Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Do čeho investovat v roce 2013

Jan Traxler
Jan Traxler | 2. 1. 2013 | 2 051
3d tiskakciebiotechnologiebrazíliečezfrontier markets

Dnes navážeme na předvčerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Do čeho investovat v roce 2013

Dluhopisy emerging markets

Desetileté vládní dluhopisy mají při aktuální tržní ceně úrokový výnos kolem 2 procent ročně, to je méně než běžný termínovaný vklad. Podobná je situace v Německu, USA, Švýcarsku, ve Velké Británii a prakticky ve všech vyspělých ekonomikách. Také korporátní dluhopisy těží z klesajících úrokových sazeb a jejich úroky jsou dnes nižší než dividendový výnos u akcií. Proto zkušenější investoři už z dluhopisových fondů raději odchází. Výjimkou jsou dluhopisy na rozvíjejících se trzích, kde panují vyšší úrokové sazby a centrální banky mají ještě prostor pro jejich snižování.

Akcie ČEZ

Pro české investory se nabízí všem dobře známé akcie společnosti ČEZ, které v uplynulém roce postihla korekce. Pokud bude firma nadále vyplácet polovinu zisků akcionářům na dividendách (což věřím, že bude, vzhledem k tomu, že 2/3 akcií vlastní Ministerstvo financí), čeká na majitele akcií ČEZ roční „úrok“ kolem 6 %. Tolik nám žádný termíňák nevynese.

Biotechnologie

Jak už je uvedeno výše, tradiční medicínu čeká v příštích letech obrovská revoluce zásluhou neuvěřitelného rozvoje biotechnologií. Jedná se o dlouhodobé investice, které nemusí zrovna v roce 2013 patřit k nejvýnosnějším, ale určitě by měly být součástí každého růstového portfolia.

3D: tiskárny, televize, fotoaparáty

Obrovský boom nastává v 3D technologiích. Tyto doposud poměrně drahé hračky se brzy stanou běžnou součástí našich domácností. Výrobce 3D televizorů, 3D fotoaparátů a 3D tiskáren čeká růžová budoucnost. I v tomto případě se jedná o dlouhodobé investice. Rok 2013 by ale mohl být zlomový a přinést prozíravým investorům vysoké zisky.

Zpracování ropy a plynu v USA

Těžba ropy a zemního plynu v USA po dvaceti letech poklesu momentálně velmi rychle roste díky novým technologiím horizontálních vrtů, které umožňují těžbu z břidlicových plynů a ropných písků. Během několika let by Spojené státy americké mohly být energeticky soběstačné a dokonce ropu, respektive zejména zemní plyn vyvážet. Rychlejšímu růstu těžby nyní brání nedostatečné zpracovatelské kapacity a infrastruktura. V nadcházejících letech můžeme očekávat budování nových rafinérií, zásobníků, ropovodů a plynovodů.

Auta na plyn

Ropa je momentálně v USA měřeno podle své energetické hodnoty zhruba čtyřikrát dražší než zemní plyn. V Evropě je plyn výrazně dražší, ale i tak vyjde stále levněji než ropa. A tak mnoho řidičů postupně přechází od klasických benzinových a dieselových motorů na stlačený nebo zkapalněný zemní plyn. Ten se začíná všude ve světě stále více využívat v městské hromadné dopravě, ale také v dálkové nákladní dopravě, kde cena pohonných hmot hraje klíčovou roli. Velmi slibnou investicí je tudíž výroba upravených motorů na plyn nebo také provoz plynových čerpacích stanic.

Brazilské akcie

V uplynulém roce akcie brazilských společností investorům radost neudělaly. Vinen tím je pokles poptávky po komoditách z Číny, strach ze znárodňování, který se rozléhá po celé Latinské Americe, a v poslední řadě také pokles kurzu brazilského realu. Slabší měna by ale měla pomoct brazilským exportérům. A domácí spotřeba roste. Navíc se blíží mistrovství světa ve fotbale a letní olympijské hry, což bude znamenat obrovské investice do infrastruktury. Brazílie patří na střednědobém horizontu k mým favoritům a mnohé brazilské akcie se dnes prodávají „ve slevě“.

Japonské akcie

Většina japonských průmyslových korporací zažívá těžká léta. Tržby klesají, ziskové marže jsou dlouhodobě velmi nízké a celá řada firem se dostala v uplynulém roce do červených čísel. Japonské akcie jsou v podstatě v medvědím trendu již od roku 1989 a mají dnes stejnou hodnotu jako v roce 1984. Mnoho japonských firem má na burze nižší tržní hodnotu, než odpovídá jejich čistému obchodnímu jmění. Japonská centrální banka se rozhodla následovat americký vzor a spustit vlastní obdobu kvantitativního uvolňování. Cílem je zvýšit inflaci, oslabit domácí měnu a podpořit exportéry. Možná se v roce 2013 dočkáme u japonských akcií obratu.

V rámci zachování určitých benefitů pro své klienty se omlouvám, že u hlavních investičních trendů pro rok 2013 neuvádím konkrétní akcie. Přijměte však ode mě jako malý dárek tip na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013. Najdete je na našem firemním webu.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. V roce 2021 založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálu Nemovitostní-fondy.cz a autorem více než 650 odborných článků a publikací. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.