2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 28. 11. 2012 | 3 380
daňové odpočtydoplňkové penzijní spořenídůchodová reformapenzijní fondypenzijní připojištěnípenzijní společnosti

K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření? Mapujeme blížící se změny v takzvaném třetím pilíři důchodového systému.

2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

Na konci tohoto týdne skončí marketingové orgie vázané na poslední šanci sjednat si penzijní připojištění se starými podmínkami. Před Vánoci vám pak stáří budou tradičně připomínat jen reklamy na kloubní preparáty a pomocníky s pamětí – a než si vydechnete, bude tu leden a pohrnou se na vás ze všech stran hrnout reklamy na druhý pilíř důchodového systému. Penzijní společnosti do něj totiž musí sehnat poměrně rychle poměrně dost oveček. Penzijní připojištění, respektive jeho nástupce – bude se jmenovat doplňkové penzijní spoření, budou tedy zřejmě poněkud upozaděni. I když není pochyb, že penzijní společnosti budou stát i o klienty do renovovaného třetího pilíře. V čem bude nový produkt jiný než stávající připojištění?

Za pozornost stojí především transformace stávajících penzijních fondů, vznik účastnických fondů s možností volby z několika investičních strategií, změna výpočtu státního příspěvku a podmínek pro daňovou úlevu. V rámci seriálu článků o novinkách, které se v příštím roce dotknou našich peněženek, se na všechny změny takzvaného třetího pilíře důchodového systému podíváme blíž.

Transformace penzijních fondů

Během roku 2012 postupně dochází k uzavírání systému penzijního připojištění. Přestup mezi jednotlivými fondy byl možný pouze do konce února, noví klienti si následně mohou sjednat smlouvu o penzijním připojištění ve stávajících fondech do konce listopadu. Na přelomu roku nastane transformace, při které se oddělí majetek účastníků penzijního připojištění od majetku penzijního fondu. Zároveň dojde ke vzniku transformovaných a účastnických fondů, které budou ve správě nově vzniklých penzijních společností. Do transformovaných fondů – vzniklých ze současných penzijních fondů – už nepůjde vstoupit. Jejich pravidla budou fakticky stejná jako dnes: zůstane výsluhová penze, tedy možnost po patnácti letech investování vybrat polovinu svého účtu, zůstane i garance nezáporného zhodnocení. Z toho ovšem plyne také to, že fondy budou nadále investovat velmi konzervativně a skóre výnosy : inflace bude pořád plus minus plichta.

Razantnější investice finančních prostředků budou v rámci třetího pilíře možné v nových účastnických fondech.

Pravidla pro státní podporu a daňové úlevy platí jak pro transformované, tak i pro účastnické fondy. Do obou druhů fondů vám můžou přispívat zaměstnavatelé.

Investování v účastnických fondech

Pokud se někdo rozhodne pro přestup z transformovaného do účastnického fondu, přijde tím o garanci nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzi. Jistá možnost dostat se k penězům dřív však bude i v nových účastnických fondech. Jmenuje se předdůchod. Pokud ho bude chtít využít klient starého penzijního připojištění, bude muset nejprve přestoupit z transformovaného do účastnického fondu.

Jako největší výhodu účastnických fondů prezentují ministerstvo financí i ministerstvo práce a sociálních věcí možnost aktivního (nebo aktivnějšího) investování. V každé penzijní společnosti, spravující účastnické fondy, si totiž můžete zvolit ze čtyř investičních strategií/fondů, díky kterým můžete dosáhnout podstatně lepších výsledků při zhodnocování naspořených peněz, než u současného penzijního připojištění. Zároveň ale přichází riziko ztráty části prostředků. Peníze bude možné v rámci penzijní společnosti rozdělit a přesouvat mezi všemi čtyřmi účastnickými fondy – fondem státních dluhopisů, konzervativním, vyváženým a dynamickým.

