Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Anketa: Spotřební daň na víno? Co radši zrušit ministerstvo školství?

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
17. 2. 2012

Ministr financí Miroslav Kalousek se očividně vyžívá ve zvyšování a zavádění nejrůznějších daní. Jedním z jeho posledních nápadů je zavedení spotřební daně na víno. Co si o tomto kroku myslí Aleš Michl, Tomáš Prouza, Petr Mach a další oslovení ekonomové?

Anketa: Spotřební daň na víno? Co radši zrušit ministerstvo školství?

Miroslav Kalousek si našel nový koníček. Každou chvíli přichází s nejrůznějšími návrhy, jak získat peníze do státní pokladny, ve které to zeje prázdnotou občas s pavučinou. Nejjednodušším způsobem, jak získat nějaké ty miliardy k dobru, je zvyšování daní. Na pozoru tak musí být každý, před daňovými šrapnely vrchního finance není úniku. Obyvatele České republiky asi nejvíce straší případné sjednocení daně z přidané hodnoty na devatenácti procentech, o kterém začalo ministerstvo financí začátkem tohoto roku také mluvit. To by opět zahýbalo s cenami základního zboží a služeb, které jsou pro většinu domácností nepostradatelné. Rozhodně se však nejedná o jedinou daňovou taškařici, o kterou by se ministr financí mohl letos pokusit. Zajímavé je, že právě Kalouskova (nebo Schwarzenbergova?) TOP 09 před volbami slibovala, že pokud v boji o poslanecká křesla uspěje, nebude daně zásadně zvyšovat. Sám Miroslav Kalousek se 28. dubna 2010 vyjádřil v pořadu Českého rozhlasu 6 Zaostřeno na finance takto: „Jsem přesvědčen, že zvyšovat daně znamená v době při krizi i po krizi, v našem případě, jenom další cestu do recese. To znamená, nic takového nenavrhujeme a řešíme strukturální deficit pouze na výdajové straně.“ Nemůžeme se proto divit, že jsou nyní jeho voliči (a nejen oni) přinejmenším zaskočeni.

Spotřební daň na víno? Jen špička ledovce

Koncem letošního ledna Miroslav Kalousek v rozhovoru pro server Týden.cz řekl, že by chtěl od roku 2013 zavést spotřební daň na víno. Konkrétně by se mělo jednat o částku deset korun za jeden litr tohoto alkoholického nápoje. Mnoho vinařů protestuje, že by pro ně mohl mít tento krok velmi nepříjemné důsledky. Svaz vinařů České republiky navíc připomíná, že v ostatních zemích, kde se víno vyrábí, podobným způsobem zdaněno není. Někteří ekonomové ale namítají, že se tato změna sektoru vinařství až tak citelně nedotkne.

Zavedení spotřební daně na víno by sice neznamenalo nijak zásadní zlom pro naše hospodářství ani by nezdrancovalo peněženky českých spotřebitelů, jde však o typický příklad současných snah Miroslava Kalouska. Kde jde ještě něco vybrat, tam se zvýší daně. Nevadí, že to není zas tak moc, stačí, když z toho kápne alespoň něco. Opět se však dostáváme k tomu, že podobné kroky jsou pro domácnosti silně demotivující a pro firmy ještě víc. Stát vyhodí každoročně z okna desítky miliard kvůli špatně zadaným zakázkám, korupci a neefektivní státní správě. Ministerstvo financí by se tak mělo podrobněji zaměřit na tyto oblasti. 

Co si o této problematice myslí odborníci, které jsme oslovili? Jak se dívají na návrh zdanit víno spotřební daní?

Aleš MichlALEŠ MICHL

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Navrhuji zdanit každého, kdo navrhne nové nebo vyšší daně. S jedinou výjimkou a tou je zdanění autora za tuto myšlenku.

Tomáš ProuzaTOMÁŠ PROUZA

ekonom

Ač víno osobně preferuji, nevidím důvod, proč by nemělo být daněno. Pokud je stanovena spotřební daň na jiné druhy alkoholických nápojů, měla by být stanovena i na víno. Navíc nevěřím tomu, že by kvůli zvýšení ceny o několik korun nějak zásadně klesla spotřeba, takže poškození našich vinařů nehrozí.

Petr MachPETR MACH

ekonom

Pokud vláda zavede novou daň na víno ve výši deset korun na litr, určitě tím pan Kalousek nevybere navíc dvě miliardy ročně, jak plánuje. Daně nejsou násobilka. Pokud je u nás roční spotřeba vína 200 milionů litrů, neznamená to, že se při desetikorunové dani vyberou dvě miliardy korun. Jednak bude více lidí nakupovat od vinařů víno načerno – bez daně, a jednak část zákazníků s nízkými příjmy nahradí spotřebu vína pivem, kde bude daň v přepočtu na objem alkoholu nižší. Pravdou je, že dnes, kdy na víno spotřební daň uvalena není, je řada spotřebitelů uměle směřována ke konzumaci vína na úkor piva. Uvalení daně deset korun by ale znamenalo opačný extrém.

