Evropská centrální banka likviduje euro. Jak chránit své peníze

Richard Sulík
Richard Sulík | 11. 3. 2015 | 5 komentářů | 8 413

Na rozdíl od Slovenska není Česko v eurozóně. To ovšem neznamená, že útok, který na euro podniká Evropská centrální banka, se nás netýká. Doporučení ekonoma (a euroskpetického europoslance Richarda Sulíka) platí pro Čechy jako pro Slováky.

Evropská centrální banka likviduje euro. Jak chránit své peníze

Od předvčerejška vykupuje Evropská centrální banka (ECB) dluhopisy členských států. Vyčlenila si na to 60 miliard eur. Měsíčně a minimálně do září 2016! To znamená, že v příštích 19 měsících nalije na trhy přes bilion eur. Přes 2500 eur na každého obyvatele eurozóny. Evropská centrální banka sice má vykupování dluhopisů členských států zakázané, ale už jsme si zvykli, že pro eurozónu není porušování vlastních pravidel problém. O to důležitější je si promyslet, jak na tom vydělat. Nebo aspoň netratit.

Kdo šetří, má za tři… roky o dost míň

Nejprve je potřeba si uvědomit, co se vlastně stane, když Evropská centrální banka bude měsíc co měsíc vykupovat státní dluhopisy za 60 miliard eur.

Za prvé stoupne poptávka po dluhopisech (k existující dnešní poptávce přibude poptávka generovaná penězi od Evropské centrální banky), to znamená, že klesne jejich výnos. Na státních dluhopisech se bude vydělávat ještě míň než dosud. To znamená, že lidé (nebo nejrůznější investiční fondy) budou investovat jinam – do akcií a do nemovitostí

Je tedy namístě očekávat růst cen akcií a nemovitostí; můžeme se těšit na další bublinu a dřív nebo později taky na její splasknutí. Pak zas budou všichni brečet, jak je zasáhla krize. Budou se tvářit, že spadla z nebe, i když si ji způsobili sami.

Za druhé se státy budou ještě víc zadlužovat; je to logické, protože přece poroste poptávka po státních dluhopisech, zadlužit se bude jednodušší a lacinější. Zadlužování bude bránit vlastně už jen jakýsi Pakt růstu a stability – který je zemím jako Francie nebo Itálie nanejvýš k smíchu.

Když bude na trhu hodně peněz – a uvědomme si, že Evropská centrální banka ty peníze nemá, a tedy si je vytvoří, což není nic jiného než pověstné „tisknutí peněz“, které ještě nikdy neskončilo dobře – když tedy bude na trhu hodně peněz, úroky zůstanou nízké a přijde inflace. Nejprve vzrostou ceny nemovitostí a dřív nebo později i ceny zboží. Dá se čekat, že úroky budou dlouhodobě nižší než inflace: jinými slovy, kdo šetří, ztrácí, profituje ten, kdo se zadlužuje.

Pořiďte si dluhy, zbavte se peněz

  • Kdo nemá peníze, ať si pořídí dluh, ať si třeba vezme hypotéku: úroky jsou nízké a zřejmě nízké i zůstanou a ceny nemovitostí zatím silně nerostou. Je dobré si uvědomit, že to zřejmě udělá víc lidí, takže nájmy (výnosy z nemovitostí) budou zřejmě klesat. Nejlepší tedy je vzít si hypotéku na nemovitost, kterou bude člověk sám užívat.
  • Kdo má peníze, ať je nedrží jako peníze. Investujte do akcií – nejlepší je kopírovat nějaký index nebo investovat do fondu, který kopíruje nějaký index, a myslím, že momentálně nejlepší index je DAX. Pokud akcie firem, pak takových, které silně exportují (nebo jsou subdodavateli německých exportních firem), protože pro Německo je už dnes euro příliš slabé a bude ještě slabší, což znamená, že německému exportu se bude dařit ještě víc.
  • Počítejte s tím, že euro zůstane slabé, ba že možná bude ještě slabší. Experti dokonce očekávají kurz euro – dolar jedna ku jedné. Otázka je, co udělá zlato, které se poměrně dlouho drží na 1200 amerických dolarech za unci. Každopádně investice do zlata je opravdu dlouhodobá záležitost. Pokud koupíte zlato nebo něco podobného (diamanty, platinu…) a budete to mít v bance v osobním trezoru, zjistěte si, na jakou částku jsou trezory pojištěné.
  • Sledujte dánskou korunu. Dánové dnes mají ten samý problém jako Švýcaři před třemi lety – lidé se utíkali k franku a ten posílil daleko nad výkon ekonomiky. Tak se švýcarská centrální banka rozhodla bránit kurz 1,2 franku za euro. Neudržela ho, nedávno ho musela pustit, protože má plný trezor eurodluhopisů (80 procent bilanční sumy). Frank okamžitě vyletěl nahoru a pár lidí slušně vydělalo. Uvidíme, co udělají Dánové, ale odhaduji, že dánská koruna bude posilovat.

Netřeba chodit daleko, sledujte dánskou korunu zde

Zdroj: peníze.cz

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Vlhko v základech

Evropská centrální banka likviduje euro, likviduje naši měnu, aby zakryla problémy jižních zemí. Konkrétně, aby zakryla fakt, že země jako Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Itálie nemají šanci dlouhodobě přežít v měnové unii se zeměmi, jako je Německo nebo Nizozemsko. Je to, jako když máte vlhké základy domu a odporné skvrny na zdi. Investujete do barvy, abyste skvrny přetřeli – problém neodstraníte, jen ho chvíli není vidět, a jednoho dna, může to klidně trvat i hodně let, se vám dům zřítí.


S autorovým souhlasem přeloženo z jeho webu sulik.sk

Autor článku

Richard Sulík

Richard Sulík

Slovenský podnikatel, politik a ekonom.