Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Hokynář u kazisvěta

Luboš Palata
Luboš Palata
11. 3. 2019
 62 494

Pro české hospodářství Babišova cesta do USA úspěch nebyla. I proto, že se na ni premiér osobně nedostatečně připravil.

Hokynář u kazisvěta

Je skvělé, že český premiér byl přijat v Bílém domě. A to ve formátu a s poctami, které se, jak jen to bylo možné, blížily poctám poskytovaným hlavě státu.

Andrej Babiš navíc nejen při samotném setkání s americkým prezidentem, ale i při většině dalších jednání vystupoval dobře. Hovořil často o demokracii, o odkazu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, o spojenectví s USA a důležitosti našeho členství v NATO.

Český premiér mluvil slušnou angličtinou, měl nabitý program, včetně setkání s americkými investory nebo s „přáteli Česka“ v americkém kongresu, ze strategického hlediska byla velice důležitá i jeho návštěva u šéfky CIA Giny Haspelové.

Je možné, že i díky silným vazbám Donalda Trumpa na Česko – ostatně dvě jeho starší děti, které hrají důležitou neformální roli v jeho administrativě – jsou polovičními Čechy, se podařilo Babišovi s Trumpem navázat něco, co premiér nazval „osobním vztahem“. Potud vlastně všechno dobře.

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.


Babiš nehájil evropské, a tedy ani české zájmy

Z ekonomického hlediska ale Babišova návštěva úspěšná nebyla. Nebyl na ní podepsán ani připraven jediný kontrakt. Vysmívaný Apple Store na Staroměstském náměstí v Praze by třeba i mohl být třešinkou na dortu – kdyby byl nějaký dort.

Obchodní vztahy s USA se pro Česko nevyvíjejí dobře. Dokonce by se dalo říct, že kvůli Trumpově politice Amerika především směřují k možná největší krizi za desítky posledních let.

Připomeňme, že jedna z prvních věcí, kterou Donald Trump udělal, bylo rozstřelení vrcholících jednání o americko-evropské investiční a obchodní dohodě TTIP. Ta, pravda, v některých částech Evropy narážela na odpor, mohla ale obchodně i civilizačně propojit Evropskou unii a USA, dva navzájem politicky i lidsky nejbližší ekonomické bloky světa, víc než kdykoli předtím.

Místo dohody s Evropskou unií má ale buldozer Trump našlápnuto na obchodní válku s ní. Válku, ve které tahají USA vůči půlmiliardovému unijnímu bloku za kratší konec. Aby za něj netahaly, musí postupovat politikou rozděl a panuj. A k tomu jsou dobří politici typu Andreje Babiše, kteří nad společný evropský zájem stavějí vlastní hokynářské ego. A jen se tetelí blahem, jak doma prodají, že je přijali v Bílém domě.

Pokud Trump zavede drakonická cla na dovoz aut z Evropy, je to útok na srdce české prosperity, automobilový průmysl. Pravda, neodnesla by to přímo Škodovka, ale její mateřský koncern VW už ano, a to velmi těžce. O desítkách českých firem vyrábějících autodíly pro evropskou produkci ani nemluvě.

Babiš sice cla a hrozbu obchodní války zmínil a snažil se prý u Trumpa apelovat, aby zavedení cel aspoň odložil na dobu po evropských volbách, stěžejní bod rozhovoru s Trumpem ale z tématu neudělal, byť pro Česko to stěžejní bod nepochybně je. Na takovou debatu se ale český premiér nepřipravil, ostatně to veřejně přiznal. „Nemám o jednání USA a EU o clech dostatek informací. Neznám celý kontext, mandát ani strategii Evropské komise,“ přiznal premiér státu, který vyrábí nejvíc aut na hlavu na světě.

Inu, nevyrábějí se v Agrofertu, nabízí se jedovatá poznámka.

Nenechat se rozdělit

Trump, který mimochodem nadšeně přivítal brexit, největší katastrofu, která se na Evropskou unií a český průmysl řítí, je po desítkách let první americký prezident, který sice bere Evropu jako bezpečnostního partnera. Ekonomicky v nás ale vidí pokud ne nepřítele, tak minimálně soupeře.

Proto je klíčové, aby Česko jasně podporovalo jednotné unijní vyjednávání s USA, samozřejmě i s tím, že máme i při jednání s Amerikou své specifické národní zájmy. Je s podivem, jak málo je český premiér hájí a jak málo o dění kolem obchodu s USA, pro Česko klíčovém, ví a jak málo je schopen a ochoten naše zájmy ve Washingtonu prosazovat.

Trump je pro Česko a celou Evropu za mnoho, mnoho let nejhorší prezident. I tak je ale třeba udržet přátelské vztahy a zachránit z euro-amerického partnerství, co se dá. Pokud ale Trump razí heslo Amerika především, není odpovědí Babišovo Především Česko, ale to, že se český premiér bude v USA chovat především jako státník země Evropské unie. Protože jen jako součást Unie je Česko Spojeným státům rovnocenným hráčem, nebo možná v něčem i silnějším. A to je něco, čemu i „kazisvět“ Donald Trump nakonec rozumí.

Autor je redaktor Deníku. Foto Profimedia.cz

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
8
+

Sdílejte

Diskutujte (37)

Vstoupit do diskuze
Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského... Více

Související témata

andrej babišautomobilový průmyslcladonald trumpeuevropská unieobchodní válkattipusa
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo