Bídníci vs. Notre-Dame

Pavel Jégl
Pavel Jégl | 25. 4. 2019 | 204 komentářů | 9 593

Čert vem boháče, kteří dají na katedrálu hromadu peněz, zato na chudáky kašlou.

Bídníci vs. Notre-Dame

Požár katedrály Notre-Dame přilil oleje do ohně sociálních konfliktů ve Francii. Představitelé žlutých vest i odboroví předáci se pustili do miliardářů, kteří po požáru gotického klenotu oznámili štědré příspěvky na jeho obnovu. Jejich souhrnná výše dosáhla miliardy eur.

Jen považte! Dvě stě milionů eur přislíbila rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové i rodina Arnaultových, vlastnící korporaci LVMH, pod kterou patří desítky obchodních značek luxusního zboží. Dalších sto milionů eur přihodí nadace energetické společnosti Total a miliardář François-Henri Pinault, který kontroluje konglomerát Kering s takovými značkami jako Gucci a Yves Saint Laurent. Desítky nebo jednotky milionů slibují další miliardářské rodiny i banky Crédit Agricole a Société Générale nebo pojišťovna Axa.

Generálního tajemníka velké odborové centrály CGT Philippa Martineze tyto sumy popudily. „Když můžou dát stovky milionů nebo desítky milionů eur na rekonstrukci Notre-Dame, ať přestanou říkat, že nemají na naléhavé sociální problémy,” napsal na Facebook.

Mezi rozhořčené se řadí také jedna z tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová. Na twitterovém účtu cupuje korporace, které během jedné noci na Notre-Dame dají „tak šílené prachy”, a přitom jsou „tak netečné k bídě ve společnosti”.

Smířlivěji a s nadhledem vyjadřuje na Twitteru pocity frustrovaných filozof Ollivier Pourriol: „Victor Hugo děkuje dárcům za velkorysé příspěvky na záchranu Notre-Dame a navrhuje, aby udělali totéž pro Bídníky,“ píše s odkazem na román Victora Huga.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná


Šílené prachy

Hněv v řadách kritiků donátorů posílil bývalý ministr kultury a poradce rodiny Pinaultů, který navrhl, aby firemní dary na obnovu chrámu byly odepsány z daní do výše 90 procent, nejen ze dvou třetin, jak je obvyklé. Svůj návrh odvolal a Pinaultové oznámili, že daňové úlevy ze slíbeného daru žádat nebudou.

Jenže žlutým vestám i odborům to je málo a vyzývají prezidenta Emmanuela Macrona, aby na bohaté filantropy znovu uvalil milionářskou daň – „Když mají na záchranu našeho kulturní dědictví, ať platí lidem.“

Miliardáři si akcí ve prospěch ikonické katedrály zjevně naběhli na vidle, upozornili tím na své peníze. Odboroví předáci a vůdci žlutých vest využili příležitost a vznesli požadavek, aby je položili na oltář sociální politiky. Pokud by nejbohatší Francouzi nebyli tak velkorysí, nestrkali nosy do veřejných věcí a dál si kupovali jachty, tryskáče, opulentní vily nebo rovnou celé ostrovy, mohli mít víc klidu.

Na tom, že největší finance na obnovu památky nabízejí nejbohatší, přitom není divného. Už jen proto, že na rozdíl od francouzské vlády, která je na mizině a má kolosální dluhy, majitelé korporací peníze mají, upozorňuje deník Washington Post. Pro vládu je jejich štědrost dobrá zpráva, protože obnova památky bude stát „šílené prachy“.

Jejich angažmá ve prospěch unikátní památky přitom není mimořádné, byť svým rozsahem nemá precedens. Většina zmíněných firem se už v minulosti podílela třeba na rekonstrukci zámku ve Versailles.

Agentura Bloomberg připomíná, že značka Fendi, součást impéria LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton), přispěla třemi miliony eur na opravy fontány di Trevi v Římě, sesterská firma Bulgari dotovala ve stejném městě dvěma miliony eur opravu Španělských schodů.

Jistě, může v tom být kus zištnosti. Španělské schody i fontána di Trevi jsou místa, která luxusní značky využívají jako pozadí k propagaci svých výrobků. Notre-Dame jako módní molo neslouží, patří však ke kulturnímu dědictví Francie, je jednou z dominant Paříže a součástí identity luxusních francouzských značek, které s ním spojují svou image.

Francie nenávidí Francii

Bývá obvyklé, že národy se v časech ohrožení nebo katastrof semknou. Ve Francii však děsivý požár katedrály tímto způsobem nezafungoval. Naopak, Francouze ještě víc rozdělil.

Jean Garrigues, profesor historie na univerzitě v Orléansu, k tomu deníku Financial Times řekl: „Existuje několik Francií, které se nemají rády, které se nenávidí.“

Notre-Dame tuto chmurnou realitu potvrdila.

Úvodní fotka: Pedro Mar / Shutterstock.com

Autor článku

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval v médiích – v Zemských novinách, centrální redakci regionálních deníků a v Hospodářských novinách. Zasedal v redakční radě Vojenských rozhledů. Kromě psaní se nyní věnuje finančnímu poradenství ve struktuře Partners (pracuje ve VIP kanceláři v Praze-Vinohradech) a svému psovi.