Anketa: Nová zdanění investic. Prospějou někomu?

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 30. 8. 2013 | 3 841
akcieAleš Tůmabyrokraciečasový testdaň z dividenddaň z příjmů

Prodloužení časového testu, (ne)zrušení daně z dividend a úprava zdanění investičních fondů. Jak se na navrhované změny dívá ekonom Lukáš Kovanda, investor Jaroslav Šura, analytik Jaroslav Brychta a další osobnosti ze světa financí?

Anketa: Nová zdanění investic. Prospějou někomu?

Nejen zástupci investičních fondů, ale i menší obchodníci s cennými papíry a pravidelní investoři se zlobí, že jim stát neustále komplikuje život. A jak to vypadá, je v podstatě jedno, kdo zrovna říká Stát jsem já. Direkty v podobě nejrůznějších zdanění a ochranných (?) opatření totiž hrozí stejně zprava jako zleva. Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek se před lety rozhodl prodloužit takzvaný časový test, tedy lhůtu, po které můžete prodat nakoupené cenné papíry, aniž byste z vydělaných peněz museli platit daň z příjmů. Investor, který chce této výhody využít, si tak místo dosavadních šesti měsíců bude muset počkat celé tři roky. Určitou satisfakcí pak mělo být, že se u cenných papírů zruší daň z dividendy, což naopak investoři s radostí přivítali. Když už začínali s těmito změnami všichni počítat, přišel „prezident dolních deseti milionů“, které prý „dividendy většinou nepobírají“, s vyjádřením, že zrušení daně z dividend je „poslední Kalouskův tunel“, kterému by se mělo zabránit zákonným opatřením.

Zákonné opatření

V době neexistence Poslanecké sněmovny může vláda navrhovat Senátu takzvaná zákonná opatření. Ta se mají týkat věcí, které by si neodkladně žádaly uzákonění a na nové poslance nemůžou počkat. Zákonné opatření je postavená na roveň zákona, má ale omezenou platnost: na své první schůzi ho musí schválit nová Poslanecká sněmovna.

Premiér v demisi Jiří Rusnok ale - pro mnohé překvapivě – se Zemanem nesouhlasí a k podobnému kroku se prý nechystá. Daň z dividend a podílů na zisku totiž podle něj v České republice platí především malí akcionáři a podílníci firem, velké korporace se této dani umí vyhnout. Zákonné opatření prý naopak Rusnok využije pro úpravu zdanění investičních fondů. Nelíbí se mu totiž, že by fond platil na dani z příjmu jen pět procent a podílníci ze svých zisků dokonce nic. Dá se předpokládat, že levicový Senát premiérovi vyjde vstříc a navrhovaná zákonná opatření by schválil, stejně tak se dá předpokládat, že prezident Zeman by je podepsal.

Jak se na zásahy státu do oblasti finančních trhů dívají oslovení odborníci? Co si myslí o těch aktuálních – prodloužení časového testu, dani z dividend a úpravě zdanění investičních fondů?

Lukáš KovandaLukáš Kovanda

ekonom a žurnalista

Asi to v diskuzi k anketě schytám, ale zrovna v poslední době notně přetřásané změny v oblasti finančních trhů, které přichystalo Kalouskovo ministerstvo, považuji v celkové perspektivě za kladné. Prodloužení časového testu není jednoznačně negativní záležitost. Zejména proto, že jej Kalouskovi úředníci navrhli doprovodit legislativním návrhem na zrušení daně z dividend. Jelikož je daň z dividend de facto druhým zdaněním zisku, považuji její zrušení za jednoznačně správný tah.

Bohužel nyní bude tento návrh torpédován socialisty v Senátu – ve spojení s vždy želatinově pružným Janem Fischerem. Přeje si to totiž Miloš Zeman, jenž zrušení daně z dividend v evidentně již předvolebním výroku nazval „posledním Kalouskovým tunelem“. Občas mě některý Zemanův bonmot pobaví, neb mám pocit, že se trefuje do černého. Tento ale míří zcela a úplně vedle a Zeman jím nechtěně zesměšňuje jen sám sebe.

Roman PospíšilRoman Pospíšil

generální ředitel Pioneer Asset Management

Samozřejmě sledujeme aktuální legislativní vývoj a dosud jsme naše produkty připravovali v souladu s navrhovanou daňovou úpravou, která prošla standardním připomínkovým řízením (jehož se účastnili také odborníci z trhu) a měla vstoupit v platnost k 1. lednu 2014. Na základě nejnovějších informací z médií a vyjádření politické reprezentace nám však v tuto chvíli nezbývá, než vyčkat konečného rozhodnutí. Současná nejistota ohledně legislativní úpravy však může poškodit obraz celého odvětví a přispět k nižšímu zájmu veřejnosti o kolektivní investování. 

Jaroslav ŠuraJaroslav Šura

investor a podnikatel

Čím víc zásahů, regulací, dotací, tím hůř pro daný sektor a ekonomiku. Politikům nestačí, že zmršili telekomunikační a energetický sektor (to bude divení, proč energetické firmy nebudou investovat do nových zdrojů a raději budou pálit uhlí), teď svoje špinavé pracičky natahují k finančním trhům. Dividendu že pobírají bohatí? Tak zrušme burzu, tam proletariát také ani nepáchne… Prezidentovi by měl nějaký poradce sdělit, že velcí investoři mají zdanění dividend „vyřešené“ a že jeho populismus se týká většinou drobných investorů. A že kapitál je velmi mobilní a umí se rychle přesunout tam, kde je méně regulací, zdanění a více právní jistoty.

Jan TraxlerJan Traxler

privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Jako investor samozřejmě uvítám, pokud bude zrušena daň z dividend. Jde totiž hlavně o to, že když vám přijde dividenda ze zahraničí (což mimochodem platí i pro většinu „českých akcií“), přijde už zdaněná a u nás ji musíte zdanit znovu. Pak můžete na finančním úřadě uplatňovat nárok na zápočet daně sražené v zahraničí. Je to zbytečně složitá byrokracie pro daňové poplatníky i pro úředníky na finančních úřadech. Osvobození dividend od daně z příjmu má primárně snížit administrativní náročnost. Bohužel toto osvobození se týká pouze dividend z Česka, Evropské unie, Norska, Švýcarska a Islandu. Takže pokud vlastníte nějaké akcie třeba v USA, tak máte smůlu a stejně budete muset dividendu přiznávat a absolvovat onen složitý proces. Nicméně ono to stejně může být nakonec úplně jinak a „oranžoví populisté“ ještě zavedou třeba třicetiprocentní daň z dividend. Kdo ví.

Vít JedličkaVít Jedlička

analytik Colosseum

Současná změna je jeden z mála pravicových kroků minulé vlády, která během svého působení zvedla nebo zavedla celkem dvacet daní. Nulové zdanění dividend, snížené zdanění investičních fondů, to může výrazně pomoci celému odvětví a může to přilákat velké množství zahraničních investorů.  Kapitál je značně flexibilní a rychle si najde mezi zeměmi oblast, kde je nejméně svazován a zdaňován.

Prodloužení daňového testu z šesti měsíců na tři roky na druhou stranu může mít velmi negativní vliv na českou burzu, která se už teď potýká s nízkými objemy obchodování. 

Jaroslav BrychtaJaroslav Brychta

šéf analytického týmu X-Trade Brokers

Stát nehází klacky pod nohy jen investorům, ale v podstatě všem – investory počínaje, podnikateli a domácnostmi konče –, takže mě tyto kroky nepřekvapují. Samozřejmě že to působí demotivačně a samozřejmě že se tím omezuje možnosti spoření. Dokud ale bude jediným zájmem politiků zaplnit nenasytnou státní kasu a přerozdělovat stále víc finančních prostředků, budeme podobné kroky vídat stále častěji.

Richard SiudaRichard Siuda

ředitel prodeje Conseq

Neustálé změny nás samozřejmě trápí, neboť to dělá související administrativu stále složitější. Ovšem to se týká především regulace přicházející z Evropské unie, zmiňované změny daní nejsou typickým příkladem.

Co se týče změny časového testu, myslím si, že výnos z daně z kapitálových výnosů je zcela marginální a náklady na zpracování a případnou kontrolu jej ještě sníží. Jiná je situace u zdanění fondů, protože tam zcela jistě musí stát reagovat na nové možnosti fondů podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech a nemůže dopustit, aby bylo možné běžné podnikání „zabalit“ například do fondů kvalifikovaných investorů a vyhnout se tak placení korporátní daně.

Radim DohnalRadim Dohnal

analytik Saxo Bank

Finanční trhy, to je podstupování rizika s cílem zisku. Kdo na nich podniká, snaží se na základě předpokladů mít riziko alespoň trochu pod kontrolou. Pokud vláda – v zájmu získání hlasů té části veřejnosti, která si myslí, že investování je hříčka bohatých – na poslední chvíli změní zdaňování, pak tento krok jistě neposílí jistoty účastníků kapitálového trhu. Zde je dobré připomenout určité plamenné prohlášení o tom, že varšavská burza je napřed a že v Praze se děje něco špatného. Ano, v Praze se děje něco nepatřičného, ale kritika by měla mířit na tuto vládu, která i tímto domácí kapitálový trh dále činí méně atraktivním. Pokud vláda chce nadále udržet v maximální míře vklady občanů v bankách a odradit je od investic na kapitálovém trhu, pak postupuje správně.

Libor KochrdaLibor Kochrda

ředitel IBIS InGold 

Jakékoliv zvyšování daní a košatění daňového systému je špatná cesta. Tyto kroky vedou výhradně k vytváření nerovných podmínek v rámci produktových skupin, tedy některé finanční produkty znevýhodňují oproti jiným. Jsem zastáncem jednoduchého, transparentního a především stabilního daňového systému. Snaha o zrušení duplicitního zdanění dividend je určitě správný záměr. Naopak pokus o prodloužení časového testu a související návrhy jednoznačně znevýhodňují drobné investory, neboť přesně je případné změny negativně postihnou. Velcí investoři si bezpochyby najdou pro své investice daňově i legislativně přívětivější lokaci.

Aleš TůmaAleš Tůma

finanční analytik Partners

Pokud levice není schopná vymyslet nic originálnějšího než zdanění „bohatých“, je to jen smutný projev laciného populismu. Za prvé, co se týče dividend, je nesmysl, že je to nějaký „tunel“. Dividenda je vyplácena z už zdaněného zisku. Zrušení daně z dividend by naopak mohlo přitáhnout zpět do Česka některé firmy, které teď sídlí v daňových rájích. Aspoň premiér Rusnok se svojí zkušeností z financí si to uvědomuje. Uvidíme, jestli přesvědčí hradního pána a spol.

Druhá otázka je zdanění fondových investic. Je asi pravda, že by šlo provést určitou „daňovou optimalizaci“ podnikání za pomoci založení fondu vyplácejícího dividendy a tak se vyhnout placení daní. Ale bylo by chybou vylít s vaničkou i dítě a zdanit zase sakumprásk všechno.

Třetí oddělená otázka je pětiprocentní daň ze zisku na úrovni fondu. Ta má minimální rozpočtový přínos a jen znevýhodňuje retailové fondy. Je velká škoda, že plány na její zrušení spadly pod stůl. Mohlo by totiž přilákat k registraci v Česku spoustu nových fondů a navazujících služeb, na čemž by stát v konečném důsledku vydělal.

A posledně časový test pro investory – to už je stará otázka. Svět se kvůli tomu nezboří, ale přínos pro státní pokladnu je opět minimální a investorům se zvýší náklady na byrokracii.

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.