Změna výpočtu státního příspěvku

Příští rok začnou platit nová pravidla pro výpočet státního příspěvku ve třetím pilíři. Změna se bude týkat jak účastnických, tak i transformovaných fondů. Dojde sice k zpřísnění podmínek pro nárok na státní příspěvek, zároveň však bude možné od státu získat víc než doteď. V roce 2012 měl na státní příspěvek nárok účastník penzijního připojištění, který si měsíčně do fondu posílal alespoň 100 korun, od ledna se tato hranice posune na 300 korun. Minimální státní příspěvek se pak zvyšuje z 50 na 90 korun. Pro ty, kteří měsíčně posílají do fondu méně než 600 korun, bude nový výpočet státního příspěvku nevýhodnější, pokud investujete víc než šest stovek, tak si v roce 2013 polepšíte. Maximálně vám stát tímto způsobem každý měsíc přidá 230 korun, a to v případě, že do fondu pošlete tisícovku měsíčně.

úložka

státní příspěvek

dnes

po změně

100 Kč

50 Kč

0 Kč

200 Kč

90 Kč

0 Kč

300 Kč

120 Kč

90 Kč

400 Kč

140 Kč

110 Kč

500 Kč

150 Kč

130 Kč

600 Kč

150 Kč

150 Kč

700 Kč

150 Kč

170 Kč

800 Kč

150 Kč

190 Kč

900 Kč

150 Kč

210 Kč

1000 Kč a víc

150 Kč

230 Kč

Změna v daňovém odpočtu

Spoření v transformovaných a účastnických fondech třetího pilíře může být výhodné i z hlediska daňových úlev. Ročně si díky penzijnímu připojištění totiž můžete od daňového základu odečíst až 12 000 korun. Má to však jeden háček. Odečítat je možné jen peníze, na které se nevztahuje státní příspěvek. Ten se letos vyplácel do výše měsíční úložky 500 korun. Abyste si tak za penzijní připojištění mohli ze základu daně odepsat maximální možnou částku, museli jste za celý rok do svého penzijního fondu poslat alespoň 18 000 Kč. Se změnou výpočtu státního příspěvku pro rok 2013 se zároveň mění i pravidla daňového odpočtu. Jelikož se státní příspěvek bude vyplácet až do výše 1000 Kč, pro odečtení 12 000 Kč ze základu daně byste během příštího roku do fondu museli poslat alespoň 24 000 Kč. Maximální možné daňové úspory tak nově dosáhnete při měsíční úložce 2000 Kč.

Měsíční úložka

Nezdanitelná položka

Do 1000 Kč

0 Kč

1100 Kč

1200 Kč

1200 Kč

2400 Kč

1300 Kč

3600 Kč

1400 Kč

4800 Kč

1500 Kč

6000 Kč

1600 Kč

7200 Kč

1700 Kč

8400 Kč

1800 Kč

9600 Kč

1900 Kč

10 800 Kč

2000 Kč

12 000 Kč 

Jak využít změny ve svůj prospěch?

Aby se vám podařilo využít změn v třetím pilíři důchodového systému ve svůj prospěch, musíte správně vyhodnotit svou aktuální situaci. Možnost přechodu z transformovaného do účastnického fondu bude vždycky, takže se s tímto krokem zbytečně neunáhlujte. Pak už totiž není cesty zpět. Nejprve se tedy soustřeďte na to, abyste měli nárok na zajímavou státní podporu. K tomu je potřeba měsíční úložka alespoň 300 korun, v ideálním případě pak tisícovka. Pokud se vás týká optimalizace daňové zátěže, můžete k tomu využít i třetí pilíř. Měsíčně si ale musíte spořit alespoň 1100 korun, pro získání maximální možné daňové úspory jsou to dokonce dva tisíce. Jestliže máte v plánu odejít do předdůchodu a postupně čerpat peníze naspořené v penzijních fondech, budete muset přestoupit do účastnických fondů. Stejné řešení se vám nabízí i v případě, pokud jste nespokojení s ultrakonzervativním hospodařením transformovaných fondů a máte chuť a nervy na to risknout investování napříč účastnickými fondy.   

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.