Velký investiční seriál: Necháte si hypotéku zaplatit investicemi?

Daniel Tácha
Daniel Tácha | 23. 12. 2014 | 5 komentářů | 41 502
conseqfinanční pákafinanční poradenstvífixacehypotékyinvestice

Když si vezmete hypotéku, počítáte s tím, že patnáct, dvacet nebo pětadvacet let musíte každý měsíc zaplatit pár tisícovek. Zvažte, jestli se vám nevyplatí zároveň pravidelně investovat do podílového fondu. Výnosy vám můžou zaplatit ne nevýznamnou část hypotečního úvěru. Opatrnosti ale není nikdy nazbyt.

Velký investiční seriál: Necháte si hypotéku zaplatit investicemi?

Splácení hypotéky a pravidelné investice mívají dvě věci společné. Pravidelnost a dobu trvání – v obou případech jde, jak praví žurnalistická floskule o běh na dlouhou trať, případně jak praví floskule finančnická o dlouhý časový horizont. Pokud se člověk pustí do obojího najednou, bude mít dobrý odhad a dodrží pravidla investorské obezřetnosti, s velkou pravděpodobností se splátky hypotéky a výnosy z investic alespoň částečně navzájem požerou. Pochopitelně je ale potřeba nastavit správný poměr a při investování se jednak nedržet příliš při zemi, především se ale nepouštět do adrenalinových sportů. V praxi to znamená vybrat si rozumný podílový fond nebo ještě lépe, abychom nesázeli na jedinou kartu, podílové fondy.

Na hypotéku dejte míň, peníze rozumně investujte

Finanční poradci doporučují myslet na investice do fondů už při sjednávání hypotéky, pochopitelně je k nim ale možné přistoupit, i když vám hypotéka už běží. Pokud to finanční situace dovolí, je možné prostě přidat pravidelnou investici k seznamu trvalých příkazů, jinak je ale možné – a asi je to pravděpodobnější možnost – prodloužit si dobu splácení hypotéky, tím snížit měsíční splátku a ušetřené peníze investovat. Pokud se podaří nashromáždit z investic dost peněz, je pak případně možné hypotéku umořit předčasně.

„Lidé o této možnosti nevědí a v bance jim o ní neřeknou. Peníze, které klient ‚ušetří‘ na nižší splátce hypotéky, může dát do fondu. Tam své peníze zhodnocují a jsou při tom přitom osvobozeni od daně z výnosu,“ vysvětluje finanční poradkyně společnosti Partners Michaela Martincová. Ona sama většinu svých klientů přesvědčila, že takto kombinace je rozumná. Člověk do fondů investuje peníze, které by jinak dával bance. Takto z nich ale získává výnos,“ dodává.

Nevíte, kde začít?

Kde ale hledat podílové fondy, které vám poslouží přesně podle vašich představ? Využijte bezplatnou Hot Line investiční společnosti Conseq, partnera našeho Velkého investičního seriálu

800 900 905

Nebo vyzkoušejte podílové fondy této společnosti:

Případně také populární fondy životního cyklu, v nichž se složení portfolia automaticky přizpůsobuje tomu, v jaké fázi životního cyklu se investice právě nachází:

Logo Conseq

Příklad

Podle Richarda Siudy ze společnosti Conseq Investment Management je kombinaci podílového fondu a hypotéky potřeba minimálně uvážit. Pro ilustraci uvádí příklad rodiny, která splácí hypotéku ve výši 1,8 milionu korun s úrokem fixovaným ve výši necelých tří procent a délkou splácení nastavenou na 15 let. V prvních pěti letech – což je standardní doba fixace úroku – vychází měsíční splátka na 12 450 korun

Pokud by se rodina rozhodla hypotéku prodloužit na 25 let, bude platit měsíčně 8500 korun. Na splátce tedy měsíčně ušetří takřka čtyři tisíce korun. Po patnácti letech, kdy původně chtěli hypotéku mít splacenou, budou mít vůči bance ještě závazek zhruba 900 tisíc korun. Pokud by ušetřené čtyři tisíce každý měsíc investovali do podílového fondu, za 15 let budou při průměrném ročním výnosu těch 900 tisíc mít. A pokud bude výnos vyšší, pak nejenže hypotéku budou moci splatit v původním termínu, ale ještě zinkasují peníze navíc,“ vysvětluje Richard Siuda.

