Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Virus a budoucnost světa. Kostky jsou vrženy

Josef Tětek
Josef Tětek | 19. 3. 2020 | 22 komentářů | 34 981
koronavirus

A byly vrženy již v lednu tohoto roku, kdy Trump oslavoval nové a nové vrcholy akciových indexů, zatímco v Číně pískali whistlebloweři na poplach a upozorňovali svět na hrozící nebezpečí.

Virus a budoucnost světa. Kostky jsou vrženy

Představte si následující situaci:

 • Evropa i Spojené státy zasaženy ve stejný čas infekcí, která je nakažlivější než chřipka, desetkrát až dvacetkrát smrtelnější a vysoké procento hospitalizovaných způsobuje kolaps zdravotních systémů.
 • Kromě kolapsu zdravotnictví dochází i ke značnému zpomalení a výpadkům v zásobování; na regálech začíná chybět zboží (jak dovážené z Číny, tak i z okolních zemí). Kde nechybí, tam zdražuje.
 • Značné procento vysokých politiků a úředníků je hospitalizováno s nákazou, mnozí ji kvůli pokročilému věku rychle podléhají; volby nelze kvůli karanténním opatřením vyhlásit. Demokracie se rychle transformují v provizorní diktatury.
 • Centrální banky stimulují jako o život ve snaze zachránit kolabující bankovní sektor a velké korporace, kterým rekordně padá poptávka po spotřebním zboží (a dodávky zboží z Číny); jelikož úrokové sazby byly v dobrých časech na nule či pod nulou, musí přikročit k opatřením, jako jsou přímé skupování státních a korporátních dluhopisů a akcií.
 • Kombinace nedostatku zboží a monetárního stimulu zvyšuje inflaci výrazně nad inflační cíle; ty jsou v rámci krizového období opuštěny.
 • Čína, Rusko a jihovýchodní Asie jsou regiony, které se v době těchto událostí už zotavují z proběhlé epidemie; cítí svou příležitost pohnout vahami geopolitického rozložení moci – uzavírají alianci, v jejímž rámci se zbavují petrodolaru a postupně omezují i jeho držbu coby rezervní měny.
 • V evropském parlamentu vítají Gretu na dalším sympoziu k akutnímu nebezpečí klimatické změny.

Ještě před pár týdny by výše načrtnutý scénář vypadal jako obsah tuctového díla ze žánru postapokalyptické literatury. Nyní si nejsem jistý, kolik z těchto bodů se splní dřív, než bude článek vůbec publikován. 

Jak jsme se do této šlamastyky dostali a proč se pravděpodobně nacházíme na prahu zásadní změny v geopolitickém uspořádání?

Předehra

Na počátku byla snaha politiků, komentátorů a pozorovatelů nevyděsit trhy ani obyvatelstvo. Mluvící hlavy vymýšlely argumentační veletoče, například že nový koronavirus zasahuje převážně Asiaty, a tudíž se nás zápaďáků moc netýká. Všude byla slyšet hláška, že se jedná jen o trochu horší chřipku. Skutečnost, že Čína by si nepodkopala ekonomiku celonárodní karanténou kvůli chřipce, byla prostě ignorována.

V této době – jedná se o leden – byl jedním z mála racionálních hlasů Nassim Taleb (autor čtyřdílného Incerta). V kolektivu autorů vydává 26. 1. krátký paper Systematické riziko pandemie skrze nové patogeny. Připomeňme si, že město Wu-chan (epicentrum nákazy) bylo uzavřeno do karantény pouze tři dny předtím. 

Taleb v lednu upozorňoval, že se potýkáme s fat-tailed procesem. Takové procesy se obecně vyznačují tím, že jejich statistická pozorování netvoří tzv. normální distribuci (jako třeba výška či věk populace); distribuce fat-tailed procesů je asymetrická – malé množství pozorování může zásadně změnit celkový obrázek distribuce (typické např. u bohatství populace). V kontextu vysoce infekční, vysoce smrtelné nákazy, jako je COVID-19, se asymetrická distribuce vyznačuje tím, že i pár uniklých případů nákazy může způsobit globální pandemii a krizi zdravotních systémů. A vzhledem k vysoké propojenosti světa byly uniklé případy jen otázkou (velmi krátkého) času. Taleb proto už koncem ledna varuje, že k zastavení šíření nákazy bude zapotřebí rapidně omezit sociální kontakty a mobilitu hned v počátcích, tedy s prvními potvrzenými případy. To se ve většině zemí nestalo, a dopad epidemie tak bude řádově horší, než kdyby byla mitigována v počátku.

