Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Snižování daní problém s ráji nevyřeší

Michal Kašpárek | 22. 4. 2016 | Vstoupit do diskuze – 18 komentářů

Nulové sazbě a mlčenlivým bankám se konkurovat nedá.

Snižování daní problém s ráji nevyřeší

Čeští politici začínají – přinejmenším na oko – zkoumat, jak zabránit vyvádění příjmů jedinců a firem do daňových rájů. Represím, které navrhují koaliční strany, oponuje ODS a TOP 09. „Čím více snížíte zdanění, tím více demotivujete k tomu, aby někdo utíkal do daňových rájů,“ nechal se hned po vypuknutí skandálu Panama Papers slyšet Miroslav Kalousek.

Kalousek sice ještě jako ministr financí prosadil v roce 2012 zvýšení daní pro lidi s příjmy nad sto tisíc měsíčně, jenže největší problém jeho postoje tentokrát (na rozdíl od mávání tibetskou vlajkou) není v tom, že by byl pokrytecký. Je hlavně neefektivní.

Vyhnání z ráje

Žijeme v daňovém pekle?

Naše kulturní tradice už je taková, že předpokládáme-li místo věčného blaha, je to zároveň předpoklad místa věčného utrpení. Říkáme-li tedy, že někde je daňový ráj, zároveň jako bychom říkali, že někde jinde je daňové peklo. Josef Tětek má za to, že je blíž, než by mnohý čekal. Že v něm žijeme.

Nebe, peklo, ráj – jakou platím daň?

Nulu netrumfneš

Snížení daní je samozřejmě legitimní politický cíl a někdy může mít dobré výsledky. Kalouskově myšlence neupírám dílčí platnost: část lidí a firem s hraničními zisky by po snížení daní skutečně přišla o důvod zakládat společností v rájích, protože to taky něco stojí.

První háček takového idealistického pohledu spočívá v tom, že těm úplně nejbohatším, kteří odklánějí nejvíc, nikdy nelze nabídnout nic lákavějšího než nulu.

V celosvětovém volném konkurenčním boji několika stovek ministrů a ministryň financí o co nejnižší sazby se totiž vždycky najde někdo ochotný jít ještě níž. Zdá se navíc, že jejich soutěž už má nepřekonatelného vítěze: Britské Panenské ostrovy. Žádný z osmadvaceti tisíc jejich obyvatel nemusí platit daň z přidané hodnoty, majetkové daně ani daně z příjmů právnických osob a většina neplatí ani daň z příjmů fyzických osob. Komunitě o tisíc hlav menší, než kolik lidí bydlí v Kroměříži, totiž k uživení veřejných institucí pomáhá hlavně to, že miliardáři z celého světa posílají na ostrovy koncese za vedení firem, ve kterých ukrývají zisky.

Panamská agentura Mossack Fonseca, jejíž praktiky Panama Papers odhalují, právě na Britských Panenských ostrovech založila sto tisíc z celkem dvou set tisíc „skořápek“ pro své klienty.

Hardcore libertariáni namítnou, že až se všechny státy dostanou na nulové sazby, můžou si začít konkurovat cenou koncesí. Dobrý byznysplán pro nějaký ještě menší mikrostát, odkud by ze dne na den začaly do světa chodit faktury za drahé konzultace. Špatný byznysplán pro všechny ostatní místa na světě. Včetně Britských Panenských ostrovů.

Anketa

Podaří se politikům vymyslet recept proti daňovým rájům?

Útěk z ráje… do ráje

Pak si ještě v analýzách Panama Papers všimněte půvabného detailu: kolik obyvatel daňových rájů nebo obecněji zemí s nízkými daněmi odklánělo s pomocí Mossack Fonseca svůj majetek do jiných daňových rájů. Ruský prezident Vladimír Putin a řada jeho spoluobčanů, prezident Spojených arabských emirátů, vlivní lidé z Pákistánu, Kazachstánu…, ti všichni by své příjmy běžně danili v zemích se složenou daňovou kvótou výrazně nižší, než k jaké by se byl kdy Kalousek schopný proškrtat.

