Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chceme úsporné budovy! Ať to stojí, co to stojí

Michal Kašpárek | 17. 8. 2012 | Vstoupit do diskuze – 9 komentářů

Když už Unie jednou zkusí navádět lidi k úsporám energie vcelku chytrým způsobem, české ministerstvo průmyslu a obchodu z toho udělá frašku.

Chceme úsporné budovy! Ať to stojí, co to stojí

Vážená paní předsedkyně,

využívám svých pravomocí a vracím Sněmovně novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Ta zavádí povinné označování složení a výživových hodnot na obalech potravin. Jako kdyby stát a EU lépe než hokynáři a strávníci věděli, co je dobré. Kdo nechce jíst myší ocásky pomleté se starým pečivem, má si ten salám odnést do laboratoře, zaplatit si expertizu, a ne otravovat svými požadavky ostatní. Je věcí rozvahy každého, zda utratit za toto, nebo raději za živočišné uhlí.

Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán. Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda.

S pozdravem
Váš pan prezident

Čerstvé hradní veto zákona o hospodaření energií je bídně vyargumentované. Vždyť to taky psal člověk, kterému se v pěti letech zjevil na poli za Milečí Friedrich Hayek a neviditelnou rukou mu ukázal přímou cestu. Stát a EU přece občas můžou vědět, co je dobré, víc než občané. Takhle by šlo vetovat každé nařízení. Znám pár imbecilů přesvědčených o tom, že dovedou bezpečně jezdit opilí, a proto jsem moc rád za zákon o silničním provozu a za dopravní policii.

Tolik kontroverzní energetické certifikáty budov, fungující podobně jako informace o složení na potravinách, nebyly v jádru špatný nápad. Aspoň na to, že přišly od bruselských hlav, které protežují biopaliva a zakazují žárovky. To by se toho ale návrhu „zařiďte, aby nájemce poznal, kolik tak protopí, a udělejte si to, víceméně jak chcete“ nesmělo chytnout české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Svobodná společnost pod deklem smogu

Proč že vstupovat do svobodného vztahu dvou lidí a nutit pronajímatele, aby nájemci polopatě ukázal, jak dobře dům nebo byt hospodaří s energií? Proč se šťárat lidem v kotlích?

Předně: protože dýchat to budou všichni, i kdyby nakrásně neopustili své vlastní pozemky.

A pak: protože závislost na ruském plynu sice nepocítí jednotlivé domácnosti každý měsíc na složence, jednou ale může nečekaně udeřit jak příslovečná černá labuť a svobodnou společnost poklovat víc než všichni obávaní regulátoři dohromady.

Protože – a to se na mě sesype kamení – energetické certifikáty chrání lidi před jejich vlastní iracionalitou a zkratkovým jednáním, kdy se na prohlídce špatně zatepleného bytu plácá na stůl kaucí jen proto, že má výhled na parčík.

Protože pronajímatelé rádi tahají nezkušené nájemce za nos dezinformacemi o podstřelených zálohách: tady se za plyn platí jen pětistovka! Chytře nastavený systém certifikátů by jen minimálně zdražil pronajímání a prodej bytů – zato výrazně přispěl k řešení takových problémů.

Transparentnost po česku

Žádná dobrá snaha ale nezůstane nezprzněna českým přístupem „tak komu bychom pomohli se napakovat?“ A tak z evropské směrnice vypadla v čerstvě vetovaném českém zákonu například možnost využít už existující certifikát identické nemovitosti. Namísto jednoho certifikátu pro ulici typových domků nebo pro všechny byty nad sebou v jednom paneláku tak budou auditoři chodit hezky zvonek po zvonku a účtovat plnou sazbu. K tomu jim nejde než gratulovat.

Evropská směrnice funguje v horizontech „životních cyklů“ staveb, a i když by se tak nové školy a úřady mohly jednorázově prodražit, za několik let by tyhle investice začaly spořit veřejné peníze. Český zákon životní cykly nezná – takže nedonutí státní zadavatele přemýšlet v horizontu delším, než jsou obvyklé čtyři roky. Chceme úsporné domy – ať to stojí, co to stojí!

Největší švejkovinou je ale možnost vyhnout se certifikaci předložením účtů za energie z posledních tří let, o které informovala Česká televize. Je to jako kdybyste při nákupu auta místo informace o kombinované spotřebě na sto kilometrů dostali štos účtenek z benzinek bez informace o projetých kilometrech – a včil mudruj. Tak vypadá transparentnost po česku. Že zákon předložila zrovna tahle vláda, to mě na rozdíl od pana prezidenta vůbec, ale vůbec nepřekvapuje.

Mise: zkomplikovat lidem život, nic tím nevyřešit a ještě hodit vinu na Brusel. Stav: znovu splněno.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 9 komentářů v diskuzi