Dvanáct? Tak to je pohoda

Jedním z důvodů, proč svět neposlouchal Taleba, je neintuitivnost exponenciálního růstu. Výstavním příkladem je tweet prezidenta Trumpa z 9. března, ve kterém porovnává počet smrtí z chřipky za celou sezónu s aktuálním počtem smrtí na COVID-19 – který ovšem vykazuje exponenciální růst!

Asi nejlepší vysvětlovací video exponenciálního růstu v kontextu pandemie vytvořil populární youtuber 3Blue1Brown:

Exponenciálním růstem je nyní překvapena většina všedních pozorovatelů, kteří se zaměřují na zdánlivě nízký absolutní počet nákaz v daném regionu. I v České republice využili šprýmaři nedávných dvanáct nákaz ke zmemování hlášky z filmu V síti. Dvanáct případů zde bylo 5. března. Po třinácti dnech je potvrzených nákaz 522 (přičemž státní systém testování naráží na limity a dlouho nepochopitelně odmítal pomoc od soukromého sektoru). 

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz


Kam dopadnou?

Jaký vlastně bude dopad této krize? Podle mého názoru se jedná o konec finančního systému a globálního rozložení sil tak, jak ho známe v posledních desítkách let. A to kvůli následujícím důvodům:

 • Čína a jihovýchodní Asie epidemii podle všeho zvládají a začíná se mluvit o možnosti opětovného otevírání čínských továren už v dubnu
 • Evropa a Spojené státy jsou naopak na počátku epidemie a začínají podnikat opatření, která podnikala Čína koncem ledna – do karantény byl Wu-chan uzamčen 23. 1.kdy bylo v celé Číně údajně 800 potvrzených nákaz (během dalších dvou měsíců narostly na 80 000)
 • vzhledem k několikaměsíčnímu zavření čínských továren a postupnému uzavírání evropských a amerických dojde ke zpoždění dodávek a výpadkům zboží; v kombinaci s vysokou poptávkou po spotřebním zboží (které převážně tvoří index CPI měřící inflaci) lze letos očekávat výrazný růst inflace
 • monetární stimulus všech západních centrálních bank (Fed, Band of England, Evropská centrální banka) ve snaze zachránit krachující korporace a banky (negativní výnosy na dluhopisech položily banky na lopatky už před pandemií) inflaci dále ještě zvýší

Tato kombinace může vést ke scénáři z počátku článku. Spojené státy (a samozřejmě i Evropa) poprvé čelí ohrožení, které nelze vybombardovat, obsadit, unavit, či uplatit. První bitvu prohrály už v únoru, když nemoci nevěnovaly téměř žádnou pozornost. V druhé bitvě budou muset akceptovat humanitární pomoc z Číny (která už začíná). Mezitím se čínská propagandistická mašinerie stará o to, aby problém, který vláda zpočátku vláda tutlala a zatýkala kvůli tomu varující doktory a novináře, byl nakonec ve světě vnímán jako heroické vítězství. Lze jen těžko očekávat, že nadcházející nerovnováhu v globálním mocenském postavení čínská vláda nevyužije na maximum. Očekávaná vysoká inflace dolaru může být dobrou záminkou pro opouštění globálního dolarového standardu. Na rozdíl od všech předešlých pokusů o jeho opuštění tentokrát nemusí být Spojené státy v kondici, aby tomu zabránily.

Rád bych však zakončil optimistickou tečkou – jak upozorňuje Johan Norberg (GlobalizacePokrok), pandemie není důvodem pro opuštění globalizace, ba právě naopak. Světová koordinace výzkumníků v reakci na nebezpečnou nákazu je nejrychlejší v historii. Díky globalizaci máme dobrou šanci nový virus společně porazit.

Autor článku

Josef Tětek

Josef Tětek

Ekonom s dlouhodobým zájmem o podstatu peněz a Bitcoin. Analytik v TopMonks, spolupracovník Liberálního Institutu. Autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu. @SatsJoseph na Twitteru. Spoluautor podcastu Kryptokec.