Ráje totiž poskytují úkryt nejen před berními úředníky, ale i před policisty a prokurátory. Jejich bankám jsou nějaké služební odznaky a soudní příkazy ukradené. Na to by bylo dobré v pravicové adoraci státečků parazitujících na globální ekonomice nezapomínat.

Stejně jako na to, že navzdory nulovým sazbám některých daní nejde o utopické svobodné společnosti s ústavou opsanou z Ayn Randové. Panama sice neúčtuje daň ze zisku dosaženého mimo Panamu, a dokonce se jako jedna z pouhých čtyř zemí odmítá o takových penězích bavit s ostatními státy. Hayek likes this. Jenže pokud byste v ní chtěli péct rohlíky, vozit lidi autobusem nebo jinak doopravdy podnikat, ze zisku vám vláda vezme 25 procent – víc než v Česku.

Abych ušetřil čas strávený psaním naštvaných komentářů těm, kteří do Karibiku odklonili svoji funkční gramotnost: nepřesvědčuju o tom, že se daně nemají snižovat. Přesvědčuju o tom, že snižování daní nijak významně nezbrzdí odklon miliard do daňových rájů. Represe by tentokrát byla efektivnější. Představit si pod tím můžete uvalení hospodářských embarg na státy samotné, plus zavedení trestů pro ty jednotlivce a firmy, kteří si z nich objednávají služby.

Stačí k tomu málo. Chtít.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 18 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Tomáš Macháček | 22. 4. 2016 02:25

"Na to by bylo dobré v pravicové adoraci státečků parazitujících na globální ekonomice nezapomínat"

A teď ze socanštiny do češtiny, prosím?

Ale jo, nějaký náznak postřehu by tam byl. Jak už to tak bývá, ten chudáček je naprosto utopený v kotli "liberálně" socialistické omáčky. Ok, daňové ráje přijímají i peníze od zločinců a politiků (měl jsem je vůbec dělit?). To bude solidní základ pro vydírání takových zemí. Lidu se další šmírování jejich účtů, emailů atd. prodá tak, že jde přece o ty ráje, Máňo. A tam se přece schovávají jen zbohatlící, pedofilové, drogoví dealerové a kdo ví kdo ještě. Vzhledem k tomu, že na Panenských ostrovech si schová peníze jen málo lidí, co dělá v Kolbence a kupuje u Agrofertu, tak by to mohlo být populární.
Co samozřejmě socani neuznávají je to, že tam bude i nemálo naprosto legitimních vlastníků. Tedy lidí a firem, které bez jakéhokoliv donucení směnili se svými zákazníky peníze za poskytnuté služby a výrobky, a teď by si rádi těch peněz užili, aniž by jim nějaká z cca 190 největších světových mafií šacovala kapsy. V principu se to neliší od toho, když "proletář" natře sousedce plot a dostane za to tisícovku, kterou nepřizná. Zmrdská taktika je samozřejmě rozdělovat vykořisťované jakože: "Bohatí vás okrádají tím, že se nenechají okrást". Kulový! Státy okrádají všechny produktivně se živící jedince a to oni jsou opravdovými zločinci. Baví Kašpárka dělat jim užitečného idiota?
A samozřejmě jako spotřebitel mám zájem o to, aby takový Google své (na daních ušetřené) použil na další vydělávání (tj. nabízením lepších služeb). Ale to ne. Státy budou nadále vysávat život ze všeho, co se ještě hýbe.

No, jak bych to shrnul, aby tomu rozuměl každý Kašpárek...? - Daňové ráje nemůžou za vaše posraný životy! :-)

+58
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Ibrahim Kováč | 23. 4. 2016 17:52

"První háček takového idealistického pohledu spočívá v tom, že těm úplně nejbohatším, kteří odklánějí nejvíc, nikdy nelze nabídnout nic lákavějšího než nulu."

