkuluje se schodkem 320 miliard, který ještě nezahrnuje daňové úpravy, o kterých je tu řeč, ale je založen na sotva reálném předpokladu ekonomického růstu 3,9 procenta.

Na vodě je také předpoklad, že vyšší čistý příjem se výrazně promítne do spotřeby. Dá se tušit, že to dopadne tak, jak předpověděla rozpočtová rada. Tato strážkyně rozpočtu upozornila, že očekávaný účinek se nedostaví, protože „nejvíc získají domácnosti s vyššími příjmy, u kterých lze očekávat, že značnou část dodatečných příjmů uspoří“.

Špatně bude všem

Nakonec se patří připomenout, jak to dopadlo s pejskem a kočičkou. Jednoduše dobře. Z dortu naštěstí neměli nic, sežral jim ho zlý pes, který z něj měl ukrutánské bolení.

Daňový dort, který upekli poslanci ve sněmovně žádný pes nesežere. Pokud ho Senát nezlikviduje, budeme ho muset sníst sami.

Dezinformace, koronavirus
Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 111 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

R. S. | 23. 11. 2020 12:32

Podobných článků (a komentářů pod nimi) je jako hub po dešti, ale nějak mě to letos nechává klidným, i ty argumenty mi povětšinou přijdou takové nepřesvědčivé. No tak nám stát, který stejně lidem víc škodí než pomáhá, směřuje ke krachu rychleji než vloni? Budiž. Rozhodl se, že tentokrát "přilepší" nejen dotačním závislákům, ale i pracujícím? Fajn. Že se lidem nemají ty peníze nechávat, protože by je na rozdíl od státu dost rychle nerozházeli? Že vás huba nebolí, vašnosto!

Rozpočet lze kritizovat především pro obrovský objem prostředků, které stát "prožere" a přerozdělí, aniž by výsledkem jeho činnosti bylo cokoliv smysluplného, ale to platilo i pro minulé rozpočty. Kdyby stát vrazil stovky miliard do vysokorychlostních železnic, do vědy a výzkumu, oprav léta zanedbávaných silnic, do školství, stavby jaderných elektráren nebo pro mě za mě do expedice na Mars, dalo by se o smysluplnosti takových projektů věcně diskutovat (a často bych byl proti), ale aspoň by měl stát nějakou vizi pokroku, se kterou se může někdo identifikovat.

S výjimkou modernizace armády (kde ale máme nůž na krku ze strany NATO, jinak by neprobíhala) stát nic takového nedělá. Maximálně spřádá plány, že jednou možná, a za řádově biliony korun zatím přešlapuje na místě. Nemá žádnou jasně formulovanou vizi, ale neustále žádá klid na práci. Nabírá úředníky, aby mohli vést ještě intenzivnější papírovou válku s jinými úředníky (a bohužel i s "nezúčastněnými civilisty"), nabírá policisty, aby ještě přísněji dohlíželi na sprostý lid, dotuje řepku, inovace v toastovém pečivu a papírová pracovní místa, platí si drahé PR u důchodců a jiných perspektivních voličských skupin, a především předvádí marnost a neumětelství ve všem na co sáhne. Není schopen ani dostavět dálnice (problém je i jednu opravit), ani zastavit kůrovce ve svých lesích, ani vyšetřit otravu řeky, dokonce má se svou armádou cifršpiónů potíže i s tak jednoduchou věcí, jako je snížit daňovou sazbu piva. Na prakticky každé důležité židli sedí někdo, komu byste ruku fakt nepodali. Copak s tím se může někdo identifikovat?

Proto soudím, že akceptace státu v této podobě může jen klesat. Čím dál méně lidí bude vnímat stát jako svůj, naopak poroste počet těch, pro kteří stát vnímají jako nepřítele, před kterým je třeba se mít na pozoru. A nevím o nikom, kdo by osobně litoval, že takový stát nebude ze své kapsy živit víc.

+37
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 23. 11. 2020 16:54

Protože ti darmošlapové utrácí u těch poctivých provozovatelů restaurací, hotelů, nakupují rovněž od spousty dalších producentů služby i zboží. Když ty darmošlapy v krizi vyhodíte, poškodíte tím i jejich "dodavatele" zboží a služeb, kteří se snaží živit produktivní prací. :-)

Darmošlapové by se měli vyhazovat (pokud vůbec) v konjunktuře, kdy zaměstnavatelé zoufale hledají uchazeče o práci, kterou nabízí a mohli by ji dělat ti propuštění darmošlapové. V krizi se z vyhozených darmošlapů stanou jen neutrácející pobírači podpory v nezaměstnanosti.

-12
+
-