Pokud by tedy podílový fond dosáhnul lepšího výnosu než tři procenta ročně, rodině se docela jistě vyplatí vzít si k hypotéce ještě podílový fond. Pokud by ale na takový výnos nedošlo, investice se nevyplatí. Člověk vždycky podstupuje určité riziko. V tomto případě je ale výrazně eliminováno dlouhým horizontem a tím, že se investuje pravidelně, vhodné je využít i program životního cyklu,“ říká. Při zhodnocení 5,5 procenta ročně, dodává Siuda, by rodina po 15 letech prostřednictvím fondu naspořila a vydělala víc než milion korun – z něj může pohodlně doplatit hypotéku a ještě by jí víc než sto tisíc zbylo.

Anketa

Mít dneska hypotéku, přivydělávali byste si na ni investicemi?

Jistý výnos a úroky

V tomto světle vypadá možnost kombinovat hypotéku s podílovým fondem jako jasná volba, vždycky je ale třeba mít na mysli, že kombinace s sebou nese také rizika.

Riziko, že podílový fond, který si člověk zvolí, nedosáhne na potřebný výnos, už jsme zmínili. Člověku by pak zůstala delší hypotéka (a delší splácení znamená také ve výsledku dražší půjčku) a peníze utopené nebo v lepším případě nepříliš dobře zhodnocené ve výkonnostně slabém podílovém fondu.

Podle Richarda Siudy ovšem není tento scénář za předpokladu, že si zájemce všechno dobře propočítá a rozhodne se pro správný fond, příliš pravděpodobný. Riziko slabého výnosu podílového fondu podle jeho slov do značné míry eliminuje delší investiční horizont, který odpovídá době splácení hypotéky. „Kombinace má smysl pouze při skutečně dlouhodobém investování, naopak kratší horizont činí z kombinace poměrně hazardní hru. Jedná se vlastně o investici s pákovým efektem – investuji vypůjčené peníze,“ říká Siuda.

Další riziko je riziko rostoucích úrokových sazeb. Tedy to, že po uplynutí doby, na kterou má člověk u hypotéky zafixovaný úrok, mu banka nabídne úrok podstatně vyšší a ani u jiných bank nebudou k mání úroky srovnatelné s těmi původními. Znamená to pochopitelně růst nákladů na splátky hypotéky a pokles výhodnosti kombinace s investováním.Pro kombinaci hypotéky a podílového fondu je tedy potřeba zvolit  co nejdelší fixaci, aby měl klient jistotu, že úrok z hypotéky mu banka jen tak nezvedne. Dlouhodobá fixace riziko růstu úroků eliminuje,“ říká Richard Siuda.

Podle něj je však nutné zohlednit dobu fixace hypotéky spolu s investováním do podílového fondu i s privátními cíli. Bylo by například nevýhodné zvolit si dlouhodobou fixaci u člověka, který si pro sebe kupuje malý byt, když už v momentě sjednání hypotéky předpokládá, že za několik let bude mít rodinu a bude potřebovat nemovitost jinou. Tedy, že se bude stěhovat, byt prodá, bude chtít například hypotéku zlikvidovat. V ten moment se totiž může ukázat, že jeho investice do podílových fondů nebyla ve vztahu k „vydělání si na hypotéku“ za až tak výhodná.

Hypotéky: Bože, jak hluboko jsme klesly!

Indexy průměrných úrokových sazeb hypoték GOFI 70, 85, 100, které vám přinášíme ve spolupráci se společností GOLEM FINANCE, jsou sestavovány na základě nabídkových úrokových sazeb hypoték s 5letou fixací a LTV (loan-to-value ratio) 70 a 100 %. Podklady jsou čerpány ze standardních nabídek všech bank poskytujících hypotéky.

Index GOFI 70
Index GOFI VAR 70
FINCENTRUM HYPOINDEX

Zdroj: GOLEM FINANCE logo

Jakkoli propočty hovoří o výhodnosti kombinace nižších splátek a rozumných investic, je pochopitelné, že ne každý po téhle variantě sáhne. Někdo má prostě velký odpor k riziku, pro někoho je důležité mít hypotéku co nejdřív z krku. Za úvahu ale tahle možnost stojí vždycky.

Autor článku

Daniel Tácha

Daniel Tácha

Daniel Tácha je novinář, copywriter a příležitostný spisovatel. Psal pro Lidové noviny, Týden, Český rozhlas, Czech Business Weekly a další. Založil společnost Copywrite Company a vede web s drzým jménem Fintag.