Aleš TůmaALEŠ TŮMA

ekonom, analytik společnosti Partners

Snaha vyrovnat státní rozpočet je naprosto chvályhodná a všechna čest panu ministrovi, že se nebojí dělat nepopulární kroky. Ale co kdyby stát místo zavádění nových daní konečně přestal plýtvat? Teoretický příjem z nové daně má být do dvou miliard ročně. To jsou drobné. Na různé nesmysly stát rozhází víc peněz pravděpodobně každý týden. 

Když jsme u vína, zrušit by se mohl třeba vinařský fond, který jen dotuje jedny vinaře na úkor jiných. Nebo co takhle zrušit bez náhrady ministerstvo školství, jehož hlavní náplní práce je zatěžování učitelů byrokracií a vymýšlení projektů na rozházení miliard z „evropských“ peněz? Vzdělanosti národa by zrušení ministerstva jedině prospělo. A pak bychom si na to všichni mohli připít vínem. Mimochodem při odhadu čistého efektu nové daně by pan ministr měl vzít v úvahu i náklady na léčbu těch, kteří po zdražení vína přejdou na Okenu.

Patrik NacherPATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Jako abstinent jsem zcela nezaujatý, ale návrhy páně ministrovy z poslední doby mi přijdou dosti nevyvážené (nechtěl jsem napsat ujeté). Na straně jedné je Miroslav Kalousek štědrý až běda – půjčka MMF, rádoby církevní restituce, předražená ekozakázka apod. O korupci se stále jen žvaní, ale nic se s ní nedělá. Proto je potřeba někde ty peníze vzít, a tak na straně druhé vymýšlí pan ministr, jak a komu co zdanit – zvýšení sazby DPH, snížení daňových paušálů pro OSVČ a nyní ona spotřební daň na víno. Když už nic jiného, tak každý podobný nápad jen zvyšuje příklon k daňovým únikům.

Jan TraxlerJAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Prostě chudák hledá, kde se dá. Ale jinak je přece nesmysl, abychom ze svých již značně zdaněných příjmů kupovali zboží, které má v ceně přirážku daně z přidané hodnoty a spotřební daně. A ještě by to chtělo přihodit zase nějakou ekologickou daň. Celý daňový systém je zbytečně složitá pavučina, která akorát svádí k podvodům. Kde jsou ty časy, kdy se vybíral jen desátek a ještě si pro něj výběrčí daní sám přijel na koni.

Lukáš Kovanda

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

Jsem proti. Každá daň deformuje trh, a tak pro mě není argumentem, že z piva a tvrdého alkoholu se daň už přece také platí. Hovoří-li ministr financí lišácky o tom, že zavedením spotřební daně na víno, by se podmínky na trhu s alkoholickými nápoji „narovnaly“, mýlí se – došlo by jen k jejich dalšímu pokřivení. A představuje-li si ministr financí, že by vybral na dani z vína dvě miliardy korun, mýlí se taktéž. V souladu s tím, co praví prověřená ekonomická teorie, konkrétně takzvaná Lafferova křivka, budou vinaři prostě víc vína prodávat pod rukou a to, co dosud danili, zapřou (leda že by stát namontoval na vinice kamery, aby monitoroval, zda produkce moku odpovídá objemu sklizně – to by ale byla hodně nákladná buzerace). V konečném důsledku tak bude daňový výběr mnohem nižší, než si ministr slibuje. Nemluvě o tom, že nejvyšší obsah alkoholu mají spíš levnější vína, zatímco dražší – třeba slámová či ledová – jej mají nižší. Zdaněním by tak byla disproporčně zasažena levnější vína (a jejich výrobci). Proč raději stát neoptimalizuje svůj boj proti těm, co často zcela nemístně „optimalizují“ odvody již existujících daní? Místo zefektivnění výběru stávajících daní se hledají další a další „oběti“, jež by bylo možno ještě zdanit. To však není dlouhodobě udržitelná strategie – jednou prostě tyhle oběti, vinaři, pivaři a kdo ví kdo dál, dojdou a stát bude muset chtě nechtě daňový výběr prostě zefektivnit – i za cenu toho, že tak ochudí mnohé parazitující „podnikatele“, kamarádíčky, kteří nyní tyjí právě z nemístných „optimalizací“, podivných daňových úlev, výjimek či dokonce obřích daňových odpustků. 

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte (5)

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

aleš michlaleš tůmadaňový systémjan traxlerkorupcelukáš kovandaministerstvo školstvímiroslav kalousekPatrik NacherPetr Machspotřební daňsvaz vinařů české republikytomáš prouzatop 09vinařivínovýběr daní
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo