Pololetní vysvědčení investora: chvalitebný

Jan Traxler
Jan Traxler | 2. 7. 2013 | 2 826
3D technologiebiotechnologiebrazilské akcieclean energy fuelsČEZinvestice

První polovina letošního roku je za námi. Pojďme si proto, podobně jako ve škole, vyhodnotit výsledky za uplynulých šest měsíců. Kromě bilance v článku nabízím také aktualizovaný výhled na pololetí druhé.

Pololetní vysvědčení investora: chvalitebný

Na začátku roku jsem se s vámi podělil o obecné doporučení, do čeho investovat v roce 2013, a také o tipy na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013. Jak moje rady dopadly? A jaké úpravy portfolia jsem svým klientům doporučil pro následující měsíce? 

Co se podařilo

Mezi nejúspěšnější obory se v prvním pololetí zařadily biotechnologie. Index Nasdaq Biotechnology vyrostl od ledna o 27 procent. Akcie MannKind, jeden z mých tipů pro rok 2013, stouply za šest měsíců o neuvěřitelných 182 procent. S klienty jsme navíc u této akcie realizovali zisky již začátkem června, kdy byla cena ještě o něco vyšší. 

Od počátku roku výrazně rostly také ceny akcií v Japonsku. Hlavním důvodem je rozšíření tamního programu kvantitativního uvolňování a snaha centrální banky oslabit japonskou měnu. Japonský yen od začátku roku oslabil o 25 %. To se brzy výrazně projeví do hospodářských výsledků japonských firem. Ceny akcií tedy logicky rostou. Index Nikkei 225 stoupl v půlce května téměř až na 16000 bodů (tj. o 54 % od začátku roku). Pak ale přišla korekce. Aktuálně je index o 33 % výše než na začátku roku. 

Velký boom pokračoval i u 3D technologií, zejména v oblasti 3D tisku. S klienty už jsme i zde raději realizovali zisky, protože u některých akcií hrozí velká korekce. Postupně začíná více růst i cena akcií UR-Energy, můj hlavní favorit pokud jde o těžbu uranu. Zde však držíme pozice dál, protože očekáváme pokračující růstový trend. 

Kde jsme šlápli vedle

Již zhruba půl roku říkám, že akcie ČEZ jsou levné a z dlouhodobého pohledu nabízí výnos 4-7 procent ročně na dividendách. Bohužel cena akcií ČEZ v prvním pololetí nadále klesala. Akcie ztratily 30 % své hodnoty, z čehož dividenda kompenzuje jen asi 6 procentních bodů. Šlo tedy o ztrátovou investici. Nicméně z dlouhodobého hlediska zůstávám akciím ČEZ věrný. 

Podobně špatný vývoj jako pražská burza má za sebou i burza v Sao Paulu. Brazilské akcie od začátku roku poklesly o 22 % (měřeno indexem Bovespa). I zde si zasloužím nedostatečnou. I zde je ale dle mého názoru možné dnes najít zajímavé investiční příležitosti. Mnohé brazilské akcie se jeví silně podhodnocené. 

Do třetice jsme šlápli vedle u dluhopisů na rozvíjejících se trzích. Až do dubna vykazovaly stabilní vývoj. Od poloviny května však všude ve světě rostou úrokové výnosy dluhopisů, tudíž klesá jejich cena. Nejvíce se tento trend pochopitelně projevuje u rizikovějších dluhopisů. Například fond Parvest Bond World Emerging Local vykazuje od začátku roku ztrátu devět procent. Nicméně očekávám, že tento klesající trend nebude mít dlouhého trvání. 

Vysvědčení za první pololetí 2013

Jak by tedy vypadalo mé vysvědčení za uplynulých šest měsíců? 

Investiční téma

Výnos/ztráta

Známka

Dluhopisy emerging markets

-9 %

Nedostatečný

Akcie ČEZ

-30 %

Nedostatečný

Biotechnologie

+27 %

Výborný

3D technologie

+35 %

Výborný

Zpracování ropy v USA

+16 %

Výborný

Auta na plyn

+16 %

Výborný

Brazilské akcie

-22 %

Nedostatečný

Japonské akcie

+33 %

Výborný

 

Tipy na růstové akcie

Výnos/ztráta

Známka

MannKind

+182 %

Výborný

UR-Energy

+58 %

Výborný

Clean Energy Fuels

+6 %

Chvalitebný

 

Celkové vysvědčení

Výnos/ztráta

Známka

Průměr

+28 %

Chvalitebný

 

Pokud bychom každé položce dali stejnou váhu v portfoliu, pak by průměrný výnos takového portfolia činil 28 %. Ve skutečnosti máme s klienty v portfoliích ještě další investice, přičemž růstové akcie mají zpravidla menší váhu, větší část portfolií tvoří konzervativnější akcie. Takže skutečný průměrný výnos mých klientů za první pololetí bude někde kolem 10 % (k 31. 5. to bylo 13,1 %). 

Takový výnos by si jistě zasloužil známku „výborný“. Pokud zprůměrujeme známky u jednotlivých položek, vyjde nám prospěch 2,18. Prospěch kazí ČEZ a brazilské akcie. Celková známka je tak „pouze“ chvalitebný. Tedy prospěl, ale na vyznamenání to zatím nestačilo. Naštěstí v investování člověk musí počítat s tím, že se mu občas nějaká investice nezdaří, a pár takových „nedostatečných“ ještě neznamená, že propadáte. Pokud z jiných investic dosáhnete výnosů na výbornou, můžete mít i tak pořádný důvod k radosti. 

Nejistota sílí, přišel čas prodat akcie

Vývoj na trzích nabral poslední dobou velmi rychlý spád, nebo spíš pád. Až do poloviny května se dařilo akciím takřka po celém světě (bohužel s výjimkou domácích akcií), v červnu se však začalo na trzích bouřit. Nejenže padají ceny akcií a většiny komodit, paradoxně je následují také dluhopisy. Že klesá i cena zlata snad nemusím ani připomínat. Je to podivná situace - v červnu se propadly ceny všech investičních aktiv, ačkoliv mnohé mají standardně zápornou korelaci. To jen dokazuje, jak nejistá je dnes situace. 

Proto jsem se rozhodl doporučit svým klientům redukovat akciové pozice. Nadále držíme některé vybrané akcie, ale celkový podíl akcií v portfoliu výrazně snižujeme. Otevřené akciové pozice navíc částečně zajišťujeme spekulací na pokles indexu S&P 500. Více v analýze: Přišel čas prodat akcie. 

Jak tedy dnes vypadají portfolia klientů aktivní správy FINEZ?

  • Zůstáváme věrní některým biotechnologiím.
  • Nadále věřím v budoucnost zemního plynu jako levnějšího paliva motorových vozidel, proto investujeme do sítě plynových čerpacích stanic.
  • Přikupujeme ČEZ, neboť si od něj slibujeme výnos 4-7 procent ročně na dividendách.
  • Pozitivní náhled mám dlouhodobě i na Fortunu, která také láká investory na vysokou dividendu.
  • Krátkodobě spekulujeme na pokles indexu S&P 500.
  • Spekulujeme na růst ceny kávy na střednědobém horizontu.
  • Snažíme se vydělat na očekávaném růstu ceny uranu.
  • Zvýšili jsme v portfoliu podíl zlata a akcií těžebních společností.
  • A uvažuji o krátkodobé spekulaci na růst ceny amerických dluhopisů. 

Na konci roku se znovu ohlédneme zpět. Třeba tentokrát vše zvládneme na výbornou. Samozřejmě to ale může dopadnout i zcela opačně. Každopádně si do druhé půlky roku dáváme za cíl především moc neprodělat. Obávám se, že nás čekají krušné časy, v nichž nebude lehké vydělávat. Ale budeme se o to samozřejmě všichni snažit. Přeji vám, ať vám ve druhém pololetí převažují úspěšné investice.

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.