A kde presne je problém s tým, aby sme im tu nulu dali? A spolu s nimi aj tým trochu bohatým, aj tým normálne bohatým, aj tým málo bohatým a aj tým úplne najmenej bohatým? Proste nevyberať od ľudí žiadne dane.
================


"Hardcore libertariáni namítnou, že až se všechny státy dostanou na nulové sazby, můžou si začít konkurovat cenou koncesí. Dobrý byznysplán pro nějaký ještě menší mikrostát, odkud by ze dne na den začaly do světa chodit faktury za drahé konzultace. Špatný byznysplán pro všechny ostatní místa na světě. Včetně Britských Panenských ostrovů.

Prečo by ma malo trápiť, že si niekto vymyslel zlý byznysplán? Netrápi ma to pri súkromných firmách, netrápi ma to pri štátoch (Ostatne štát je opäť len spolok nejakých ľudí, v podstate nelíšiaci sa od súkromnej firmy). Založiť si byznys plán na vydieraní a výpalnom je proste zlý nápad, nech si vymyslia iný.
================

"Ráje totiž poskytují úkryt nejen před berními úředníky, ale i před policisty a prokurátory. Jejich bankám jsou nějaké služební odznaky a soudní příkazy ukradené. Na to by bylo dobré v pravicové adoraci státečků parazitujících na globální ekonomice nezapomínat."

A to je snáď zle? Výbercovia daní, policajti a prokurátori sú zamestnanci mafiánskeho spolku vydieračov, zlodejov a vrahov. Čo je zlé na tom, že existujú ľudia, ktorí ma pred nimi chránia? Mne to príde naopak ako veľmi záslužná činnosť.
================

"Stejně jako na to, že navzdory nulovým sazbám některých daní nejde o utopické svobodné společnosti s ústavou opsanou z Ayn Randové. Panama sice neúčtuje daň ze zisku dosaženého mimo Panamu, a dokonce se jako jedna z pouhých čtyř zemí odmítá o takových penězích bavit s ostatními státy. Hayek likes this. Jenže pokud byste v ní chtěli péct rohlíky, vozit lidi autobusem nebo jinak doopravdy podnikat, ze zisku vám vláda vezme 25 procent – víc než v Česku."

A to má byť argument v prospech vysokých daní všade po svete? Alebo čo chcel vlastne autor povedať týmto výrokom? To mi príde ako povedať, že je v poriadku že naši ľudia vám budú lámať ruky, pretože tí druhí ľudia vám síce ruky nelámu, ale lámu prsty niekomu ďalšiemu? WTF? Lámanie prstov nech si riešia tí, ktorým tie prsty sú lámané. 25% daň a rohlíkov a autobusov nech si riešia tí, ktorí ju platia.
================

Přesvědčuju o tom, že snižování daní nijak významně nezbrzdí odklon miliard do daňových rájů. Represe by tentokrát byla efektivnější. Představit si pod tím můžete uvalení hospodářských embarg na státy samotné, plus zavedení trestů pro ty jednotlivce a firmy, kteří si z nich objednávají služby.

Áno, trebárs zabíjanie ľudí aj za banálne prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti by nepochybne bolo efektívnejšie v odstránení pirátov ciest než rozosielanie pokút a nutnosť dokazovať materiálny aspekt. Ale to neznamená, že je to správne.


Celým článkom sa ako smrad za fekálom tiahne autorova nevyrieknutá premisa, že dane je správne platiť a od toho sa odvíja jeho argumentácia. Ak táto premisa platí, potom má autor článku vo všetkom pravdu. Lenže táto premisa je nepravdivá, takže akákoľvek argumentácia je zbytočná. Dane a celý mechanizmus fungovania štátu sa nijak nelíši od mechanizmu fungovania mafie a vyberania výpalného. Bohužiaľ autor to nevidí a tak mu vychádzajú nezmysly.

-6
+
-