Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vláda dává, vláda bere

Žranice končí. Vláda počítá, kolik stála, přemýšlí, jak vyjít s tím, co zbývá, a kde si zajistit dodatečný příjem.

Česká ekonomika začíná zpomalovat. A tak vláda koncem ledna, kdy projednávala rozpočtový výhled na příští rok, dospěla k poznatku, že nebude mít na své sliby.

Andrej Babiš však pohotově vyklopil, co s tím. Pravil, že se bude šetřit a k tomu se zvýší některé daně. Ministryně financí Alena Schillerová pak navrhla snížit o desetinu počet státních zaměstnanců, s výjimkou policistů a učitelů. (Na koaliční radě požadavek zmírnila na 24 800 zaměstnanců.)

Vyhazujeme a daníme

Takže obrat. Když v roce 2014 spolu ANO a sociální demokraté (v trojce s lidovci) začali vládnout, pracovalo pro erár 416 tisíc státních zaměstnanců. Na letošní rok je jich v tabulkách už 470 tisíc, reálně něco přes 450 tisíc.

Dá se ale věřit tomu, že vláda vskutku zredukuje armádu zaměstnanců o desítky tisíc? Na to sociální demokraté sotva přistoupí. Jejich šéf Jan Hamáček už opáčil, že ti, kdo stojí za plánem škrtat zaměstnance, musí říct, které činnosti státu chtějí zrušit.

Lze nicméně předpokládat, že samotné škrty v provozních nákladech ministerstev nakonec stačit nebudou. K tomu, aby se rozpočet na rok 2020 dostal na plánovaný schodek 40 miliard chybí 49,3 miliardy. To je hromada peněz.

Babiš proto zmínil také zvýšení daní. „Jsou oblasti, na které bychom se měli podívat. Například zdanění tvrdého alkoholu, digitální daň. Velké rezervy zdanění jsou u pojišťoven,“ pravil premiér. Den na to řekl, že si to vymysleli novináři. Krátce poté, však Schillerová přiznala, že nejspíš bude potřebné tyto daně zvýšit. Zmínila i vyšší spotřební daň z cigaret.

Takže kdoví, jestli nakonec vláda nebude zavádět třeba bankovní daň. Babiš to dnes odmítá. Ale zítra?

Anketa

Za dva roky...

Škrt přes důchodovou reformu

Koaliční kabinety Sobotkův a Babišův i Babišův a Hamáčkův rozhazovaly peníze plnými hrstmi na všechny strany, sypaly je z rozpočtu jako Servác, jeden z Werichových tří veteránů, vyklepával zlaťáky z magického a bezedného měšce. Jenže takový měšec nikdy neměly.

Budiž vyšší platy učitelů a vyšší důchody. Copak ale bylo hospodárné přidávat všem státním úředníkům částku, která v procentním vyjádření několikanásobně převyšuje hospodářský růst? Za exemplární příklad vládní rozmařilosti se pak dá označit ze tří čtvrtin dotované jízdné pro studenty a penzisty.

Co je ale podstatné: Vláda se sliby není u konce. Plán „obědy pro (všechny) školáky“ Babiš odpískal, byť ho ještě nedávno označil za „skvělý“, zbývají ale další sociální výdobytky – třeba vyšší rodičovská, anebo zálohované výživné, kdy za neplatícího rodiče vyrovná alimenty státní rozpočet (daňoví poplatníci). Mnohem víc financí bude kabinet potřebovat na chystaný národní investiční fond.

Kromě toho koaliční partneři slíbili konec superhrubé mzdy a návrat ke mzdě hrubé. S tímto slibem v koaliční smlouvě spojili nižší daň z příjmu. Není jisté, zda se jí od vlády dočkáme a zda bude stát za to.

Jisté však je to, že kabinet nemusí hledat finance na reformu důchodů. Rezignuje na ni, byť ji má jako prioritu ve vládním prohlášení. Téma rozčísla ministryně práce Jana Maláčová, která reformu důchodů označila za „zprofanované úsloví“ a důchodová komise pod jejím dohledem bude usilovat o spravedlivé penze. A kdyby snad na „spravedlnost“ nebylo, pak jednoduše stačí zvýšit odvody, odvětila ministryně.

Na závěr rekapitulace:

  • Vláda zjišťuje, že nemá Servácův bezedný měšec se zlaťáky a musí šetřit a propouštět.
  • Premiér vzápětí oznamuje, že se zvýší některé daně.
  • Premiér to popírá.
  • Ministryně financí potvrzuje, že některé spotřební daně se zvýší.
  • Ministryně financí ujišťuje, že přece jen bude líp, protože se sníží daň z příjmů.

Na co to ukazuje? Třeba na to, že vláda fakt maká. A také na to, že se premiér, který vykládá, jak je důležité mít neměnné a přehledné daně, nedá brát příliš vážně.

Fotografie nejlepší ministryně financí v české a československé historii: Petr Topič / Mafra / Profimedia

 

 

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 137 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 11. 2. 2019 10:40

"Copak ale bylo hospodárné přidávat všem státním úředníkům částku, která v procentním vyjádření několikanásobně převyšuje hospodářský růst?"

No jasně, ale proč vůbec odvozovat platy státních úředníků od hosp.růstu, na kterém nemají žádnou zásluhu (spíše mu házejí klacky pod nohy)?
Nakonec přeci ani penzisti nemají žádnou zásluhu na růstu produktivity práce. Není trochu drzé celý život pracovat socialisticky a pak chtít kapitalistické penze, chtít podíl na tom, že dnes lidé pracují více a efektivněji, než brigádníci socialistické práce? Podle mne to je drzost na druhou - protože kapitalisticky pracující lidé platí penze socialisticky (polo)pracujícím a sami již žádné penze NEDOSTANOU, protože na ně za 20 let nebude.

___________________________

Nicméně je zjevné, že žádná skutečná reforma penzijního systému, která by zajistila jeho dlouhodobou udržitelnost (i přes nepříznivý demografický vývoj a rostoucí státní dluhy) se nepřipravuje.
Žádný politik si nechce pod sebou podříznout větev a říct penzistům a lidem těsně před penzí (50+), že se penze musejí zreformovat, omezit, zmrazit valorizace, atd...
I kdyby za pár let přišla nějakým nedopatřením zodpovědnější vláda, bude již pozdě. Kde nic není ani smrt nebere. Vem chlup na dlani, když tam není. Když se peníze projedí, tak pak už prostě nejsou a můžete mít papír schválený 99% většinou, opatřený třiceti kulatými razítky a sedmadvaceti kolky a přesto na tom nic nezměníte.

+85
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 2. 2019 09:16

tato vláda je nejvíce perzekuovaná ze všech. tolik prachů kolik se vydalo na protivládní akce , tisk, televize , by stačilo na 5 let rozpočtu dalšího volebního období , zajímavé je že se nikdo nepozastavuje nad tím kde se tyto peníze berou , , odkud , kdo sponzoruje tyhle akce ? napadá mne jediné řešení - zahraničí , EU? Babišovi se daří ,a opozice která leze do zadku EU se to velmi nelíbí , pokud by jsme se se dostali někam výš než potřebují mohlo by se stát že se přijde na hospodaření minulých vlád opozice . nedivím se Babišovi že v něm občas bouchnou saze a nazve věci správnými slovy viz Kalousek .tisk místo štvavých článků by se měli starat o blaho voliče ne pravý opak

-165
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK