Japonský jen míří dolů: Téměř jistá spekulace

Jan Traxler
Jan Traxler | 7. 5. 2014 | 1 komentář | 12 355
akciedeflacedolarforexinvesticejaponsko

Spekuluji na pokles japonského jenu. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo – a to je pravděpodobnější – bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.

Japonský jen míří dolů: Téměř jistá spekulace

Ceny akcií v USA a Německu lámou rekordy, na dluhopisových trzích tiká obří bomba a cena zlata je silně manipulována velkými bankami, ostatně jako dnes téměř všechno. Za takových okolností je těžké investovat.

Není vhodná doba na klasické držení akciových nebo dluhopisových fondů. A obávám se, že už bohužel není ani vhodná doba na kupování tradičních „mohu-si-na-ni-sáhnout“ investic typu luxusní nemovitost, půda, obraz a podobně, jejich ceny v uplynulých letech až povážlivě prudce stoupaly.

I nyní se ale nabízí celá řada zajímavých investičních (nebo spíš spekulativních) příležitostí. Možná to tak podle historických výnosů momentálně nevypadá, ale za rok nebo za dva mi dáte za pravdu.

Čeká nás období, kdy hodně lidí prodělá, ale někteří připravení naopak hodně vydělají. Často se setkávám s názorem, že Fed určitě při nějakém větším poklesu akcií zasáhne a nenechá ceny spadnout podobně jako v roce 2008 nebo v roce 2000. Já se naopak vsadím, že nechá a ještě si v tom bude za zavřenými dveřmi libovat. Ale to je téma na jindy.

Kurz dolaru k jenu

Zvětšíte klikem. Zdroj: Reuters

Pozn. Kurz USD/JPY vyjadřuje, za kolik jenů si koupíte jeden dolar, čili rostoucí křivka na grafu v roce 2013 znamená oslabení japonské měny.

Tip redakce!

Widget s kurzy ČNB

Vypadá to asi takto. Chcete i vy svým čtenářům umožnit rychlou orientaci ve světě peněz? Vylepšete své webové stránky a umístěte na ně aktuální kurzovní lístek ČNB, vybrat si můžete z až 35 měn – podle toho, co zajímá vaše čtenáře.

Tým Peníze.cz pro vás připravil widget, jehož html kód si jednoduše zkopírujete na svůj web či blog – jen předtím nezapomeňte zaškrtnout, o které měny máte zájem.

Kód ke stažení je k dispozici zde

Jen jedna cesta pro jen: Dolů

Jednou takovou zajímavou spekulací, na které bude podle mého názoru možné v následujících letech slušně vydělat, je oslabení japonské měny.

Za poslední rok a půl již oslabil japonský jen vůči americkému dolaru o necelých 30 procent. Domnívám se, že to je jen začátek několikaletého trendu, sestupu, který chtě nechtě japonskou měnu čeká. Na této spekulaci se mi zejména líbí její výnosově-rizikový profil. Je to samozřejmě jen můj subjektivní názor a můžu se mýlit, ale pravděpodobnost dalšího oslabení japonské měny považuji za velmi vysokou, naproti tomu pravděpodobnost, že by japonský jen výrazněji posílil, je dle mého názoru velmi malá.

Japonská vláda se po 25 letech neúspěšného boje s deflací rozhodla radikálně řešit tíživou ekonomickou situaci a v loňském roce spustila japonská centrální banka masivní kvantitativní uvolňování. Japonsku ani nic jiného nezbývá, neboť je poměrem k HDP nejzadluženější zemí na světě (veřejný dluh 226 % HDP) a má nyní problém nadále financovat deficit veřejného rozpočtu.

Až donedávna bylo Japonsko schopné bez problému financovat extrémně vysoké dluhy z velké části z úspor japonských domácností (prostřednictvím důchodových fondů). Ovšem nyní již z japonského důchodového systému odtéká na vyplácených důchodech víc peněz, než do něj lidé spoří. Takže zdroj peněz pro financování státních deficitů vyschl. Japonsku tak nezbývá nic jiného, než si peníze „natisknout“. Může to být veřejnosti předkládáno jako boj s deflací, ale Japonsko v podstatě ani nemá na výběr. Bude muset masivně ředit peněžní zásobu. V důsledku by měla výrazně poklesnout hodnota japonské měny.

Anketa

Víte, jak se spekuluje na vývoj kruzů měn?

V posledních letech se navíc obchodní bilance Japonska propadla silně do minusu. Z dříve slavného exportéra aut a elektroniky je dnes předlužený dovozce komodit. Japonské výrobky nejsou schopné konkurovat levnější asijské konkurenci. Slabší měna by japonské ekonomice velmi pomohla. Ačkoliv krátkodobě to má negativní dopad na import komodit, jejichž cena se po přepočtu z dolarů do jenů prodražuje, dlouhodobě to bude mít pozitivní dopad na japonský export a celkovou obchodní bilanci.

Z toho usuzuji, že japonská měna v následujících letech ještě výrazně oslabí. A půjde na tom dobře vydělat. I tato spekulace má samozřejmě svá rizika, v tomto případě je největším rizikem případná radikální změna politické garnitury v Japonsku. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že bez ohledu na politické barvy stejně ekonomické zákony nikdo nepřelstí. Buď bude Japonsko hodně moc tisknout, nebo vyhlásí bankrot a měnovou reformu. Tak či tak to v příštích několika letech povede k oslabení měny. Na to si rád vsadím.

Konkrétní formu spekulace každopádně doporučuji podrobně konzultovat s investičním poradcem. Je víc způsobů, jak spekulovat na pokles měny a každý má svá specifická úskalí. Na takto tenký led není radno se pouštět na vlastní pěst.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na Investujeme.cz, Finmagu a Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Akcie? Počkejte si na výprodej

Závěrem bych rád jen podotkl, že si v podobných spekulacích vůbec nelibuji. Ale doba si žádá hledat příležitosti v různých vodách. A já nehodlám v dalších dvou letech jen sedět a sledovat, jak hodnota mých investic klesá nebo jak mi peníze zahálejí na účtu. Nicméně těším se, že za pár let bude možné zase nakoupit levně kvalitní akcie a pak je delší dobu držet. To je jednoduchá a příjemná strategie, u které je však potřeba si počkat na dobré načasování nákupu, až budou akcie ve výprodeji podobně jako spotřební elekronika po Vánocích. Dnes je ale situace opačná, akcie jsou drahé. Toť můj názor, se kterým samozřejmě nemusíte souhlasit. Howgh.

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.