Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bídníci vs. Notre-Dame

Čert vem boháče, kteří dají na katedrálu hromadu peněz, zato na chudáky kašlou.

Požár katedrály Notre-Dame přilil oleje do ohně sociálních konfliktů ve Francii. Představitelé žlutých vest i odboroví předáci se pustili do miliardářů, kteří po požáru gotického klenotu oznámili štědré příspěvky na jeho obnovu. Jejich souhrnná výše dosáhla miliardy eur.

Jen považte! Dvě stě milionů eur přislíbila rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové i rodina Arnaultových, vlastnící korporaci LVMH, pod kterou patří desítky obchodních značek luxusního zboží. Dalších sto milionů eur přihodí nadace energetické společnosti Total a miliardář François-Henri Pinault, který kontroluje konglomerát Kering s takovými značkami jako Gucci a Yves Saint Laurent. Desítky nebo jednotky milionů slibují další miliardářské rodiny i banky Crédit Agricole a Société Générale nebo pojišťovna Axa.

Generálního tajemníka velké odborové centrály CGT Philippa Martineze tyto sumy popudily. „Když můžou dát stovky milionů nebo desítky milionů eur na rekonstrukci Notre-Dame, ať přestanou říkat, že nemají na naléhavé sociální problémy,” napsal na Facebook.

Mezi rozhořčené se řadí také jedna z tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová. Na twitterovém účtu cupuje korporace, které během jedné noci na Notre-Dame dají „tak šílené prachy”, a přitom jsou „tak netečné k bídě ve společnosti”.

Smířlivěji a s nadhledem vyjadřuje na Twitteru pocity frustrovaných filozof Ollivier Pourriol: „Victor Hugo děkuje dárcům za velkorysé příspěvky na záchranu Notre-Dame a navrhuje, aby udělali totéž pro Bídníky,“ píše s odkazem na román Victora Huga.

Finmag v novém!

Finmag předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.


Šílené prachy

Hněv v řadách kritiků donátorů posílil bývalý ministr kultury a poradce rodiny Pinaultů, který navrhl, aby firemní dary na obnovu chrámu byly odepsány z daní do výše 90 procent, nejen ze dvou třetin, jak je obvyklé. Svůj návrh odvolal a Pinaultové oznámili, že daňové úlevy ze slíbeného daru žádat nebudou.

Jenže žlutým vestám i odborům to je málo a vyzývají prezidenta Emmanuela Macrona, aby na bohaté filantropy znovu uvalil milionářskou daň – „Když mají na záchranu našeho kulturní dědictví, ať platí lidem.“

Miliardáři si akcí ve prospěch ikonické katedrály zjevně naběhli na vidle, upozornili tím na své peníze. Odboroví předáci a vůdci žlutých vest využili příležitost a vznesli požadavek, aby je položili na oltář sociální politiky. Pokud by nejbohatší Francouzi nebyli tak velkorysí, nestrkali nosy do veřejných věcí a dál si kupovali jachty, tryskáče, opulentní vily nebo rovnou celé ostrovy, mohli mít víc klidu.

Na tom, že největší finance na obnovu památky nabízejí nejbohatší, přitom není divného. Už jen proto, že na rozdíl od francouzské vlády, která je na mizině a má kolosální dluhy, majitelé korporací peníze mají, upozorňuje deník Washington Post. Pro vládu je jejich štědrost dobrá zpráva, protože obnova památky bude stát „šílené prachy“.

Jejich angažmá ve prospěch unikátní památky přitom není mimořádné, byť svým rozsahem nemá precedens. Většina zmíněných firem se už v minulosti podílela třeba na rekonstrukci zámku ve Versailles.

Agentura Bloomberg připomíná, že značka Fendi, součást impéria LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton), přispěla třemi miliony eur na opravy fontány di Trevi v Římě, sesterská firma Bulgari dotovala ve stejném městě dvěma miliony eur opravu Španělských schodů.

Jistě, může v tom být kus zištnosti. Španělské schody i fontána di Trevi jsou místa, která luxusní značky využívají jako pozadí k propagaci svých výrobků. Notre-Dame jako módní molo neslouží, patří však ke kulturnímu dědictví Francie, je jednou z dominant Paříže a součástí identity luxusních francouzských značek, které s ním spojují svou image.

Francie nenávidí Francii

Bývá obvyklé, že národy se v časech ohrožení nebo katastrof semknou. Ve Francii však děsivý požár katedrály tímto způsobem nezafungoval. Naopak, Francouze ještě víc rozdělil.

Jean Garrigues, profesor historie na univerzitě v Orléansu, k tomu deníku Financial Times řekl: „Existuje několik Francií, které se nemají rády, které se nenávidí.“

Notre-Dame tuto chmurnou realitu potvrdila.

Úvodní fotka: Pedro Mar / Shutterstock.com

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 204 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 25. 4. 2019 09:37

Levičácký Fulda vám určitě vysvětlí, že výrobou parfémů či luxusní módy se dopouštíte tržního přerozdělování (protože asi někdo ty socky nutí ty předražené hadry a parfémy kupovat a pak jim nezbývá na pivo a párky).

Sice tomu nerozumím, ale Julda s Kádrovačkou vám určitě vysvětlí, jak výrobce parfémů okrádá běžného Lojzu, tržně přerozděluje od Lojzy k výrobci parfémů a jak je to nutné kompenzovat státní loupeží.

Až se tady zase ti dva budou vzájemně ukájet adorováním státu (a zároveň se pohoršovat nad masovou migrací vyznavačů obřízek a kamenování), tak jim s radostí vysvětlím, že za tu imigraci právě může ten jejich zbožňovaný stát (frontex jim dělá lodní taxi, stát dotuje pašerácké neziskovky, stát lidi z Afriky a Asie láká do Evropy na dávky a zdravotnictví zdarma, stát potlačuje veškerý odpor proti imigraci).

+34
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 25. 4. 2019 15:15

"Loupež je, když někdo někomu vezme jeho peníze násilím, nebo pod pohrůžkou násilí. " Jak říkám. S omezeným primitivem Vašeho ražení nemá cenu na tohle téma vést žádné debaty. :-)

-14
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK